Úspory zo zmeny predpisovania liekov pôjdu ambulanciám
Foto: apoverlag.atBRATISLAVA 24. júna (WEBNOVINY) – Finančné prostriedky ušetrené vďaka zmene spôsobu predpisovania budú určené na financovanie zdravotnej starostlivosti v ambulantnom sektore. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik to mal podľa lekárov prisľúbiť na spoločnom rokovaní so Slovenskou lekárskou komorou (SLK). Tá však naďalej nie je presvedčená o očakávanej efektivite úspory finančných prostriedkov na základe zmeny spôsobu predpisovania liekov.
Komora má pritom proti zmenám v predpisovaní, ktoré predpokladá návrh nového zákona o liekoch, stále výhrady. “SLK trvá na výhrade, že navrhovanú spätnú väzbu v podobe povinnej informácie lekárov cestou zdravotnej poisťovne nepovažuje za dostatočnú z dôvodu dlhého časového oneskorenia informácie,“ píše sa ďalej v stanovisku k spoločnému rokovaniu lekárov s ministrom. Ostatné požiadavky komory mal rezort akceptovať.
Lekári sa s ministrom zdravotníctva dohodli na prijatí ďalších opatrení v súvislosti so zmenami v predpisovaní. Ministerstvo zdravotníctva SR podľa údajov komory pripraví informačnú kampaň s jasnými a zrozumiteľnými informáciami pre pacientov a taktiež manuál pre predpisujúcich lekárov v elektronickej a tlačenej podobe s uvedenými názvami liekov a priradenými názvami účinnej látky.
Vláda schválila návrh nového zákona o liekoch začiatkom júna
V prvom čítaní by ho mal parlament prerokovať už na nadchádzajúcej schôdzi. Ak parlamentom prejde, od novembra tohto roku budú mať lekári povinnosť predpisovať lieky názvom liečiva. Zároveň im však ostane možnosť uviesť na recept aj názov konkrétneho lieku. Lekárnik pritom bude mať povinnosť vydať pacientovi najlacnejší liek, pacient však bude mať možnosť vybrať si iný liek, ako mu lekárnik ponúkne. O tom, aký liek napokon pacient dostane, sa lekár dozvie minimálne v mesačných intervaloch od zdravotnej poisťovne. Podľa predchádzajúcich vyjadrení ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika ide o kompromisný návrh. Pôvodne sa totiž malo len uvedením názvu účinnej látky predpisovať 40 % liekov. Celkovo malo ísť asi o 380 účinných látok. Takúto zmenu podporovali zdravotné poisťovne aj lekárnici. Proti boli naopak lekári. Slovenská lekárska komora dokonca proti zmene v predpisovaní uskutočnila aj petíciu. K pôvodnému návrhu Ministerstva zdravotníctva SR mali výhrady aj niektorí členovia parlamentného zdravotníckeho výboru za vládnu koalíciu.