September patrí srdcovým témam, zdravotníci vyrazia do ulíc
BRATISLAVA 6. septembra (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Opäť po roku štartuje na Slovensku kampaň MOST – mesiac o srdcových témach.
Napriek tomu, že srdcovo-cievne ochorenia sú na Slovensku už niekoľko rokov najväčším "zabijakom“, mnoho Slovákov sa stále správa rizikovo. V niektorých oblastiach sa situácia dokonca zhoršuje.
Až dve tretiny mužov na Slovensku napríklad trpia nadváhou alebo dokonca obezitou. Pritom ide o jeden z mimoriadne závažných faktorov, ktoré prispievajú ku kardiovaskulárnym chorobách. Alarmujúce je aj to, že pribúda čoraz viac obéznych detí.
Rady proti "zabijakovi“
Na tieto a ďalšie skutočnosti reaguje Národný program prevencie ochorení srdca a ciev, ktorého cieľom je predovšetkým vzdelávať občanov o tom, ako predchádzať rizikám.
Jeho neodmysliteľnou súčasťou je kampaň MOST – mesiac o srdcových témach, ktorým je už tradične september. "Počas uplynulých rokov sa Slovenskej nadácii srdca podarilo výrazne zvýšiť záujem obyvateľov Slovenska o témy zdravého životného štýlu, prevencie kardiovaskulárnych ochorení a prehĺbiť povedomie o najdôležitejších rizikových faktoroch. Stále je to však málo, a preto v edukácii pokračujeme,“ uviedol správca Slovenskej nadácie srdca a hlavný odborník pri MZ SR pre kardiológiu Gabriel Kamenský.
Šiesty ročník kampane MOST vyvrcholí v predvečer Dňa srdca, ktorého dátum určila Svetová federácia srdca na 29. september.
Keďže toho roku pripadol na sobotu, Deň srdca na Slovensku sa bude konať o deň skôr – už v piatok 28. septembra.
Výsledky prieskumov sú alarmujúce
Slovenská nadácia srdca realizovala Európsky projekt primárnej prevencie EHES (European Health Examination Survey – Zisťovanie zdravia Európanov), ktorý je vytvorený pre potreby získania kvalitných a porovnateľných údajov o zdraví a zdravotných rizikách dospelej populácie v Európe.
Doterajšie výsledky prieskumov sú alarmujúce. Ukázali napríklad, že až dve tretiny mužov na Slovensku trpia nadváhou alebo obezitou.
Takmer polovica populácie má zvýšený cholesterol, pričom viac ako 13 percent dosahuje patologické hodnoty. Celonárodný prieskum však preukázal aj pozitívne zistenia.
Dlhodobými edukačnými aktivitami sa podarilo znížiť počet pravidelných fajčiarov, mierne znížiť prevalenciu osôb s rizikovými hladinami celkového cholesterolu a mierne znížiť prevalenciu osôb s vysokým tlakom.
Informácie získané v rámci projektu EHES budú použité na plánovanie zdravotnej politiky, preventívnych aktivít, potrieb zdravotnej starostlivosti v závislosti od socioekonomických podmienok a veku.Zdravotníci vyrazia za srdcami do ulíc aj vlaku
V uliciach miest po celom Slovensku bude 176 meracích miest, kde záujemcom poskytne odborný zdravotnícky personál merania krvného tlaku, cholesterolu, prípadne iných rizikových faktorov a poskytne odborné poradenstvo.
"Aj tento rok vypravíme vlaky zdravia a kto chce, sa môže nechať vyšetriť odborníkom počas cesty za povinnosťami alebo oddychom. Dva pôjdu už v piatok na trase Bratislava – Košice a ďalšie dva v sobotu na spiatočnej ceste z Košíc do Bratislavy,“ vysvetlil Kamenský.
Fibrilácia predsiení srdca
Počas tohto ročníka kampane sa záujemcovia dozvedia viac aj o novej epidémii 21. storočia – fibrilácii predsiení srdca, ktorá býva najčastejšou poruchou srdcového rytmu.
"Fibrilácia predsiení srdca má dnes epidemické rozmery a riziko stúpa najmä s vekom. Ohrozuje až 10 percent ľudí starších ako 65 rokov. Pritom ide o mimoriadne závažnú komplikáciu. Táto srdcová arytmia totiž spôsobuje náhly vznik cievnej mozgovej príhody, ktorá býva rozsahom poškodenia mozgu väčšia ako ostatné ischemické príčiny mozgovej príhody," uviedol predseda správnej rady Slovenskej nadácie srdca Ján Murín.