Premiérka poslala lekárom otvorený list

BRATISLAVA 3. decembra (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Predsedníčka vlády Iveta Radičová krátko pred polnocou z piatka na sobotu poslala otvorený list lekárom, ktorí ostali v nemocniciach. Poďakovala im za ich postoj, no zároveň potvrdila, že návrh vlády na zvýšenie ich miezd je skutočne posledný. "Som presvedčená, že v týchto dňoch a ...

BRATISLAVA 3. decembra (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Predsedníčka vlády Iveta Radičová krátko pred polnocou z piatka na sobotu poslala otvorený list lekárom, ktorí ostali v nemocniciach.

Poďakovala im za ich postoj, no zároveň potvrdila, že návrh vlády na zvýšenie ich miezd je skutočne posledný.

"Som presvedčená, že v týchto dňoch a hodinách, keď stovky vašich kolegov opustili pacientov, idete za hranice svojich síl len a len preto, aby ste im zachraňovali ich životy, ich zdravie," píše v liste premiérka.

"Mimoriadne si vážim Váš postoj. Vážim si, že ste zostali pri tých, čo Vás najviac potrebujú. A to všetko bez ohľadu na to, či je deň a či noc, bez ohľadu na vlastnú únavu a psychické vyčerpanie."

Lekárov ubezpečila, že si želá, aby ich práca bola adekvátne ohodnotená aj finančne. "Uvedomujem si do všetkých dôsledkov, že v rámci vášho boja o vyššie platy vám nejde len o peniaze, ale najmä o adekvátne spoločenské ohodnotenie vašej nesmierne namáhavej a náročnej práce. Žiaľ, v súčasnosti, keď prežívame hlbokú ekonomickú a hospodársku krízu, ktorá pripomína veľkú hospodársku krízu z roku 1929, naozaj nie je možné zvýšiť platy v zdravotníctve viac, ako sme navrhli," potvrdzuje Radičová postoj vlády.

Video: Iveta Radičová prosí lekárov

Vláda ponúkla odborárom na poslednom stretnutí výraznejší rast miezd ako v priemere o 300 eur. Ponuka od 1. januára budúceho roku zostala na úrovni 1,05 až 1,6-násobku priemernej mzdy. K 1. júlu 2012 sa mali základné mzdy zvýšiť na úroveň 1,2 až 1,9-násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve a k 1. januáru 2013 na úroveň 1,25 až 2,3-násobku.

Zhruba 1 200 lekárov už druhý deň nie je zamestnaných v slovenských nemocniciach, niektorým však na základe núdzového stavu nariadili pracovnú povinnosť a majú chodiť do práce. Mnohí však povinnosť ignorujú a sú napríklad práceneschopní. Odborári, ako aj opozičný Smer-SD tvrdia, že situácia je absolútne kritická. Ministerstvo zdravotníctva SR to odmieta.