RS vírus ohrozuje najmä predčasne narodené deti
BRATISLAVA 9. novembra (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Respiračný syncyciálny vírus (RSV) je jednou z najčastejších príčin ochorení ľudského dýchacieho systému. U väčšiny ľudí sa prejaví iba veľmi miernou alebo žiadnou reakciou, pre predčasne narodené deti je však tento vírus extrémne nebezpečný a môže spôsobiť aj ich smrť.
Respiračný syncyciálny vírus je vysoko infekčný RNA vírus, ktorý sa v populácii bežne vyskytuje. Šíri sa v kolektívoch a spôsobuje zápal horných aj dolných dýchacích ciest sprevádzaný mierne zvýšenou teplotou, výtokom z nosa a ďalšími príznakmi nádchy. V priebehu prvých dvoch rokov života sa s RSV stretne prakticky každé dieťa.
Proti RSV neexistuje kauzálna liečba, do popredia sa tak dostáva prevencia. Tá spočíva v hygienických opatreniach a tiež v použití humanizovanej monoklonnej IgG protilátky anti-RSV. Tento vírus je v Európe aktívny predovšetkým na jeseň a v zime a to najmä v detskej populácii. Hrozbou je predovšetkým pre predčasne narodené deti s nedostatočne vyvinutými pľúcami alebo srdcom.
"Čím sa dieťa narodí skôr, tým je jeho stav závažnejší a tým viac komplikácií je nutné očakávať. Vyplýva to z úrovne zrelosti jednotlivých životne dôležitých orgánov. Takéto dieťa má problém s dýchaním, pretože pľúca ešte nemajú potrebnú štruktúru a chýba v nich látka, takzvaný surfaktant, ktorá im umožní, aby zostali naplnené vzduchom. Túto látku vieme dieťatku do pľúc podať vo forme lieku a dýchanie mu zabezpečí prístroj, buď úplne, formou umelého dýchania, alebo dieťatko dýcha samo a prístroj mu pomáha dýchať a dýchanie mu uľahčuje. V prvých hodinách máva nezrelé dieťa nízky krvný tlak a vyžaduje podporu srdcovej činnosti liekmi,“ uviedol na dnešnej tlačovej konferencii Mirko Zibolen, hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre odbor neonatológia a prednosta Neonatologickej kliniky JLF UK a UN Martin.
RSV infekcie sú závažnou infekciou aj u donosených detí
Monitorovanie RSV nie je na Slovensku na celoštátnej úrovni, jeho výskyt zatiaľ monitorujú len na niektorých pracoviskách. Napríklad v sezóne 2010/2011 sa o lokálne mapovanie RSV postaral kolektív lekárov na I. Klinike detí a dorastu Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach pod vedením primárky Anny Feketeovej.
Do monitorovania boli zaradení pacienti vo veku do 2 rokov, ktorých hospitalizovali v DFN v Košiciach s infekciami dolných dýchacích ciest v období od októbra 2010 do apríla 2011. Celkovo šlo o 147 pacientov, z ktorých 107 bolo vo veku do jedného roka. Všetkým vyšetrovali sekréty z dýchacích ciest na identifikáciu antigénu RSV, pričom pozitívny RSV antigén identifikovali u 51 pacientov, z ktorých 44 bolo vo veku do jedného roka. Priemerný gestačný vek pri narodení bol 38 týždňov. RSV pozitívni pacienti mali nižší vekový priemer s najväčšou skupinou pacientov do 6 mesiacov.
Podobné sledovanie robili pod vedením Karola Králinského aj na III. Detskej klinike SZU Všeobecnej nemocnice s poliklinikou v Lučenci. Z celkového počtu 224 hospitalizovaných detí so zápalom dolných dýchacích ciest vo vekovej kategórii 0 až 3 roky bolo v sledovanom období od októbra 2010 do apríla 2011 109 RSV pozitívnych. Najviac ohrozenou skupinou boli deti vo veku do jedného roku, kde bolo zo 149 hospitalizovaných 79 RSV pozitívnych.
Aj pri tomto monitoringu sa ukázalo, že najviac ohrozené sú najmenšie deti. Z obidvoch sledovaní vyplynulo, že RSV infekcie sú závažnou infekciou aj u donosených detí s nutnosťou hospitalizácie najmä vo veku do 6 mesiacov. Odborníci preto odporúčajú, aby sa počas RSV sezóny pravidelne vykonávalo štandardné vyšetrovanie RSV antigénu z nazofaryngeálneho sekrétu, rovnako aby sa aj hlásenie tohto vírusového ochorenia stalo štandardným celoplošným úkonom podobne ako je to u chrípky.