Lekári odchádzajú aj z nemocníc v Poprade a Žiline
BRATISLAVA 30. septembra (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – V žilinskej fakultnej nemocnici (FN) dala výpoveď polovica lekárov, vedenie nemocnice sa situáciu chystá riešiť spolu s ministerstvom zdravotníctva. Ako pre agentúru SITA v piatok uviedla hovorkyňa nemocnice Petra Lihanová, pacientov sa výpovede zatiaľ nedotknú, 115 lekárom len 1. októbra začne plynúť dvojmesačná výpovedná lehota. Od decembra by niektoré oddelenia v žilinskej nemocnici mohli zostať bez lekárov. Na gynekológii, neurochirurgii, ARO, úrazovke či urológii dali výpovede takmer všetci lekári. Výpovede podali lekári cez advokátsku kanceláriu. Lihanová zatiaľ nevedela povedať, či a za akých okolností by ich lekári mohli stiahnuť. O stiahnutie výpovede zatiaľ nepožiadal žiadny lekár.
Výpovede v popradskej nemocnici podalo 46 lekárov
V Nemocnici Poprad, ktorá funguje ako stopercentná štátna akciová spoločnosť už od roku 2006, podalo výpovede 46 lekárov z celkového počtu 176. Najviac lekárov podalo výpovede z oddelení ortopédie a traumatológie, ktorých prevádzka je po 1. decembri ohrozená. "Naša úloha je, aby aj potom bola prevádzka týchto oddelení zabezpečená. Ak sa to nepodarí, tieto oddelenia nebudú v prevádzke," povedal pre SITA generálny riaditeľ Nemocnice Poprad, a.s. Jozef Tekáč. Vedenie nemocnice však podľa riaditeľa urobí všetko pre to, aby sa tak nestalo. Pre riaditeľa je prekvapujúce, že výpovede podali aj lekári, ktorých plat už teraz presahuje trojnásobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Zvýšenie platov až na túto úroveň je jedna z požiadaviek lekárskych odborárov. "Nie je mi jasné, o čo im ide," povedal Tekáč. Nemocnica Poprad od transformácie na akciovú spoločnosť v roku 2006 vytvorila do roku 2010 zisk takmer dva milióny eur. V Národnom ústave tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch podalo výpovede 25 lekárov z celkového počtu 63 lekárov. Podľa námestníčky pre lekársko-preventívnu starostlivosť Aleny Gallovej chod ústavu by aj po 1. decembri nemal byť výraznejšie ohrozený. "Máme žiadosti o prijatie do zamestnania, ale verím, že sa nakoniec dohodnú," uviedla Gallová. Asi jednou z mála výnimiek je Všeobecná nemocnica s poliklinikou, a.s. v Levoči. "Zatiaľ sme nezaznamenali ani jednu výpoveď lekára,“ uviedla pre agentúru SITA Andrea Beňová, hovorkyňa spoločnosti Agel SK, ktorá je väčšinovým akcionárom levočskej nemocnice. Spoločnosť Agel SK vstúpila do levočskej nemocnice ako akcionár v roku 2008. Dovtedy bolo vlastníkom nemocnice len mesto Levoča. Nemocnici sa za toto obdobie podarilo znížiť stratu z 937 tis. eur v roku 2008 na 233 tis. eur v roku 2010.
Prešovská nemocnica prevzala 171 výpovedí lekárov
Spolu 171 výpovedí lekárov doručila vo štvrtok kuriérska služba do Fakultnej nemocnice s poliklinikou Jána Adama Reimana v Prešove. Agentúre SITA to potvrdila námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť Jana Jurašeková. Podľa jej vyjadrenia, ide o 51,5 % všetkých lekárov prešovskej nemocnice. „Sú oddelenia, kde nedal ani jeden lekár výpoveď, sú aj také, kde dala výpovede väčšia časť lekárov,“ uviedla. Výpovede dalo aj niekoľko primárov.
Z anesteziologicko-resuscitačného oddelenia dali výpovede takmer všetci lekári, potvrdila Jurašeková. Výpovede majú aj zo strategických oddelení, akými sú gynekológia, chirurgia, úrazová chirurgia, novorodenecké, interné, kardiochirurgia, neurológia, psychiatria a ďalších menej strategických oddelení.
Ako ďalej Jurašeková uviedla, chod nemocnice nie je ohrozený. Platí tu dvojmesačná výpovedná lehota. Nemocnica eviduje od začiatku roka asi 100 žiadostí lekárov aj s atestáciami o prijatie do pracovného pomeru. V prešovskej nemocnici pracuje 330 lekárov. Predseda regionálneho Lekárskeho odborového združenia pri prešovskej fakultnej nemocnici Michal Polician pre agentúru SITA povedal, že skutočne ide o 171 výpovedí lekárov, ktoré odovzdal ešte v sobotu minulého týždňa v centrále odborového združenia. Doručenie do nemocníc mala na starosti právnická kancelária, ktorá ich zastupuje.
