Kraje žiadajú zastavenie transformácie nemocníc

BRATISLAVA 3. novembra (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Kraje žiadajú zastavenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti. "Sme presvedčení, že v súčasnej dobe musí byť transformácia nemocníc na akciové spoločnosti zastavená," povedal po rokovaní s predsedom lekárskych odborov šéf združenia predsedov VÚC SK8 Tibor Mikuš. Pripomenul, ...

BRATISLAVA 3. novembra (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Kraje žiadajú zastavenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti. "Sme presvedčení, že v súčasnej dobe musí byť transformácia nemocníc na akciové spoločnosti zastavená," povedal po rokovaní s predsedom lekárskych odborov šéf združenia predsedov VÚC SK8 Tibor Mikuš. Pripomenul, že vláda nemá podporu parlamentu, zmenu právnej formy zdravotníckych zariadení pritom nepovažuje v súčasnosti za systémové opatrenie.

Mikuš vyzval ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika a odborárov na dialóg. Vyhlásil, že kraje podporujú oprávnené požiadavky zdravotníckeho personálu, on sám však verí, že viac ako 2 tis. lekárov, ktorí podali výpoveď, budú napokon verní svojej prísahe. Kraje pritom žiadajú riešiť aj ďalšie problémy zdravotníctva. Požadujú napríklad, aby bola stanovená hustota a organizačná štruktúra poskytovateľov, aby poisťovne prestali diskriminovať niektoré nemocnice pri financovaní, a aby preplatili nadlimity.

Predseda lekárskych odborov Marian Kollár označil aktuálnu situáciu v zdravotníctve za kritickú. Transformáciu považuje podobne ako kraje za nesystémový krok, ktorý môže nakoniec poškodiť samotného pacienta. Odmietol, že by sa odborári uspokojili, keby vláda stopla transformáciu niektorých nemocníc. "Pre nás je kompromis jedine to, ak sa začnú plniť všetky naše štyri požiadavky, vrátanie zastavenie transformácie nemocníc," vyhlásil Kollár.

Tibor Mikuš je šéfom trnavského VÚC, ktorý má v pôsobnosti tri nemocnice. V zariadení v Dunajskej Strede nepodal výpoveď ani jeden lekár, v Galante traja a v Skalici asi tretina. "Tam je situácia vážna, ale nemám indície, že by bola kritická, a že by bolo ohrozené zdravie pacienta v Trnavskom samosprávnom kraji," skonštatoval Mikuš.

Ku koncu septembra tohto roka podalo podľa Lekárskeho odborového združenia na Slovensku výpoveď 2411 lekárov v 34 nemocniciach. Medzi zdravotníckymi zariadeniami, v ktorých sa lekári rozhodli podať výpoveď, sú všetky kľúčové fakultné nemocnice, ale aj niektoré menšie zariadenia aj akciové spoločnosti. Situácia je vážna najmä v detských fakultných nemocniciach. Tam bude údajne v prípade odchodu lekárov pravdepodobne problém aj so zabezpečením akútnej zdravotnej starostlivosti.

Lekárske odborové združenie žiada presadenie štyroch požiadaviek, dodržiavanie Zákonníka práce, zmenu systému financovania zdravotníctva, zastavenie transformácie nemocníc a zvýšenie platov zdravotníkov. Aby boli spokojní, mali by byť splnené všetky.