Pracovnú zdravotnú službu možno čakajú zmeny
BRATISLAVA 23. decembra (SITA) – Pracovnú zdravotnú službu možno od mája budúceho roka čakajú zmeny.
Vyplýva to z novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorú Ministerstvo zdravotníctva SR predložilo do pripomienkového konania.
"Účelom návrhu zákona je upraviť legislatívny rámec podmienok zriadenia pracovnej zdravotnej služby, jej činnosť obsahujúcu zdravotný dohľad nad pracovnými podmienkami a posudzovanie zdravotnej spôsobilosti na prácu, vrátane lekárskych preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci v jednom právnom predpise,“ píše sa v materiáli.
Doterajšia právna úprava pracovnej zdravotnej služby bola rozdelená do dvoch zákonov, do zákona o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a do zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Hlavným cieľom pracovnej zdravotnej služby je podľa rezortu zdravotníctva prevencia chorôb z povolania a udržanie zdravotnej spôsobilosti zamestnancov v ich zamestnaní.
Dôraz na kvalitu činnosti zdravotnej služby
Novela sa zameriava na kvalitu činnosti pracovnej zdravotnej služby s dôrazom na kontrolnú činnosť Úradu verejného zdravotníctva SR.
Taktiež sa v nej upravujú povinnosti zamestnávateľa týkajúce sa ochrany zdravia pri práci súvisiace so zabezpečením pracovnej zdravotnej služby pre zamestnancov vykonávajúcich rizikové práce, kategorizovaním práce z hľadiska zdravotných rizík a posudzovaním zdravotnej spôsobilosti na prácu s dôrazom na ochranu zdravia zamestnancov vykonávajúcich rizikové práce.
Upravuje sa aj spôsob zabezpečenia pracovnej zdravotnej služby zamestnávateľom, a to vlastnými odbornými zamestnancami alebo dodávateľským spôsobom na základe oprávnenia Úradu verejného zdravotníctva SR. Určuje sa náplň činnosti pracovnej zdravotnej služby, podrobne sú rozpracované podmienky posudzovania zdravotnej spôsobilosti na prácu na základe lekárskych preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci.
Povinné preventívne prehliadky
Zamestnávateľ bude podľa novely povinný zabezpečiť lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci u zamestnancov, ktorí vykonávajú rizikové práce, teda práce zaradené do kategórie 3 alebo 4 a u zamestnancov, ktorých zdravotná spôsobilosť sa vyžaduje podľa osobitných predpisov.
Novela dopĺňa povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci u vybraných profesií respektíve zamestnancov, ktorí vykonávajú prácu zaradenú do kategórie 2 na základe posúdenia zdravotníckym pracovníkom, a to jedenkrát za 4 roky, ak ide o kombinované účinky faktorov práce a pracovného prostredia alebo pri výskyte choroby z povolania na pracovisku.
"Tieto lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci je potrebné zabezpečiť najmä u tých zamestnancov, ktorých zdravie je ohrozené vznikom choroby z povolania,“ konštatuje ministerstvo. Zároveň dodáva, že na Slovensku je každoročne hlásených 450 až 500 chorôb z povolania, z ktorých asi 60 až 65% je priznaných u zamestnancov vykonávajúcich prácu zaradenú do kategórie 2.
Návrhom zákona sa dopĺňa aj právna úprava uznávania choroby z povolania a ohrozenia chorobou z povolania, ako aj zriadenie celoslovenskej komisie pre posudzovanie obzvlášť zložitých prípadov podozrení na chorobu z povolania a pri hromadnom výskyte podozrení na choroby z povolania. Túto celoslovenskú komisiu pre posudzovanie chorôb z povolania by mal zriaďovať minister zdravotníctva. Dopĺňajú sa aj podmienky zriadenia regionálnych komisií pre posudzovanie chorôb z povolania.
Zákon sa zaoberá aj kvalitou vody na kúpanie
Zákon sa venuje aj kvalite vody určenej na kúpanie. Vymedzuje pojmy voda určená na kúpanie, prírodné kúpalisko a umelé kúpalisko. Obsahuje aj požiadavky na vodu určenú na kúpanie a povinnosti orgánov štátnej správy na úseku verejného zdravotníctva pri zabezpečení ich monitorovania, klasifikácie a hodnotenia kvality pre Európsku komisiu.
Návrh zákona určuje a dopĺňa tiež povinnosti prevádzkovateľov prírodných a umelých kúpalísk pri zabezpečovaní ich prevádzky. Orgánom verejného zdravotníctva, prevádzkovateľom kúpalísk a obciam ukladá povinnosti v oblasti informovania verejnosti o vode určenej na kúpanie, o vode využívanej na kúpanie v prírodnom kúpalisku a v umelom kúpalisku počas kúpacej sezóny.