Nemocnice nemôžu rátať s lekármi z Českej republiky
BRATISLAVA 1. decembra (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Slovensko nemôže rátať s pomocou lekárov z Českej republiky. Nemocnice v Brne, Hodoníne a Prahe pre agentúru Mediafax potvrdili, že lekári nemajú záujem o výpomoc, pričom personálne stavy v jednotlivých zariadeniach to ani nedovoľujú.
Chirurgovia a anestéziológovia z Fakultnej nemocnice u svaté Anny v Brne podľa ich hovorkyne Šárky Urbánkovej majú veľa pracovných povinností a nemajú záujem o výpomoc.
Lekári by navyše nemocnici v prípade ich odchodu na Slovensko chýbali.
Rovnaké stanovisko zaujala aj Fakultná nemocnica Brno. "Naše lekárske kapacity sú teraz na prevádzkovej úrovni nemocnice, takže nemôžeme nikoho poskytnúť. Sme ale schopní postarať sa o akútnych pacientov zo Slovenska," povedala hovorkyňa nemocnice Anna Mrázová.
Zapožičať doktorov nemôže ani hodonínska nemocnica, ktorá podľa slov riaditeľa Antonína Tesaříka nemá zvyšné kapacity a nechce riskovať problémy s vlastnou prevádzkou. Slovensko nemôže pravdepodobne rátať ani s lekármi z pražskej Fakultnej nemocnice Na Bulovce, Fakultnej nemocnice Královské Vinohrady a Fakultnej nemocnice Motol. Vedenie týchto nemocníc nemá totiž informácie, že by niektorí z ich lekárov chceli odísť na Slovensko.
Maximálne 30 vojenských lekárov
Česká vláda na piatok zvolala mimoriadne zasadnutie, aby prerokovali vyslanie českých armádnych lekárov na Slovensko. Agentúre Mediafax to vo štvrtok potvrdil hovorca vlády Jan Osúch. O pomoci Slovensku budú vo štvrtok rokovať aj šéf rezortu zdravotníctva Leoš Heger (TOP 09) a minister obrany Alexandr Vondra (ODS).Odborári sú solidárni
Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů (LOK-SČL) naopak v stredu vyzval českých lekárov, aby ostali solidárni so slovenskými kolegami a aby nereagovali na prípadné ponuky zastúpiť ich v slovenských nemocniciach.
"LOK-SČL plne stojí za požiadavkami slovenských nemocničných lekárov a podporuje ich v boji za spravodlivé ohodnotenie," uviedol predseda odborov Martin Engel. Zároveň odsúdil vyhlásenie stavu núdze a nariadenie pracovnej povinnosti lekárom.
"Týmto neadekvátnym a nepochopiteľným krokom (vláda, pozn. red.) vzniknutý problém rozhodne nerieši, iba vyhrocuje už aj tak vážnu situáciu a odďaľuje skutočné riešenie," uzavrel.
Slovenská vláda totiž v stredu oslovila Českú republiku a požiadala o lekárov v odboroch chirurgia, anestéziológia, traumatológia a urológia.
"V súčasnosti vyhodnocujeme naše kapacity a možnosti, ako by sme mohli čo najviac pomôcť," povedal hovorca rezortu obrany Jan Pejšek.
Vondra k tomu v stredu podvečer dodal, že ak bude treba, je ministerstvo obrany ochotné na základe rozhodnutia vlády poskytnúť vojenskú zdravotnú pomoc
Česká armáda môže Slovensku poskytnúť maximálne 30 vojenských lekárov. Vyplýva to z výsledkov stretnutia ministrov zdravotníctva a obrany. "Česká armáda je schopná vyslať na Slovensko do 30 lekárov. Je to v súčasnosti maximum, ktoré môžeme poskytnúť," uviedol hovorca českého rezortu obrany Jan Pejšek. Ich prípadné vyslanie však ešte musí schváliť vláda na piatkovom mimoriadnom zasadnutí.
Okrem personálnej pomoci Heger v liste svojmu slovenskému rezortnému kolegovi Ivanovi Uhliarikovi ponúka aj svoje skúsenosti, ktoré česká vláda nadobudla pri obdobnej akcii odborárov v ČR. "Nátlak na zvýšenie platov prichádza na Slovensku v ešte nevhodnejšom čase, než ako to bolo v Českej republike," uviedol Heger v liste zverejnenom v stredu. "výhľad ekonomického vývoja v Európe je veľmi neistý s reálnou hrozbou ďalšej hlbokej hospodárskej krízy. Lekári zapojení do protestov nie sú ochotní reflektovať situáciu a bez ohľadu na záujmy vlastnej krajiny si berú pacientov ako rukojemníkov," uviedol český minister.