Rezort zdravotníctva vybral liečivá, za ktoré si zaplatíme

BRATISLAVA 12. októbra (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Za lieky s obsahom liečiv určených na podpornú a doplnkovú liečbu si pri ich poskytovaní v rámci ambulantnej alebo lekárenskej starostlivosti možno od decembra tohto roku budeme platiť sami. Podľa návrhu Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR by totiž tieto lieky nemali byť uhrádzané na základe ...

BRATISLAVA 12. októbra (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Za lieky s obsahom liečiv určených na podpornú a doplnkovú liečbu si pri ich poskytovaní v rámci ambulantnej alebo lekárenskej starostlivosti možno od decembra tohto roku budeme platiť sami. Podľa návrhu Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR by totiž tieto lieky nemali byť uhrádzané na základe verejného zdravotného poistenia, teda ich nebudú preplácať zdravotné poisťovne. Zoznam liečiv chce rezort určiť vyhláškou, ktorú predložil do medzirezortného pripomienkového konania.

Ministerstvo chce opatrením zabezpečiť účelné a efektívne vynakladanie prostriedkov verejného zdravotného poistenia. "Implementácia materiálu v navrhovanom znení by podľa odhadov mohla viesť k zníženiu výdavkov verejného zdravotného poistenia o cca 13 mil. eur ročne. Takto získané prostriedky môžu byť v plnej miere využité na kompenzáciu rastúcich výdavkov na finančne náročnejšie lieky," tvrdí rezort.

Ten pritom upozorňuje, že už v súčasnosti nie je väčšina liečiv vo vyhláške hradená z prostriedkov verejného zdravotného poistenia, a ak je, tak v relatívne nízkej miere. "Celkový počet liečiv, ktoré by podľa návrhu vyhlášky mali byť zaradené medzi tzv. podporné a doplnkové je 117. Z uvedeného počtu je 26 aktuálne plne alebo čiastočne preplácaných zdravotnou poisťovňou. V absolútnom vyjadrení tak tento počet liečiv zodpovedá zrušeniu úhrady pre 97 liekov z celkového počtu cca 5500," konštatuje ministerstvo.

Samotný rezort však priznáva aj mierne negatívny vplyv opatrenia na hospodárenie domácností, a to v dôsledku možného zvýšenia výdavkov na určité skupiny liekov. Na druhej strane však podľa neho takto získaná úspora prostriedkov verejného zdravotného poistenia bude môcť byť alokovaná na úhradu liekov určených na terapiu závažných ochorení, čo bude mať v konečnom dôsledku pozitívny vplyv na hospodárenie domácností.

Zoznam liečiv bol podľa materiálu zostavený na základe analýzy ministerstva a štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Rezort pritom tvrdí, že ich úhradu na základe verejného zdravotného poistenia možno považovať za neúčelnú, a to najmä s prihliadnutím na charakter chorôb, na liečbu ktorých sú určené, ako aj na mieru finančnej náročnosti liečby týchto chorôb z pohľadu pacienta.