Potrebovali vyskúšať núdzový stav, hnevá sa Kollár na vládu

BRATISLAVA 1. decembra (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Predstavitelia Lekárskeho odborového združenia (LOZ) chcú naďalej rokovať o riešení podľa ich slov v súčasnosti kritickej situácie v zdravotníctve. Odborári budú podľa ich predsedu Mariana Kollára rokovať ešte vo štvrtok poobede resp. vo večerných hodinách s predsedom parlamentu Pavlom Hrušovským, ...

BRATISLAVA 1. decembra (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Predstavitelia Lekárskeho odborového združenia (LOZ) chcú naďalej rokovať o riešení podľa ich slov v súčasnosti kritickej situácie v zdravotníctve.

Odborári budú podľa ich predsedu Mariana Kollára rokovať ešte vo štvrtok poobede resp. vo večerných hodinách s predsedom parlamentu Pavlom Hrušovským, a to tak, aby sa súčasný stav vyriešil.

"Chceme sa dohodnúť, ale dohoda musí prísť a musí byť akceptovaná z oboch strán," vyhlásil na brífingu Kollár. LOZ chce pritom podľa Kollára rokovať tak, aby výsledok dohody bol taký, že sa do nemocníc vrátia všetci lekári.

Súčasná situácia v zdravotníctva je podľa predsedu LOZ absolútne kritická a podstatne vážnejšia, ako informujú média. Univerzitná nemocnica Bratislava vo štvrtok napríklad podľa odborárov úplne kolabuje. V Detskej fakultnej nemocnici v Bratislava zase vraj hrozí, že v krátkom čase v nej nebude ani jeden chirurg, zlá je údajne aj situácia v Banskej Bystrici, Ružomberku, Liptovskom Mikuláši, Čadci, či v Trstenej.

Odborári majú taktiež informácie, že všetkých pacientov z Bratislavy aktuálne zvažujú do vojenskej nemocnice, skolabovať mali infolinky Ministerstva zdravotníctva SR, kde občania majú získať informácie o fungovaní nemocníc.

Hrozí ohrozenie životov

Odborári stále deklarujú, že sa chcú dohodnúť. "My sme ponúkli riešenia… my sme znížili naše požiadavky. Nemôžem sa ubrániť dojmu, že našimi požiadavkami siahame na peniaze finančných skupín,“ tvrdia lekári. Podľa nich je za aktuálnu situáciu zodpovedná vláda. Prípadný odchod ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika, ktorí odborári žiadali, by však podľa ich aktuálnych vyjadrení situáciu nevyriešil. Ak by aj z ministerstva odišiel, výpovede by len kvôli tomu nestiahli.

Štvrtok je prvý deň, keď sú lekári, ktorí podali výpovede, v reálnych výpovediach.

"Vyhlásenie núdzového stavu považujeme za bezprecedentný akt hrubého a neospravedlniteľného diktátu voči lekárov,“ vyhlásil Kollár. Podľa neho lekári nechcú zotrvať v práci z dôvodu nesplnenie niektorých ich požiadaviek.

"Nie je možné, aby lekár mohol pracovať, operovať, vyšetrovať a zachraňovať životy pod tlakom núdzového stavu,“ dodal šéf odborárov. Podľa neho sú lekári pod veľkým nátlakom a sú v strese. Dôsledkom môže byť reálne ohrozenie zdravia alebo životov.

Vláda sa s predstaviteľmi Lekárskeho odborového združenia nedohodla ani po poslednom takmer deväťhodinovom rokovaní.

Zhruba 1 200 lekárov tak už od polnoci nie je zamestnaných v dotknutých nemocniciach, niektorým však nariadili pracovnú povinnosť a vo štvrtok majú prísť na svoje bývalé pracoviská. Podľa vyjadrenia odborárov sa ponuka vlády na rast platov "okrem poslednej etapy" prakticky nezmenila.

Ponuka vlády na zvýšenie miezd od 1. januára budúceho roku zostala na úrovni 1,05 až 1,6 – násobku priemernej mzdy. K 1. júlu 2012 sa mali základné mzdy zvýšiť na úroveň 1,2 až 1,9 násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve, k 1. januáru 2013 sa mali podľa poslednej ponuky vlády zvýšiť základné mzdy na úroveň 1,25 až 2,3 násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik uviedol, že ak by bola jeho osoba prekážkou na dohodu, je ochotný odstúpiť.