Implantácia šesťmilimetrových rohovkových prstencov v SR
BRATISLAVA 30. septembra (WBN/PR) – Lekári Očnej kliniky NeoVízia vykonali unikátne implantácie šesťmilimetrových rohovkových prstencov, v očnej medicíne známe ako Keraringy. Hoci metóda nie je u nás novinkou, lekársky tím prvý krát implantoval prstenec s priemerom šesť milimetrov, ktorý umožňuje liečbu širšiemu okruhu pacientov. Keraringy sú nádejou modernej medicíny pre tých, ktorých ešte nedávno mohla zachrániť iba transplantácia rohovky. „Odoperovali sme dvoch mužov a jednu ženu vo veku 26 až 46 rokov s degeneratívnym ochorením rohovky. Dvadsaťšesťročnej pacientke sme implantovali výnimočný prstenec s veľkosťou 210 stupňov. Všetky zákroky dopadli úspešne, pacienti výborne spolupracovali,“ informuje šéf chirurgického tímu, primár MUDr. Radovan Piovarči, ktorý spolu so svojim tímom a v spolupráci s konzultantom z Veľkej Británie vykonal v stredu 28. septembra prvé implantácie Keraringov na Očnej klinike NeoVízia. „Špičkové technológie rohovkových prstencov s excelentnou chirurgickou technikou primára Piovarčiho je veľkou nádejou pre slovenských pacientov s degeneratívnymi ochoreniami rohovky,“ myslí si britský konzultant pre Keraringy Mark Godfrey zo spoločnosti Mediphacos, ktorá je svetovým lídrom v inováciách a liečbe ochorení rohovky.
Keratokonus – skrytá diagnóza dvadsiatnikov Keratokonus, degeneratívne ochorenie rohovky, trápi najčastejšie mladých pacientov vo veku dvadsať až tridsať rokov a postihuje približne 0,5% svetovej populácie. „V NeoVízii sme však prekvapení častejšími nálezmi. Záchytnosť na našej klinike je výrazne vyššia v porovnaní so svetovým priemerom. Tvorí zhruba 4% všetkých pacientov. Vysvetľujeme si to tým, že na naše pracovisko sa obracajú pacienti, ktorí nenašli riešenie svojich problémov inde.“ Keratokonus sa môže vyvíjať nepozorovane veľmi dlhý čas. Jeho charakteristickým príznakom je nepravidelné stenčovanie hrúbky a vyklenutie rohovky. Neskôr sa môže prejaviť astigmatizmom (nepravidelným zakrivením rohovky), ktorý nie je možné korigovať žiadnymi okuliarmi. „Keď stenčenie rohovky presiahne určitú hranicu, môže nastať opuch, poškodenie a ´rozmazanie ´ videnia, v niektorých prípadoch až jej pretrhnutie. Konečným riešením je transplantácia rohovky od iného darcu. Darcov však nie je dosť a imunitný systém pacienta nemusí cudziu rohovku prijať,“ vysvetľuje MUDr. Piovarči. Štandardnou liečbou boli donedávna tvrdé kontaktné šošovky, nie každý pacient ich však dokázal zniesť. Pokrok v očnej medicíne prináša pacientom s keratokonom novú nádej. „Kombinujeme viaceré kroky – pri takzvanej metóde CCL (Corneal Cross Linking) ožarujeme tkanivo rohovky ultrafialovým žiarením a podávame kvapky na spevnenie jej štruktúry. Tento postup sa využíva v menej pokročilých štádiách keratokonu. Možná je aj kombinácia s laserovou refrakčnou operáciou PRK. Neskôr nastupujú Keraringy alebo ich kombinácia s metódou CCL. Stabilizujú celkový stav rohovky a zlepšujú zrakovú ostrosť,“ upozorňuje primár.
Lekárske konzílium a prstenec na mieru pre každého pacienta „Po diagnostikovaní degeneratívneho ochorenia rohovky u pacienta nasleduje lekárske konzílium. Najvhodnejší postup konzultujeme so sesterskými klinikami v Čechách, typ keraringu zase so zástupcami výrobcu v Brazílii a Anglicku. Každému pacientovi vyberáme prstenec na mieru – na základe mnohých meraní a vyšetrení zvolíme ten najvhodnejší,“ vysvetľuje MUDr. Adriana Smorádková, ktorá sa v NeoVízii venuje výpočtom a indikáciám degeneratívnych ochorení rohovky. „Hoci je implantácia keraringov stále novinkou v liečbe keratokonu, chirurgovia ju využívajú už roky, má za sebou dlhé roky výskumu.“ Aké sú najväčšie výhody tejto metódy? „Keraringy často predídu alebo aspoň oddialia transplantáciu rohovky. Upravia a vyrovnajú tvar rohovky, zjemnia jej zakrivenie a ako vedľajší efekt navyše zlepšia videnie. Po pár mesiacoch od implantácie zmiernia dioptrickú chybu a astigmatizmus. Navyše, Keraringy sú reverzibilné. Znamená to, že ak by to pacientov stav v budúcnosti vyžadoval, dajú sa z rohovky šetrne vybrať,“ informuje MUDr. Smorádková. „Sme hrdí na to, že NeoVízia neustále sleduje súčasný vývoj moderných chirurgických trendov vo svete a zavádza ich do svojej lekárskej praxe. Aj vďaka tomu môžeme pacientom poskytovať každý deň to najlepšie z modernej očnej medicíny,“ dodáva primár očnej kliniky MUDr. Radovan Piovarči.