MZ a odborári sa navzájom obviňujú zo zastrašovania
Odporúčame:
Lekári ďalej protestujú, dávajú výpovede Lekári pokračujú v zbieraní výpovedí V Banskej Bystrici ohrozujú výpovede najmä chirurgiu Lekári z Piešťan sa nechystajú stiahnuť výpovede Výpovede lekárov neohrozia zdravotnú starostlivosť Myjavskí lekári výpovede nepodali Slovenskí lekári si už hľadajú prácu za hranicami Ďalšie desiatky lekárov podali na protest výpovede BRATISLAVA 6. októbra (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR a odborári sa navzájom obviňujú zo zastrašovania.
Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik na štvrtkovom brífingu vyhlásil, že má informácie o zastrašovaní lekárov v súvislosti s ich snahou stiahnuť výpoveď.
"Chcem vyzvať tých lekárov, ktorým nie je ľahostajný osud ich pacientov, aby sa v tomto prípade obrátili priamo na mňa alebo na riaditeľov nemocníc a ja im garantujem ochranu," vyhlásil minister.
Informácie o zastrašovaní má pritom on sám osobne, ale aj z médií. Lekárov vyzval, aby sa nebáli a pripomenul im, že svoje výpovede môžu bez akýchkoľvek sankcií sťahovať do konca októbra. Uhliarik zopakoval, že je stále pripravený na rokovanie, opätovne sa ale nechcel bližšie vyjadriť k plánom nemocníc v prípade odchodu všetkých lekárov, ktorí zatiaľ podali výpovede.
Odborári obvinenia zo zastrašovania odmietajú. "Ja o tom neviem, ma to prekvapuje, neviem si to predstaviť," reagoval podpredseda Lekárskeho odborového združenia Ján Sýkora. Podľa neho koordinátori lekárov iba informujú, podanie alebo stiahnutie výpovede je podľa neho na slobodnom rozhodnutí každého lekára. Odborári však poukazujú na iný typ zastrašovania.
"Máme informácie zo Slovenska, z viacerých miest, z viacerých nemocníc, konkrétne Poprad, Prešov, Žilina, kde lekári sú zastrašovaní, je im bránené vykonávať predatestačnú prax, sú sťahovaní z atestácie," tvrdí Sýkora.
Lekárom, ktorí podali výpoveď, je bránené vykonávať predatestačnú prax
Týkať sa to má aj Univerzitnej nemocnice Bratislava, konkrétne chirurgického a anestéziologického pracoviska v Ružinove a Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Bratislava.
Realita má byť v týchto zariadenia podľa Sýkoru taká, že tým lekárom, ktorí podali výpoveď, je bránené vykonávať predatestačnú prax a nie sú pripustení k atestácii. V prípade bratislavskej detskej fakultnej podľa neho napríklad od štvrtka nemôže dať nadriadený pracovník súhlas s predatestačnou praxou.
Výpoveď podalo 2 411 lekárov
Ku koncu septembra tohto roka podalo podľa Lekárskeho odborového združenia na Slovensku výpoveď 2 411 lekárov v 34 nemocniciach. Medzi zdravotníckymi zariadeniami, v ktorých sa lekári rozhodli podať výpoveď, sú všetky kľúčové fakultné nemocnice, ale aj niektoré menšie zariadenia i akciové spoločnosti.
Odborári pristúpili k reálnemu zbieraniu výpovedí 25. augusta. Vtedy bolo pod deklaráciu pripravenosti ukončiť pracovný pomer podpísaných 3 827 lekárov z 51 nemocníc.
Lekári výpovede stále sťahujú
Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik v utorok informoval, že akútna zdravotná starostlivosť bude na Slovensku zabezpečená aj v prípade odchodu viac ako 2 400 lekárov.
Zároveň dodal, že lekári svoje výpovede stále sťahujú. Odborári takéto tvrdenia odmietajú a naopak tvrdia, že výpovedí pribúda. Minister lekárom odkázal, že podľa dohody budú riaditelia nemocníc akceptovať stiahnutie výpovedí lekárov iba do konca októbra. Po tomto termíne budú hľadať iných lekárov.
Lekárske odborové združenie žiada presadenie štyroch požiadaviek, dodržiavanie Zákonníka práce, zmenu systému financovania zdravotníctva, zastavenie transformácie nemocníc a zvýšenie platov zdravotníkov. Aby boli spokojní, mali by byť splnené všetky.
Problémom je najmä zastavenie transformácie, odborári na ňom trvajú, podľa ministra je transformácia nariadená zákonom a pomôže nastoliť v zadlžených nemocniciach poriadok.