Vo FN v Trenčíne podalo výpoveď 144 lekárov
V trenčianskej fakultnej nemocnici (FN) podalo výpoveď 144 lekárov. "To je 61,28 % lekárov," uviedla námestníčka riaditeľa pre zdravotnícku starostlivosť Terézia Drobná. Výpovede doručil vo štvrtok vedeniu nemocnice kuriér. Ako sa nemocnica vysporiada s hromadnými výpoveďami, Drobná nevedela povedať. "Dnes do 13:00 sme nevedeli, koľko ich bude, to znamená, že až teraz, keď vieme reálne číslo, môžeme o tom hovoriť v pondelok na porade u riaditeľa,“ povedala vo štvrtok Drobná. Podľa nej však ani jedno oddelenie trenčianskej nemocnice nie je také, aby tam podali výpoveď všetci lekári. Znamená to, že každé oddelenie bude fungovať v určitom režime, pričom na niektorých z nich podalo výpoveď 60 až 90 % lekárov. V trenčianskej nemocnici v súčasnosti pracuje 235 lekárov.
V DFNsP v Bratislave podalo výpoveď 120 lekárov
V Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP) v Bratislave podalo výpoveď 120 lekárov z celkového počtu 284 lekárov. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa nemocnice Dana Kamenická. Vedenie nemocnice momentálne situáciu analyzuje a hľadá jej riešenie. Jedným z možných riešení ako zabezpečiť plynulosť poskytovania zdravotnej starostlivosti a nahradiť prípadný výpadok lekárov je podľa Kamenickej zlučovanie príbuzných odborov alebo práca v trojzmennej prevádzke.
S lekármi, ktorí výpovede podali, bude nemocnica ešte rokovať. Hovorkyňa detskej fakultnej nemocnice zatiaľ nevedela povedať, koľko lekárov podalo výpoveď na jednotlivých oddeleniach, keďže nemocnica situáciu stále skúma. Lekárske odborové združenie pristúpilo k reálnemu zbieraniu výpovedí 25. augusta. Odborári žiadajú presadenie štyroch požiadaviek, dodržiavanie Zákonníka práce, zmenu systému financovania zdravotníctva, zastavenie transformácie nemocníc a zvýšenie platov zdravotníkov. Aby boli spokojní, mali by byť splnené všetky.
Riaditeľ trnavskej nemocnice dostal 89 výpovedí
Riaditeľ Fakultnej nemocnice v Trnave Gabriel Pavelek vo štvrtok dostal 89 výpovedí lekárov. Ako Pavelek povedal, je to približne 50 percent z celkového počtu lekárov v tomto zdravotníckom zariadení. Výpovede dostal od advokátskej kancelárie Ondreja Škodlera. Aj keby lekári dotiahli akciu s výpoveďami až do konca, nemocnica by podľa riaditeľa dokázala fungovať. "Samozrejme, vyžadovalo by si to prijatie krízových opatrení, napríklad zlučovanie niektorých oddelení, ale vedeli by sme to prežiť,“ povedal pre agentúru SITA Pavelek.
Košickej univerzitnej nemocnici doručili 234 výpovedí
Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach (UNLP) Košice bolo vo štvrtok doručených 234 výpovedí lekárov, čo predstavuje zhruba 30 percent z celkového počtu 783 lekárov. Ako informovala hovorkyňa nemocnice Jaroslava Oravcová, dňom doručenia právoplatných výpovedí začína plynúť výpovedná lehota, ktorá je rôzna – od jedného do dvoch mesiacov. "Predpokladáme, že najbližšie dni ozrejmia, ako to lekári s výpoveďami myslia a podľa toho sa zariadime. Urobíme všetky potrebné opatrenia, aby bola v našej nemocnici naďalej poskytovaná komplexná zdravotná starostlivosť a nedošlo k ohrozeniu životov a zdravia našich pacientov," uviedla Oravcová. Dodala, že nevie momentálne uviesť, koľkí lekári z ktorých oddelení dali výpovede.
Na Slovensku podalo výpovede zatiaľ 2411 lekárov
Predseda Lekárskeho odborového združenia Marian Kollár vo štvrtok informoval, že výpovede podalo na Slovensku 2 411 lekárov v 34 nemocniciach, tento počet však nemusí byť konečný. Ak podľa Kollára odbory nedospejú k dohode s Ministerstvom zdravotníctva SR po 1. decembri, kedy uplynie výpovedná lehota, hrozí na Slovensku v rezorte zdravotníctva kolaps.
Hromadným podávaním výpovedí chcú lekári v nemocniciach na celom Slovensku podporiť štyri základné požiadavky lekárskych odborov: zabezpečiť dodržiavanie Zákonníka práce a vyhlášky o materiálnom a personálnom zabezpečení v nemocniciach, zmeniť systém financovania zdravotníckych zariadení tak, aby pokrýval všetky reálne náklady, zastaviť transformáciu nemocníc na akciové spoločnosti a legislatívne garantovať výšku mzdy zdravotníckych pracovníkov.