Uhliarik dúfa, že pacienti už nebudú rukojemníkmi lekárov
BRATISLAVA 14. decembra (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) očakáva, že po schválení požiadaviek lekárov v parlamente si lekárski odborári začnú plniť svoje záväzky z memoranda.
"Čakám, že predložia na diskusiu etický kódex vzťahu lekára a pacienta a protikorupčné opatrenia,“ povedal na brífingu minister. Ide podľa neho o dva okruhy, ktoré v súčasnosti pacientov veľmi trápia.
"Verím, že už nikdy na Slovensku nenastane stav, že odborári si zoberú za rukojemníka pacienta,“ zdôraznil šéf rezortu zdravotníctva. Pre neho bolo dôležité to, že sa pre výpovede lekárov nikomu nič nestalo. "Nemocnice aj v tých najťažších chvíľach boli schopné zabezpečiť akútnu a mnohé z nich aj komplexnú zdravotnú starostlivosť,“ upozornil Uhliarik.
Podľa Jána Figeľa SaS konala nezodpovedne
Predseda KDH Ján Figeľ poukázal na postoj strany SaS, ktorej poslanci sa na hlasovaní o plnení požiadaviek lekárov nezúčastnili. "Tým napomohli Smeru a SNS zo zákona zrušiť transformáciu nemocníc, ktorá bola súčasťou volebného aj vládneho programu,“ povedal.
Tak, ako SaS podľa Figeľa "povalila“ vlastnú vládu, teraz si dovolila nezodpovedný krok vo vzťahu k potrebnému ozdraveniu zdravotníctva. "Transformácia nie je privatizácia, to by mal vedieť aj Robert Fico, ktorý je právnikom,“ zdôraznil šéf KDH.
Vláda naplnila memorandum do bodky
Príliš veľa kriku, príliš veľa osočovaní až hystérie – týmito slovami okomentovala premiérka Iveta Radičová schválenie všetkých najdiskutovanejších záverov memoranda o úprave pomerov v zdravotníctve.
„Takže už môžem zaželať príjemné sviatky," dodala. S predsedami poslaneckých klubov sa stretla v stredu pred rokovaním vlády, aby sa dohodli na spoločnom postupe.
Z memoranda o úprave pomerov v zdravotníctve medzi vládou a lekárskymi odborármi podľa Radičovej nezostal ani jeden záväzok, ktorý by vláda nesplnila. „Vyhlasujem za Vládu SR, že 31 bodov memoranda o úprave pomerov v zdravotníctve vláda všetky naplnila,“ povedala dnes po rokovaní vlády premiérka Iveta Radičová, s tým, že bolo naformulované tak, aké má dnes vláda reálne kompetencie.
Vláda prijala uznesenie k plneniu záväzkov vyplývajúcich z memoranda, kde ministrovi zdravotníctva uložila nepokračovať v procese transformácie – teda nerealizovať zmenu štátnych organizácií poskytujúcich zdravotnú starostlivosť na akciové spoločnosti. „Proces transformácie jednak svojim rozhodnutím zastavil prezident SR," pripomenula s tým, že teraz je tu aj uznesenie vlády, ktorým zastavenie transformácie ukladá ministrovi. Okrem toho boli zrušené aj staršie uznesenia vlády, ktoré ukladali ministrovi kroky k transformácii. „Teda vláda urobila všetky kroky na zastavenie transformácie, čim plne naplnila záväzok, ktorý jej ukladá zákon,“ povedala premiérka.
Radičová tvrdí, že práve vládou splnené požiadavky nedávajú lekárom žiaden dôvod, aby zostávali v štrajkovej pohotovosti. „Je poľutovaniahodné, že napriek tomu, že sú naplnené všetky body memoranda, LOZ naďalej burcuje celú atmosféru,“ vyhlásila. Podľa nej je tu nová výzva na nepokoj aj napriek tomu, že vláda ustúpila lekárskym odborárom vo všetkých požiadavkách. „Vyzývam lekárov, aby si naozaj prečítali podpísané memorandum tak, ako je formulované, a sami prídu k záveru, že do bodky vláda svoje záväzky z memoranda splnila,“ povedala.
Spor, ktorý nastal, memorandum tiež rieši – vláda a LOZ môže zriadiť spoločnú komisiu po štyroch zástupcoch každej strany. „Dnes menujem členov tejto komisie, budem žiadať LOZ, aby napĺňalo stanovené dohody v memorande v prípade vzniku sporu,“ povedala.
Po kríze v zdravotníctve sa majú sprísniť zákony
Udalosti z obdobia krízy v zdravotníctve, keď pre výpovede nespokojných lekárov musela vláda vo viacerých nemocniciach zaviesť núdzový stav, povedú k zmenám zákonov. Kabinet ich prerokuje na budúci týždeň, premiérka ich zatiaľ nechcela konkretizovať.
Prvú zákonnú úpravu má pripraviť rezort spravodlivosti. „Bude sa dotýkať sprísnenia napĺňania profesionálnych profesných povinností a aj trestnoprávnej zodpovednosti nenaplnenia týchto povinností,“ povedala Radičová, podľa ktorej „je totiž absurdné, aby sa viazali a dotýkali situácie, až keď niekto zomrie“. Premiérka tvrdí, že je treba mať jasnú dikciu už pre prípad ohrozenia.
Druhá zákonná zmena má byť z dielne ministerstva zdravotníctva. Bude sa vzťahovať na prípady nevykonávania ústavných povinností. Pôjde o zmenu spôsobu odoberania licencií v zdravotníctve. „Dnes má túto kompetenciu komora. Bude zmena tejto kompetencie,“ povedal premiérka.