Malé nemocnice doplatia na štrajky lekárov. Hrozí im kolaps

BRATISLAVA 16. decembra (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Malým nemocniciam na Slovensku hrozí údajne kolaps. Tvrdí to Asociácia nemocníc Slovenska (ANS). Dôvodom je navýšenie platov lekárov, na ktoré zdravotnícke zariadenia nemajú peniaze. "Ten systém v marci dostane vážne trhliny a do konca júna skolabuje,“ vyhlásil šéf ANS Marian Petko. ...

BRATISLAVA 16. decembra (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Malým nemocniciam na Slovensku hrozí údajne kolaps. Tvrdí to Asociácia nemocníc Slovenska (ANS).

Dôvodom je navýšenie platov lekárov, na ktoré zdravotnícke zariadenia nemajú peniaze. "Ten systém v marci dostane vážne trhliny a do konca júna skolabuje,“ vyhlásil šéf ANS Marian Petko. Nemocnice totiž podľa neho na rast miezd od začiatku budúceho roka nedostanú od zdravotných poisťovní ani euro.

V piatok ho o tom informovali na spoločných rokovaniach. Rozhodnutie poisťovní je pritom údajne definitívne. Nemocnice tak spochybnili vyhlásenie ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika o tom, že zvýšenie platov je kryté. Podľa nich hovorí o "virtuálnych“ peniazoch, ktoré neexistujú.

Lekári v čiernom

"Mali by sme byť oblečení v čiernom,“ zhodnotil súčasnú situáciu malých zdravotníckych zariadení Petko. Podľa neho je protestná akcia Lekárskeho odborového združenia smutným príbehom, ktorý končí tragédiou. "Niet víťazov, porazený bude pacient,“ skonštatoval prezident ANS.

Ak podľa neho nemocnice nedostanú viac zdrojov, nebudú schopné zabezpečiť zdravotnú starostlivosť. "Keďže si uvedomujeme vážnosť situácie, našim jediným obranným mechanizmom je dať výpoveď zo zmlúv zdravotným poisťovniam, aby sme upozornili na problém, ktorý je, ale sme si vedomí, že výpovede to nevyriešia,“ skonštatoval Petko.

O tejto téme budú ďalej rokovať v januári. Šéf ANS nevylúčil, že situácia môže viesť až k rušeniu oddelení, či celých nemocníc. Ani to by však podľa neho situáciu nevyriešilo.

Ako ďalej objasnil, zdravotnícke zariadenia od začiatku nasledujúceho roka nebudú schopné fungovať, keďže budú dávať 70 až 90 % svojich príjmov na platy, ďalšie zdroje pôjdu na odvody. Nebudú tak mať peniaze na lieky, špeciálny zdravotnícky materiál, či na energie. Petko poukázal, že už v súčasnosti majú niektoré nemocnice problémy.

Dodávky liekov zastavené

Napríklad nemocnici v Ilave údajne dodávateľ liekov odmietol dodať lieky. Čiastočným riešením by mohlo byť uvoľnenie rezervy vo výške 50 mil. eur. Podľa Petka by sa tak možno podarilo preklenúť prvé mesiace roku 2012 a dať politikom čas, aby situáciu vyriešili. "Lebo nemocnice ani riaditelia nie sú schopní nájsť riešenie,“ uzavrel Petko.

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) v piatok informovala, že v rokovaniach s ANS pokračuje. Najväčšia poisťovňa na trhu podľa svojej hovorkyne Petry Balážovej v súčasnosti analyzuje možnosti, ako v súlade so schváleným rozpočtom a disponibilnými zdrojmi prerozdelí finančné zdroje v roku 2012.

"Prvým krokom bola dohoda VšZP s ANS, na základe ktorej poisťovňa navrhla zvýšiť platby pre všeobecné nemocnice s účinnosťou od 1. decembra 2011, čo čiastočne pomôže riešiť aj platy lekárov," uviedla Balážová.

Zdravotnícke zariadenia s takýmto tvrdením nesúhlasia. VšZP zároveň upozornila, že problematiku ďalšieho financovania nemocníc nemožno zúžiť len na otázku navýšenia platieb zo strany zdravotných poisťovní. "Je nevyhnutné, aby aj samotné nemocnice zefektívnili svoju činnosť," skonštatovala hovorkyňa.

Stanovisko Dôvery

Zdravotná poisťovňa Dôvera chápe situáciu členov ANS a vníma riziká, o ktorých ANS hovorí. "Žiaľ, na základe štátneho rozpočtu a makroekonomických prognóz predpokladáme stagnáciu zdrojov, čo určuje aj naše možnosti a mantinely do ďalších rokovaní. Nie je zodpovedné prisľúbiť nemocniciam vyššie platby, ak na ne nie je priestor," uviedla pre agentúru SITA PR manažérka Dôvery Zuzana Horníková.

Zmluvy s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, vrátane nemocníc, má Dôvera platné do apríla 2012, v prípade viacerých nemocníc aj do júla 2012. K 1. januáru 2012 ich neplánuje upravovať.

Riešenie majú podľa Dôvery v rukách politici. "Ak majú zvýšené finančné nároky v zdravotníctve pokryť zdravotné poisťovne, je nevyhnutné urobiť potrebné opatrenia, napríklad zvýšiť platbu za poistencov štátu. Inak zostáva hlavným, no nie dostatočným, zdrojom financií pre zdravotníctvo v roku 2012 odbúravanie neefektívnej, duplicitnej a zbytočnej zdravotnej starostlivosti," uzavrela Horníková.

Podľa novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorú parlament schválil iba tento týždeň v stredu, lekárske mzdy stúpnu k 1. januáru budúceho roka na 1,05-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve spred dvoch rokov u neatestovaných lekárov a na 1,6-násobok u atestovaných. K júlu budúceho roka sa dvihnú na 1,2-, respektíve 1,9-násobok priemernej mzdy. Podľa memoranda však platy mali ísť hore ešte raz, a to k začiatku roku 2013.