Požadovaná funkcia je prístupná iba pre administrátorov

Ako bezpečne vybrať kliešťa? Sledujte video.

Kliešte sú nebezpečné, pretože prenášajú rôzne choroby. Preto je potrebné vedieť, ako sa ich správne zbaviť. Existuje mnoho zaručených návodov. Bohužiaľ je veľa z nich je nebezpečnejších. Ako teda bezpečne odstrániť kliešťa?
Kliešť, ako každý iný živočích žijúci na povrchu, potrebuje dýchať vzduch. **Prisaté kliešťa preto v žiadnom prípade nezabíjajte pomocou akýchkoľvek olejov či mastí, ktoré ho udusia. Ani kliešťa nemačkajte.** Môže totiž vyvrhnúť obsah čriev do rany, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť prenosu nákazy.

Aký je ten najbezpečnejší spôsob?

Najbezpečnejším spôsobom odstránenia kliešťa je za pomoci špeciálnej karty (obr. nižšie vpravo) so zárezmi, ktorá kliešťa pevne podoberie a vytiahne bez rizika rozmačkania a vytlačenia obsahu čriev do rany. Miesto zákusu potom vydezinfikujte bežným dezinfikačným prostriedkom. Kliešťa sa nedotýkajte holými rukami, mohlo by dôjsť k prenosu nákazy.


Aké choroby môže kliešť prenášať? Prečítajte si:

Kliešť a choroby z kliešťov u človeka

[[

](images/article/klieste/kliest-karta.jpg)

Čo robiť, ak drobné časti kliešťa ostanú v koži?

Keď sa nepodarí kliešťa vytiahnuť i s hryzadlami, ktoré ostanú v koži, nie je treba prepadať panike. Zo samotných hryzadiel už prenos infekcie nehrozí. Telo si s nimi poradí ako s uviaznutou trieskou, takže sa vydrolí alebo vyhnisá. Ranku je treba sledovať a dezinfikovať, aby nedošlo k veľkému zaneseniu.

Pozrite si návod na videu:

Zdroj videa: ČT2 youtube.com

Čo s odstráneným kliešťom?

Odstráneného kliešťa nelikvidujte!

Aj napriek používaniu vhodných ochranných pomôcok, ako je dostatočné oblečenie, uzavretá obuv a repelenty, môžeme byť napadnutí kliešťom. V tomto okamihu sme vystavení riziku vzniku ochorenia. Pre jeho úspešnú liečbu je najdôležitejšie včasné stanovenie diagnózy. Najväčšou chybou, ktorej sa ľudia bežne dopúšťajú je, že kliešťa po vytiahnutí z kože likvidujú. Zbavujú sa tak možnosti veľmi rýchlo určiť riziko nákazy priamo z kliešťa, pomocou modernej technológie v špecializovanom laboratóriu.

Dezinfekcia použitá pri odstraňovaní kliešťa neovplyvňuje následnú analýzu. Kliešť určený k vyšetreniu môže byť až desať dní starý, samozrejme predlžuje sa tak doba zistenia prípadného rizika nákazy a možnosti včasného zahájenia liečby či preventívnych opatrení. Takže ideálna doba k odoslaniu kliešťa do laboratória je čo najskôr po vytiahnutí. Ak je kliešť veľmi malý (jedná sa o larvu), je praktické vložiť ho do sáčku s papierovou vreckovkou.


Prečítajte si o kliešťovi viac:

Kliešť a choroby z kliešťov u človeka