V liečbe rakoviny hrubého čreva a konečníka pomáha KRAS gén
Onkologické ochorenie nepostihuje len telesné zdravie pacienta, ale aj psychiku a sociálnu oblasť jeho života. Dôležitosť psychologickej pomoci zdôrazňuje aj psychologička Monika Dušová z NOÚ v Bratislave. "Každý, komu sa oznámi onkologická diagnóza, prežíva šok. Dôležité je, ak môže mať pacient aktívny prístup k svojmu ochoreniu," povedala. Podľa nej pacienti, ktorí o svojom ochorení nemajú dostatok informácií, prežívajú úzkosť, preto je dôležité, aby sa o ňom oboznámili z relevantných a odborných zdrojov. Jedným z nich je napríklad webstránka www.rakovinacreva.sk. Tá obsahuje informácie o personalizovanej liečbe či KRAS géne a tiež odpovede na množstvo otázok súvisiacich s rakovinou hrubého čreva a konečníka. Pacientom je k dispozícii onkológ, psychológ i poradne občianskeho združenia Právo pacientov.BRATISLAVA 29. novembra (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Pacientom trpiacim rakovinou hrubého čreva a konečníka, ktoré patria k najčastejším diagnostikovaným typom rakoviny na Slovensku, svitá nádej v podobe personalizovanej liečby. Popri tradičných postupoch ako chemoterapia a rádioterapia prichádza cielená liečba, ktorá je pacientovi šitá na mieru a zvyšuje jeho šance na vyliečenie.
Realizáciu personalizovanej liečby umožnilo objavenie takzvaného KRAS génu. Tento gén je prítomný v každej bunke a podieľa sa na realizácii rôznych bunkových procesov. Ak sa však poruší jeho genetická štruktúra, môže sa stať spúšťačom rakovinotvorných procesov. Zistenie stavu KRAS génu v nádorovej bunke výrazne ovplyvňuje úspešnosť liečby. Vďaka súčasným poznatkom a technikám je možné rozpoznať ho na základe jednoduchého testu.
"Vieme získať hlbšiu analýzu nádorových buniek a podľa toho nastaviť liečbu pacienta tak, aby bola čo najúčinnejšia. Hlavnými pozitívami tejto liečby nie je iba menší dopad na zdravé bunky a presný cieľ liečby, ale aj možnosť nastavenia optimálnej liečby pre každého pacienta," uviedol prednosta chirurgickej kliniky Národného onkologického ústavu (NOÚ) Bratislava Juraj Pechan.
O možnostiach KRAS testu sa pacienti môžu informovať u svojho lekára.
Úspech liečby onkologických pacientov nezávisí len od moderných prístrojov a techník. Dôležité je aj to, aby k nej pristupovali aktívne a komunikoval so svojím onkológom. Tiež by nemali zabúdať na svoje práva, medzi ktoré patrí právo na informácie, právo na kvalitu a právo na inovácie.
Pacientom s právnym poradenstvom a ochranou pomáha občianske združenie Právo pacientov. Jeho princípmi sú získavanie nových informácií súvisiacich s liečbou, aktívny záujem o svoje ochorenie či pozitívne myslenie. "Človek nesmie prestať bojovať, lebo ani tie najlepšie lieky a lekári nedokážu to, čo ľudská psychika. Pýtajte sa, zaujímajte sa o svoju chorobu a zisťujte, aké sú možnosti vašej liečby," vyjadril sa Mário Radačovský, podpredseda združenia Právo pacientov, ktorý ľuďom pomáha aj na základe toho, že s rakovinou sám bojoval.