Vo štvrtok si svet pripomína Deň predčasne narodených detí

BRATISLAVA 15. novembra (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Vo štvrtok 17. novembra si celý svet pripomína Medzinárodný deň predčasne narodených detí. Na Slovensku sa ročne narodí predčasne asi štyritisíc detí, čo z celkového počtu pôrodov za rok tvorí až 8,4 percenta. Za ostatných desať rokov narástol počet nezrelých novorodencov o takmer 50 percent. ...

BRATISLAVA 15. novembra (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Vo štvrtok 17. novembra si celý svet pripomína Medzinárodný deň predčasne narodených detí. Na Slovensku sa ročne narodí predčasne asi štyritisíc detí, čo z celkového počtu pôrodov za rok tvorí až 8,4 percenta.

Za ostatných desať rokov narástol počet nezrelých novorodencov o takmer 50 percent. Z predčasne narodených patrí okolo 600 novorodencov k najrizikovejším, sú veľmi nezrelí a ich hmotnosť nedosahuje ani 1500 gramov. Takéto deti sú odkázané na špecializovanú intenzívnu starostlivosť, ktorá trvá aj niekoľko mesiacov.

Nárast počtu nezrelých detí súvisí s viacerými faktormi. Predovšetkým sa zvyšuje vek žien, ktoré sa rozhodnú pre materstvo, narastá počet chronicky chorých žien, ktoré vďaka kvalite zdravotnej starostlivosti môžu otehotnieť. Predsedníčka výboru Neonatologickej sekcie Slovenskej pediatrickej spoločnosti SLS Darina Chovancová upozornila aj na problém centier asistovanej reprodukcie, ktoré pri umelom oplodnení zavádzajú do maternice viac ako jedno embryo. "Pri narodení dvojčiat je totiž 15-percentné riziko liečby na jednotke intenzívnej starostlivosti, pri trojčatách 75-percentné riziko a štvorčatá tam budú liečiť 100-percentne," vysvetlila.

Na pomoc rodičom OZ malíček

ODPORÚČAME

Myslite na svoje zdravie na FacebookuPre rodičov znamená predčasne narodený potomok predovšetkým zúfalstvo a stres. V apríli tohto roka vzniklo na pomoc a podporu týmto ľuďom Občianske združenie malíček. "Pretože je predčasné narodenie dieťatka asi najťažšou skúškou, ktorej sú rodičia v živote vystavení, sme tu my a ponúkame pomoc,“ povedala predsedníčka výkonného výboru malíčka, neonatologická sestra a matka predčasne narodeného dieťaťa Ľubica Kaiserová.

Združenie organizuje stretnutia rodičov, príbuzných i verejnosti s odborníkmi. Sprostredkúva rodičom kontakty na inštitúcie pôsobiace v tejto oblasti. Umožňuje zdieľať skúsenosti a najnovšie odborné poznatky.

Malíček vznikol z iniciatívy štyroch matiek z Bratislavy a Prešova, spolupracuje s neonatológmi, psychológmi, detskými neurológmi, pediatrami a špecialistami z ďalších lekárskych profesií. Nielen pre rodičov, ale pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o problematiku predčasne narodených detí, existuje webová stránka www.nasmalicek.sk. "Ja som zažila dvojnásobný strach pri mojich dvoch predčasne narodených deťoch. Odvtedy som premýšľala nad tým, ako pomôcť iným matkám s rovnakými starosťami. Prišla som na to, že to nie je otázka môjho dieťaťa, ale otázka celej spoločnosti," uviedla členka vedenia OZ malíček Denisa Hrbáňová.

"Snažíme sa predovšetkým o záchranu života nezrelých novorodencov, ale veľa zostávame dlžní ich rodičom, ktorí by potrebovali lepšiu pomoc, najmä od psychológov, rehabilitačných a sociálnych pracovníkov. V tejto súvislosti sme veľmi radi, že aj na Slovensku vznikla organizácia, ktorá združuje rodičov predčasne narodených detí,“ dodala Chovancová. Patrónkou projektu sa stala seriálová pediatrička Zdena Studenková. Ako sama o sebe tvrdí, v týchto veciach je radikálnym človekom a bude sa snažiť pomôcť OZ malíček zmeniť legislatívu. "Je dôležité vytvoriť široký front a ísť s tým do parlamentu. Nemôže sa predsa stávať, že nejaký gynekológ neposunie matku s jej predčasne narodenými deťmi do špecializovaného centra," povedala.