Noví lekári sa do trenčianskej nemocnice nehlásia
TRENČÍN 28. októbra (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Podávanie hromadných výpovedí lekárov ohrozí chod aj Fakultnej nemocnice v Trenčíne. Výpoveď podalo 144 lekárov, asi 14 ju stiahlo. Zatiaľ sa na tieto miesta neprihlásili žiadni noví.
"Je možné, že niektoré oddelenia budeme musieť celkom zatvoriť, zatiaľ to vychádza tak, že pôrodnica a novorodenecké by vôbec nefungovali, tieto oddelenia nevieme zabezpečiť,“ uviedla námestníčka riaditeľa zariadenia Terézia Drobná. To znamená, že ženy by chodili rodiť do Ilavy, Bánoviec nad Bebravou alebo inde.
"Na detskom by sme možno dokázali niečo super akútne zabezpečiť," dodala Drobná s tým, že zatiaľ ide iba o predbežné plány.
Problém majú v nemocnici aj s neurologickým oddelením. Tu by mala fungovať len ambulantná starostlivosť počas pracovnej doby, teda od 7:00 do 15:30, lôžkové oddelenie by už zariadenie nedokázalo zabezpečiť.
Niektoré výpovede lekári už stiahli, podľa Drobnej to bolo asi 14 lekárov. "Boli to výpovede kolegov, ktorí mali výpovednú lehotu kratšiu, museli by končiť už k 1. novembru, preto ich stiahli a teraz ich dávajú nanovo. Už teraz mám päť nových výpovedí, ktoré sa dávajú naspäť. Spolu je vo výpovednej lehote asi 140 lekárov, to je viac ako 60 percent. Sme medzi nemocnicami, kde lekári podali najväčší počet výpovedí," skonštatoval Daniel Jando z Lekárskeho odborového združenia trenčianskej nemocnice. O nových výpovediach Drobná zatiaľ nevie.
Celá nemocnica podľa Drobnej pôjde len na akútnu starostlivosť. "Na niektorom oddelení je viac lekárov, na niektorom menej, všetkých budeme potrebovať na to, aby sme poskytli aspoň akútnu starostlivosť. V chirurgickom pavilóne na každom oddelení (chirurgia, traumatológia, ortopédia, urológia) zostávajú nejakí lekári, vedeli by sme postaviť operačný tím, akútnu operáciu by sme dokázali zabezpečiť, aj anestéziológiu," povedala.
Podľa Drobnej v nemocnici by však nerobili žiadne plánované zákroky. Termíny, ktoré sú na ne do 1. decembra by padli a lekári by riešili len akútne stavy. O tomto pokuse nemocnice však Jando pochybuje . "Má sa zlúčiť napríklad chirurgia, traumatológia a ortopédia do jedného oddelenia, kde by pacienti z toho najhoršieho mohli byť ošetrení, ale čo potom ďalej? Je to riešenie na pár dní, pretože zostane málo lekárov, tí sa budú musieť striedať v službách. Myslím si, že bez porušenia zákonníka práce by to nešlo, čo sa týka nadčasových hodín," reaguje.
Prípady ohrozujúce život pacienta budú pravdepodobne prevážať do iných nemocníc. "U nás prichádza do úvahy Nitra a Bratislava. Na budúci týždeň sa stretneme s predstaviteľmi nemocníc na území kraja, VÚC-kárske aj ostatné, potrebujeme vedieť, ako budú oni fungovať a oni zase potrebujú mať informácie o našich možnostiach," informovala Drobná.
Jando si myslí, že lekári, ktorí v nemocnici ostanú pracovať, to budú mať ťažké. "Všetka zodpovednosť zostane na nich. Situácia zrejme bude mimoriadne dramatická," uzavrel.