Zákonom garantovaný príjem požadujú aj súkromní lekári
ZVOLEN 9. decembra (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR žiada zákonnú garanciu minimálnych mzdových nárokov lekárov nielen v nemocniciach, ale aj v súkromnej ambulantnej sfére a zároveň aj zákonnú garanciu zabezpečenia prostriedkov na pripravované zvýšenie miezd sestier a pôrodných asistentiek.
Informoval o tom prezident asociácie Ladislav Pásztor po jej štvrtkovom mimoriadnom valnom zhromaždení. "V tejto chvíli je to úplne jedno, akou formou to bude, ale žiadame, aj keď sme súkromní podnikatelia, zákonnú garanciu minimálnych mzdových nárokov pre lekárov," povedal Pásztor. Dodal, že ak poslanci schvália pripravený zákon o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek, mali by schváliť aj peniaze na to, aby súkromní ambulantní lekári mohli sestrám vyššie mzdy zaplatiť.
Ako uviedol viceprezident ASL SR pre všeobecnú ambulantnú starostlivosť Mário Moro, mohlo by ísť napríklad o zákonom garantovanú fixnú platbu na lekára a mzdu sestry v ambulancii. "U väčšiny súkromných lekárov sa teraz prostriedky, ktoré môže použiť na osobnú potrebu, pohybujú okolo 700 až 1 000 eur mesačne," povedal Moro. Od zdravotných poisťovní asociácia požaduje zvýšiť ceny kapitácie a cenu bodu všeobecným lekárom o 20 až 25 percent.
Súkromníci budú pracovať aj po výpovedi
"Nie sú to veľké požiadavky, pretože len inflačný koeficient za posledných päť rokov je na úrovni asi 15 percent," uviedol Pásztor s tým, že posledná úprava cien bodu a cien kapitácie bola v roku 2007. Valné zhromaždenie asociácie v tejto súvislosti uložilo Pásztorovi ako generálnemu riaditeľovi občianskeho združenia Zdravita, ktoré vo vzťahu k zdravotným poisťovniam zastupuje okolo 2 500 súkromných ambulancií, aby za ambulancie všeobecných lekárov pre dospelých a všeobecných lekárov pre deti a dorast vypovedal k 31. decembru zmluvy všetkým trom zdravotným poisťovniam.
Týka sa to zhruba 930 všeobecných lekárov pre dospelých a 440 všeobecných lekárov pre deti a dorast. K nim by sa na základe dnes deklarovanej spolupráce predstaviteľov Slovenskej lekárskej komory malo pridať ďalších zhruba 300 ambulancií, s ktorými má komora mandátne zmluvy. Lekári, ktorí takto zmluvy vypovedajú, však budú poskytovať zdravotnú starostlivosť v nezmenenom režime aj po Novom roku, keďže výpovedná lehota je dva mesiace. Na otázku, čo bude, ak sa do 1. marca nedohodnú na nových zmluvách, Pásztor uviedol: "To veľmi radi prídeme vysvetliť posledný februárový týždeň."
V zabezpečovaní vakcinačných látok je chaos
ASL SR tiež kritizuje nový, od začiatku decembra platný systém v zabezpečovaní vakcinačných látok, v ktorom sú ich povinní kupovať lekári a následne žiadať o preplatenie poisťovne. Podľa Mora ide o vakcinačný chaos, ktorý nikomu nepomôže, asociácia preto žiada návrat k pôvodnému režimu. "Ak sa to nezmení, nepovinné očkovanie, napríklad proti chrípke, sa skončí," povedal Moro.