Poisťovne si dávajú podľa lekárov na prevádzku priveľa
BRATISLAVA 19. júla (WEBNOVINY) – Zdravotné poisťovne dávajú na svoju vlastnú prevádzku priveľa prostriedkov a tie potom chýbajú na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Na utorňajšej tlačovej besede to vyhlásil prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula. "Vytvorili sme moloch, ktorý požiera svoje vlastné deti," zhodnotil aktuálnu situáciu Dragula. Podľa jeho informácií poisťovne zvýšili v minulom roku výdavky na vlastnú správu o takmer 117 %. "Tento systém nie je dobrý, bude s tým treba niečo robiť," uviedol.
Dragula v tejto súvislosti poukázal na vyhlásenia, že problémom slovenského zdravotníctva je neefektívnosť. Podľa neho to nie je neefektivita na strane lekárov či nemocníc, ale práve na strane poisťovní a toho, koľko a z čoho míňajú na prevádzku. "Ak sa takto bude šafáriť s verejnými zdrojmi, nečudujme sa, že je nepokoj na poli poskytovateľov zdravotnej starostlivosti," dodal prezident komory. Upozornil pritom, že iba v uplynulom roku poisťovne poskytovateľom odsúhlasili, ale nepreplatili výkony za 89,3 mil. eur.
Príjem poisťovní podľa údajov lekárov vlani stúpol o takmer 7 %, výdavky na zdravotnú starostlivosť išli hore o 3 % a výdavky na správu o 117 %. Dosiahli 242,5 mil. eur. Podľa Dragulu to predstavuje reálne prečerpanie o 130,6 mil. eur, keďže aktuálna legislatíva poisťovniam umožňuje využiť na prevádzku zdroje najviac do výšky 3,5 % z úhrnu poistného pred prerozdelením. Zákon však umožňuje aj prekročenie tejto čiastky, a to vtedy ak na prevádzku použijú vlastné zdroje, peniaze z predaja nepotrebného majetku alebo zostatky zdrojov na správu z minulých rokov.
Dragula sa na tlačovej besede vyjadril aj k nedostatočnému financovaniu všeobecnej ambulantnej starostlivosti. To podľa neho v roku 2010 kleslo pod úroveň roku 2008. Podľa Dragulu je tento segment dlhodobo podfinancovaný, na pokrytie oprávnených prevádzkových nákladov by pritom údajne potrebovali minimálne 70 mil. eur. Slovenská lekárska komora zároveň upozornila, že k navýšeniu zdrojov pre všeobecné ambulancie pre dospelých ako aj pre deti a dorast neprišlo ani v tomto roku a neráta sa s ním ani v roku 2012. "Takto mladých lekárov do primárneho kontaktu nedostaneme," skonštatoval Dragula. Na sanáciu by pritom podľa neho stačilo pridať 1 % zo súčasne dostupných zdrojov.