Koniec semestra predstavuje pre študentov náročné obdobie. Blížia sa skúšky a treba sa na ne pripraviť. Iste to poznáte – pred skúškou často spravíme veci, ktoré sme dlho odkladali a ktoré vôbec nesúvisia s učením. Na druhej strane patrí ku skúškovému obdobiu stres a tréma.
Zdroj foto: Shutterstock.com
Stres
Existuje asi 200 definícií stresu. Treba rozlišovať medzi Eustresom (pravým stresom potrebným podporujúcim výkonnosť) a Distresom ( rušivým stresom, vyvádzajúcim z rovnováhy). Mierny stres pred skúškou je potrebný, aby nás mobilizoval. Častokrát sa však stane, že stres nám prerastie cez hlavu a cítime sa paralyzovaní. Na stres reaguje naše telo zvýšenou srdcovou aktivitou, stúpajúcim krvným tlakom, utlmením tráviacich procesov. Ak stres trvá príliš dlho, môže dôjsť k oslabeniu imunitného systému.
Vo všeobecnosti platí niekoľko spôsobov ako sa dá bojovať so stresom:
- Relaxácia, uvolňovacie cvičenia (autogénny tréning)
- Odpútanie pozornosti, zaoberanie sa niečím iným, pozitívnym
- Cvičenie, fyzická aktivita
- Správna životospráva
- Smiech, odľahčenie
- Vyhľadávanie úľavy, príjemných situácií
Ako zvládnuť predskúškový stres?
Pred skúškami si ani neuvedomujeme akí sme napätí, že máme málo spánku, veľa alebo málo jeme. Oplatí sa však pozastaviť a predísť tak nadmernému stresu. Ako prevencia pred stresom a trémou platí poriadne sa pripraviť na skúšku. Primerane si rozložiť učivo tak, aby sme mali dostatok času na učenie aj na oddych. Vsunutie fyzických aktivít pri ktorých si „mozog oddýchne“ do procesu učenia je prospešné. Vytvorte si príjemné prostredie na učenie, také, v ktorom sa budete vedieť sústrediť na preberanú látku.
Snažte sa nebifľovať, ale učivu porozumieť. Výkonnosť počas dňa klesá a stúpa, každý ma svoju výkonnosť rozloženú inak. Aj forma učenia je individuálna. Niekomu pomáha podčiarkovanie dôležitých informácií, niekomu hovorenie nahlas. Nájdite si svoj spôsob, ktorý vám najlepšie vyhovuje. Pokúste sa dodržiavať správnu životosprávu, doprajte si pobyt na čerstvom vzduchu a odpočinok. Spánokje pre podporu vštiepenia si naučeného veľmi dôležitý.
Čítajte viac:
Odporúčajú sa uvoľňovacie, relaxačné techniky ako hlboké dýchanie do brucha, autogénny tréning, pretiahnutie si celého tela, pustiť si príjemnú hudbu na preladenie. K celkovému uvoľneniu môže prispieť aj čaj z medovky alebo ľubovníka. Ak je stres nadmerný a nedarí sa vám sústrediť, existujú lieky proti úzkosti – o tých je ale potrebné poradiť sa s lekárom.
Tréma je bežnou súčasťou života
Tréma je emocionálny stav, ktorý sa nedá ovládať vôľou. Ako sme už spomínali, najlepšou prevenciou pred trémou je čo najlepšie sa pripraviť na situáciu do ktorej ideme. Tréma je stav nepríjemného pocitu napätia pred osobnou prezentáciou alebo podaním výkonu. V prípade ľahšej formy- po príprave a mobilizácii psychických vnútorných síl – nepríjemné pocity zmiznú pri zahájení činnosti. Ak sa ale stupňujú, často znemožňujú výkon a vedú k nadmernému stresu.
Tréma je prirodzený stav organizmu. Signalizuje, že sa bude diať niečo dôležité. Mierna tréma je dôležitá. Poháňa nás k podaniu výkonu. Mnohí z nás jej však prepadnú, hoci sa ju snažia nevnímať a odháňať. Je lepšie si povedať: „ mám trému.“ Trému spúšťa psychika, ale reaguje na ňu telo: červenanie, potenie, sucho v ústach, zrýchlený pulz. Zhoršuje sa, ak sa vystavíme negatívnym myšlienkam typu: „ja to nezvládnem, to nedopadne dobre!“ Proti negatívnej myšlienke je dobre postaviť pozitívnu.
Čo pomáha proti tréme pred skúškou?
- Odpútať svoju pozornosť iným smerom
- Zhlboka dýchať
- Mať pri sebe „barličku“ – talizman
- Neprikladať skúške príliš veľký význam (skúste si povedať – svet sa nezrúti, ak to nedopadne najlepšie)
- Pri „podávaní výkonu“ sa sústrediť na obsah, nie na svoje pocity
Akákoľvek skúška znamená pripraviť sa na podanie určitého výkonu. Na jej zvládnutie je potrebná primeraná motivácia, dôkladná príprava a primeraná úroveň stresu, ktorý nás poháňa. Dôležité je nenechať si stres prerásť cez hlavu, dodržiavať správnu životosprávu a dopriať si aktivity, pri ktorých si hlava oddýchne.