Vláda sa s lekármi nedohodla

BRATISLAVA 1. decembra (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Vláda sa s predstaviteľmi Lekárskeho odborového združenia opäť nedohodla. Po takmer deviatich hodinách rokovania to oznámil prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula, ktorý robil na rokovaní sprostredkovateľa. Od polnoci je platných vyše 1200 výpovedí lekárov. Rokovanie sa posúvalo ...

BRATISLAVA 1. decembra (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Vláda sa s predstaviteľmi Lekárskeho odborového združenia opäť nedohodla.

Po takmer deviatich hodinách rokovania to oznámil prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula, ktorý robil na rokovaní sprostredkovateľa. Od polnoci je platných vyše 1200 výpovedí lekárov.

Rokovanie sa posúvalo ťažko

Rokovanie medzi predstaviteľmi vlády, parlamentu a lekárskym odborovým združením na pôde Národnej rady SR sa posúva "veľmi ťažko". Konštatoval to predseda LOZ Marian Kollár v prestávke rokovania.

Kollár očakával od vlády kompromisy a následne dohodu. Vyzval na rokovania s chladnou hlavou. "Situácia je vyhrotená dostatočne …, tú situáciu treba upokojiť, treba k tomu pristúpiť s chladnou hlavou, ale hlavne treba sa dohodnúť tak, aby občania aj zdravotníci mohli zase prejsť do normálneho života,“ vyhlásil v stredu pri príchode do parlamentu na rokovanie s členmi vlády, komory lekárov a predsedom parlamentu Pavlom Hrušovským (KDH).

Kollár nechcel komentovať informácie o tom, že lekári plánujú neprísť do práce pre chorobu. Je však presvedčený, že pre pacientov je zabezpečená akútna zdravotná starostlivosť. "Nielen doktor Kollár pristupuje každý deň k svojej práci a ku každému pacientovi tak, akoby to bol jeho blízky. Som presvedčený, že aj dnes,“ vyhlásil.

Odborári podľa Kollára naďalej očakávajú odchod ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH) zo svojho postu. Na stredajšom stretnutí boli okrem Kollára, Uhliarika a Hrušovského aj premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) a prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula.

Nepravdivé informácie

Kollár zároveň označil za nepravdivé niektoré informácie o stave v nemocniciach, ktoré sú podsúvané médiám. "Konkrétne o tom, že v niektorých nemocniciach stiahli lekári výpovede v masívnom počte, či v niektorých nemocniciach už nie sú ani lekári vo výpovedi," povedal Kollár.

Situácia v Poprade podľa neho nie je taká, o akej sa hovorí. "V Poprade máme stále lekárov vo výpovedi a nebude vo štvrtok zabezpečená, alebo veľmi ťažko, zabezpečená akútna zdravotná starostlivosť. Veľmi vážna je situácia v bratislavskej univerzitnej nemocnici, ale i iných fakultných nemocniciach."

Podpredseda LOZ Pavel Oravec informoval, že v Poprade je stále 16 lekárov, ktorí dali výpoveď. Sú to lekári z oddelení ARO, traumatológie, chirurgie, röntgeny. "Chcem povedať, že aj tí, ktorí výpovede nemajú, nepodpisujú memorandum, ktoré ponúkla premiérka Iveta Radičová." Tí, ktorí výpovede stiahli, tak konali podľa Oravca po "brutálnom nátlaku, že sa im vyhrážali rušením oddelenia".

Miroslav Bucha prosí lekárov, aby zostali

Riaditeľ Univerzitnej nemocnice v Bratislave Miroslav Bucha poprosil kolegov lekárov, aby zostali na svojich pracoviskách. Univerzitná nemocnica je najväčším poskytovateľom zdravotníckej starostlivosti na Slovensku a má najväčšiu spádovú oblasť.

"Ak v nej nebudú lekári, nebude schopná zabezpečiť komplexnú zdravotnú starostlivosť," zdôraznil s tým, že robia všetko, aby zabezpečili aspoň minimálne neodkladnú zdravotnú starostlivosť. "Avšak situácia je vážna a akékoľvek zlyhanie súčinnosti, komunikácie, môže viesť k ohrozeniu zdravia," zdôraznil v Národnej rade.