Parlament rozhoduje o platoch lekárov

BRATISLAVA 14. decembra (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Parlament pokračuje v rokovaní o legislatívnom návrhu, ktorý má riešiť požiadavky lekárov, dohodnuté v spoločnom memorande s vládou. Ako pri predstavení návrhu povedal jeden z jeho navrhovateľov, poslanec Marián Kvasnička (KDH), návrh v podstatnej miere vychádza z memoranda dohodnutého s ...

BRATISLAVA 14. decembra (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Parlament pokračuje v rokovaní o legislatívnom návrhu, ktorý má riešiť požiadavky lekárov, dohodnuté v spoločnom memorande s vládou.

Ako pri predstavení návrhu povedal jeden z jeho navrhovateľov, poslanec Marián Kvasnička (KDH), návrh v podstatnej miere vychádza z memoranda dohodnutého s lekárskymi odborármi.

"Našla sa zhoda na úprave platov lekárov na rok 2012, nie však na rok 2013, ktorú bude riešiť nová garnitúra,“ povedal.

K tomu, že predložený návrh neobsahuje zrušenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti, uviedol, že pre túto požiadavku neexistuje v radoch bývalých koaličných poslancov zhoda. "Je v kontradikcii s víziou ozdravenia zdravotníctva,“ povedal Kvasnička. Do rozpravy sa písomne prihlásili traja poslanci.

Poslanec Richard Raši (Smer-SD) opäť predložil v pléne parlamentu pri rokovaní o plnení požiadaviek lekárov pozmeňujúci návrh na zrušenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti. Transformácia totiž môže podľa Rašiho reálne ohroziť existenciu nemocníc. Okrem toho, že podľa exministra zdravotníctva ide o jednu z požiadaviek lekárov, upozornil aj na petíciu za zrušenie transformácie nemocníc, ktorú podľa neho podpísalo takmer 100 tisíc občanov.

Parlamentný výbor pre zdravotníctvo v utorok večer nepodporil pozmeňujúci návrh poslanca Richarda Rašiho (Smer-SD) na zrušenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti.

Janiš: Opozícia by nemala strašiť

Opozícia by mala podľa poslanca Stanislava Janiša (SDKÚ-DS) prestať strašiť ľudí premenou nemocníc na akciové spoločnosti. Ako uviedol v parlamentnej rozprave k návrhu na riešenie požiadaviek lekárov, z pohľadu krachu nemocnice je úplne jedno, či je nemocnica príspevkovou organizáciou alebo akciovou spoločnosťou.

Aj pri zadlženej nemocnici ako príspevkovej organizácii ide podľa Janiša o to, či ju štát alebo samosprávny kraj ako vlastník oddlží alebo jej peniaze nedá a nemocnica končí.

"Pravidlá hospodárenia akciových spoločností sú však prísnejšie a pre manažment nebezpečnejšie,“ upozornil Janiš. Riaditeľ nemocnice ako obchodnej spoločnosti podľa neho nepodlieha tak politickým vplyvom ako šéf nemocnice-príspevkovej organizácie.

"Ide mu o vlastný krk, nie len o riaditeľské kreslo,“ uviedol. Príspevková organizácia je podľa Janiša naproti tomu mäkkou, neprehľadnou formou riadenia.

Návrh získal podporu len u prítomných opozičných poslancov, členovia výboru za SDKÚ-DS hlasovali proti nemu a poslanci za KDH, Most-Híd a SaS sa zdržali hlasovania.

Ako na rokovaní výboru uviedol poslanec Peter Markovič (SDKÚ-DS), na zrušenie transformácie nemocníc nie je dôvod, keďže je do parlamentných volieb pozastavená. "Je zbytočné to prijať, aj tak nikto tri mesiace transformovať nebude,“ povedal.

Podľa samotného legislatívneho návrhu by sa platy lekárov mali zvyšovať v dvoch fázach k začiatku budúceho roka a k 1. júlu 2012. Podľa memoranda však platy mali ísť hore ešte raz, a to k začiatku roka 2013. Celkovo by tak podľa návrhu mali mzdy stúpnuť k 1. januáru budúceho roka na 1,05-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve spred dvoch rokov u neatestovaných lekárov a na 1,6-násobok u atestovaných, k júlu by sa mali dvihnúť na 1,2-, respektíve 1,9-násobok.

Posledný rast na úroveň 1,25- alebo 2,3-násobok v návrhu novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti chýba. Lekári však už podpísali zmluvy, ktoré im zvýšenie garantujú tak, ako je uvedené v memorande.