Kašlete sucho alebo vlhko?
BRATISLAVA 5. októbra (WBN/PR) – Kašeľ patrí medzi najčastejšie dôvody, pre ktoré pacient navštívi lekára. Nie je to choroba, ale príznak nejakého ochorenia. Jestvuje viacero druhov kašľa, pri samoliečbe doma je však dôležité rozoznávať suchý dráždivý kašeľ a produktívny kašeľ s tvorbou hlienu.
Pri kašli ide o reflexný mechanizmus, ktorý slúži na čistenie a zabezpečenie priechodnosti dýchacích ciest – od hlienu, vdýchnutých cudzích telies alebo následkov chorobných procesov v pľúcach. Je jedným z najčastejších príznakov pri prechladnutí a chrípke – choroboplodné zárodky napadnú sliznice v dýchacích cestách, podráždia riasinky tvoriace ich výstelku a telo pociťuje silné dráždenie na kašeľ. Mnohí ľudia si neuvedomujú, že je rozdiel kašľať ,,sucho" a ,,vlhko", pri kašli následkom nejakého ochorenia dýchacích ciest si vždy kúpia jeden druh sirupu alebo kvapiek proti kašľu a málokedy si prečítajú informačný leták. Tlmenie produktívneho, vlhkého kašľa, pre ktorý je typická hojná tvorba hlienu, môže však výrazne skomplikovať zdravotný stav! Tu treba, naopak, vykašliavanie podporovať. Pri suchom kašli, ktorý zbytočne vyčerpáva organizmus, zvyšuje krvný tlak a je príčinou prebdených nocí, môžeme nutkanie na kašeľ potlačiť. Na každý z týchto dvoch druhov kašľa sú teda iné voľnopredajné lieky. Suchý, dráždivý kašeľ obyčajne vzniká na začiatku ochorenia, keď sa vírusy usadia v prieduškách a dráždia sliznice. Obyčajne netrvá dlhšie ako tri dni. Na tlmenie takéhoto kašľa sa používajú antitusiká, lieky, ktoré kašeľ potláčajú ovplyvňovaním centra kašľa v mozgu. Patria medzi ne aj tablety Stopex od Walmarku na liečbu dráždivého, ťažko utíšiteľného kašľa, určené deťom od 6 rokov a dospelým. Na rozdiel od niektorých iných antitusík Stopex nemá analgetický účinok, nevyvoláva zápchu, riziko vzniku závislosti je pri ňom minimálne a nehrozí pri ňom nebezpečenstvo útlmu dychového centra. Nástup účinku je rýchly, do pol hodiny, a pôsobí 6 hodín. Suchý kašeľ sa následne premení na vlhký kašeľ s tvorbou hlienu. V tejto fáze bývajú riasinky, tvoriace výstelku našich dýchacích ciest, často zlepené a nie sú schopné dostatočne si plniť svoju funkciu. Vykašliavanie hlienu treba podporiť prípravkami, ktoré sa nazývajú expektoranciá (lieky na zlepšenie vykašliavania) alebo mukolytiká (lieky na zriedenie hlienu). Ak kašeľ trvá dlhšie ako 5 dní, alebo ak má jeho priebeh zhoršujúcu sa tendenciu napriek užívaniu liekov, treba vyhľadať lekára. Súčasťou ochorení horných dýchacích ciest je často okrem kašľa zapálené, boľavé hrdlo. Na dezinfekciu ústnej dutiny možno použiť pastilky Septofort, ktoré sa odporúča cmúľať 3 – 4-krát denne. Tento prípravok obsahuje účinnú látku, ktorá likviduje nielen infekciu, ale aj zápal a má sviežu mätovú príchuť. Septofort je ideálny aj v prípade, ak sa v ústach následkom oslabenia imunity vyhodia bolestivé afty, ak človek trpí zápalmi ďasien, alebo je po chirurgickom zákroku v ústnej dutine.
Suchý kašeľ Suchý a dráždivý kašeľ, nazývaný aj neproduktívny, neodstraňuje z dýchacích ciest hlieny. Vzniká ako následok prekrvenia sliznice a často sa objavuje v počiatočných fázach infekčného ochorenia. Zhoršuje sa v teplom a suchom prostredí. Častý je u detí. Pacienta obťažuje a vyčerpáva, najmä v noci.
Vlhký kašeľ Vzniká, keď sa hlien v dýchacích cestách pohybuje – z dýchacích ciest sa počas neho vykašliava hlien spoločne s dráždivými látkami a baktériami, ktoré obsahuje. Nie je natoľko vyčerpávajúci ako dráždivý kašeľ, ale človek ,,chrapoce".