Lekári krotia vysoký tlak prerušením obličkových nervov
BRATISLAVA 23. marca (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Lekári z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave v utorok 20. marca ako prví na Slovensku uskutočnili sympatikovú denerváciu obličiek na liečbu pacienta s nedostatočne kontrolovanou hypertenziou.
Ide o unikátnu metódu liečby hypertenzie bez použitia liekov pomocou prerušenia sympatikových nervových dráh medzi obličkami a mozgom katétrovým systémom. Celkovo lekári z NÚSCH operovali tento týždeň už šiestich pacientov s nedostatočne kontrolovanou hypertenziou.
Miniinvazívna liečba je určená najmä pre pacientov, u ktorých sa dlhodobo nedarí dostať hodnoty krvného tlaku pod kontrolu. Týmto pacientom s rezistentnou hypertenziou nový liečebný postup prináša nielen trvalé zníženie krvného tlaku, ale tiež zníženie rizika množstva komplikácií, ku ktorým nekontrolovaná hypertenzia vedie. Podstata novej metódy spočíva v odstránení nervov na stenách obličkových tepien, čím dochádza k zníženiu vzruchu na nervový systém, ktorý reguluje výšku krvného tlaku.
"Cez stehennú tepnu zavedieme až k nervom na obličkových tepnách špeciálny katéter. Špička katétra vysiela rádiové vlny, ktorými operujúci lekár postupne teplom prerušuje nervy nachádzajúce sa na stenách obličkových tepien. Odstránením týchto nervov znížime tlak na nervový systém, čím môže dôjsť v priebehu niekoľkých mesiacov k trvalému zníženiu vysokého krvného tlaku až o 30 percent,“ uviedol na štvrtkovej tlačovej konferencii primár Oddelenia diagnostickej a intervenčnej rádiológie NÚSCH Ivan Vulev, ktorý ako prvý lekár na Slovensku použil túto novú metódu pri operácii.
Prvým operovaným pacientom na Slovensku sa stal 54-ročný Ľubomír Strážaj, po ňom nasledovali ďalší piati. Celkovo sa na svete uskutočnilo približne šesťtisíc zákrokov tohto druhu.