Ako bezpečne vybrať kliešťa? Sledujte video.
Aký je ten najbezpečnejší spôsob?
Najbezpečnejším spôsobom odstránenia kliešťa je za pomoci špeciálnej karty (obr. nižšie vpravo) so zárezmi, ktorá kliešťa pevne podoberie a vytiahne bez rizika rozmačkania a vytlačenia obsahu čriev do rany. Miesto zákusu potom vydezinfikujte bežným dezinfikačným prostriedkom. Kliešťa sa nedotýkajte holými rukami, mohlo by dôjsť k prenosu nákazy.
Aké choroby môže kliešť prenášať? Prečítajte si:
Kliešť a choroby z kliešťov u človeka
[[
Čo robiť, ak drobné časti kliešťa ostanú v koži?
Keď sa nepodarí kliešťa vytiahnuť i s hryzadlami, ktoré ostanú v koži, nie je treba prepadať panike. Zo samotných hryzadiel už prenos infekcie nehrozí. Telo si s nimi poradí ako s uviaznutou trieskou, takže sa vydrolí alebo vyhnisá. Ranku je treba sledovať a dezinfikovať, aby nedošlo k veľkému zaneseniu.
Pozrite si návod na videu:
Čo s odstráneným kliešťom?
Odstráneného kliešťa nelikvidujte!
Aj napriek používaniu vhodných ochranných pomôcok, ako je dostatočné oblečenie, uzavretá obuv a repelenty, môžeme byť napadnutí kliešťom. V tomto okamihu sme vystavení riziku vzniku ochorenia. Pre jeho úspešnú liečbu je najdôležitejšie včasné stanovenie diagnózy. Najväčšou chybou, ktorej sa ľudia bežne dopúšťajú je, že kliešťa po vytiahnutí z kože likvidujú. Zbavujú sa tak možnosti veľmi rýchlo určiť riziko nákazy priamo z kliešťa, pomocou modernej technológie v špecializovanom laboratóriu.
Dezinfekcia použitá pri odstraňovaní kliešťa neovplyvňuje následnú analýzu. Kliešť určený k vyšetreniu môže byť až desať dní starý, samozrejme predlžuje sa tak doba zistenia prípadného rizika nákazy a možnosti včasného zahájenia liečby či preventívnych opatrení. Takže ideálna doba k odoslaniu kliešťa do laboratória je čo najskôr po vytiahnutí. Ak je kliešť veľmi malý (jedná sa o larvu), je praktické vložiť ho do sáčku s papierovou vreckovkou.
Prečítajte si o kliešťovi viac: