Zbrane proti psoriáze

BRATISLAVA 20. júna (WBN/PR) – Psoriáza je ochorenie, ktoré znepríjemňuje život každému päťdesiatemu z nás. Ochorenie kože sa môže prejaviť v ktoromkoľvek veku a je spravidla celoživotné. Psoriáze sa v ostatných desaťročiach venoval snáď najintenzívnejší výskum v rámci kožných chorôb. Aké sú možné liečby? A aké typy liečby rozoznáva moderná ...

BRATISLAVA 20. júna (WBN/PR) – Psoriáza je ochorenie, ktoré znepríjemňuje život každému päťdesiatemu z nás. Ochorenie kože sa môže prejaviť v ktoromkoľvek veku a je spravidla celoživotné. Psoriáze sa v ostatných desaťročiach venoval snáď najintenzívnejší výskum v rámci kožných chorôb. Aké sú možné liečby? A aké typy liečby rozoznáva moderná dermatológia?

Moderná dermatológia dnes disponuje arzenálom vysoko účinných liečebných možností. Je k dispozícii široké spektrum účinnej liečby, ktorá dokáže zmierniť prejavy psoriázy a udržať ich pod kontrolou. Nie každá liečba účinkuje rovnako u každého pacienta. Odpoveď na liečbu sa taktiež môže v priebehu času meniť.

Typy liečby: – lokálna liečba, – fyzikálna liečba, – celková terapia.

„Uvedené metódy je možné kombinovať, čo umožňuje individuálne „ušitie terapie každému psoriatikovi na mieru“. Hovorí dermatológ MUDr. Slavomír Urbanček, PhD. z Dermatovenerologickej kliniky FNsP F.D. Roosevelta, B. Bystrica.

Lokálna terapia je najstarším a najrozšírenejším spôsobom liečby. V závislosti od charakteru ochorenia sa používajú keratolytiká (prípravky na odstránenie šupín z ložiska), deriváty vitamínu D3, retinoidy – deriváty vitamínu A, lokálne kortikoidy a emolienciá (premasťujúce prípravky). Hlavným nástrojom fyzikálnej liečby je aplikácia UV žiarenia – fototerapia. Medzi fyzikálne liečebné postupy sa radí balneoterapia. Slovensko patrí k malej skupine európskych krajín, v ktorých sa nachádzajú špecializované kúpele na liečbu kožných chorôb. Kúpeľná liečba psoriázy je hradená zdravotnými poisťovňami. Súčasnú celkovú liečbu možno rozdeliť na „klasickú“ a „biologickú“. Klasické antipsoriatiká sa užívajú prevažne vo forme tabliet. Klasické systémové lieky sú určené na dlhodobú liečbu. Vyšším stupňom vo vývoji antipsoriatík sú biologiká, lieky vyrobené metódami génového inžinierstva. Cestu k životu bez psoriázy otvára práve menej známa biologická liečba, ktorá má výborné výsledky. Prvé biologikum na liečbu psoriázy bolo uvedené na slovenský trh v roku 2005. Tieto lieky blokujú zápalový kožný psoriatický proces na presne definovaných miestach. „Okrem vysokej účinnosti je výhodou biologík ich bezpečnosť. Táto skupina liekov nie je na rozdiel od klasických antipsoriatík orgánovo toxická a nie je potrebný tak častý laboratórny monitoring. Tu je však nutné poznamenať, že biologiká nie sú liekmi prvej línie. Sú indikované až po zlyhaní liečby klasickými antipsoriatikami,“ hovorí dermatológ Slavomír Urbanček.

Ak prejavy psoriázy nie sú dostatočne pod kontrolou, prípadne liečba nezaberá adekvátne, je potrebné vyhľadať pomoc u svojho ošetrujúceho dermatológa.