Začínajú sa oslavy Svetového dňa darcov krvi
Manželka prezidenta SR Silvia Gašparovičová (vľavo) na akcii, ktorú zorganizovala Národná transfúzna služba SR pre všetkých darcov krvi, a aj tých, ktorí ešte darcami krvi nie sú pri príležitosti Svetového dňa darcov krviFoto: SITA/Jozef Jakubčo BRATISLAVA 12. júna (WEBNOVINY) – Vzdať hold dobrovoľným darcom najvzácnejšej tekutiny prišli návštevníci podujatia k nadchádzajúcemu Svetovému dňu darcov krvi, ktoré už dnes pripravila Národná transfúzna služba na Slovensku v spolupráci so Slovenským Červeným krížom. Slávnostne ho pred jedným z bratislavských nákupných centier otvorila manželka prezidenta SR Silvia Gašparovičová s ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom a zástupcami organizátorov. „Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila 14. jún za Svetový deň darcov krvi. Práve v tento deň si uctievame všetkých ľudí, ktorí darovali svoju najvzácnejšiu tekutinu, zachránili tým život a vôbec si nenárokujú na žiadnu odmenu. Nie je samozrejmosťou, že máme krv. Máme ju len preto, že medzi nami sú títo výnimoční ľudia, ktorí darujú krv," konštatovala riaditeľka Národnej transfúznej služby na Slovensku Renáta Dundová.
Manželka prezidenta uvítala, že Národná transfúzna služba na Slovensku vyvíja aktivity, ktoré oslovujú aj mladých darcov krvi. „Nikto nevieme, kedy budeme krv potrebovať my, alebo naši blízki. Verím, že príde viac ľudí a prídu aj noví darcovia. Všetci vieme, že darcovstvo je veľmi potrebné,“ uviedla Silvia Gašparovičová. Aj tento rok pomohla Slovenská nadácia Silvie Gašparovičovej – Vzdelanie a zdravie pre všetkých Národnej transfúznej službe. Venovala jej štyri notebooky, ktoré môžu používať pri mobilných odberoch krvi.
Pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi bude 14. júna pripravená v priestoroch Kancelárie prezidenta na Štefánikovej ulici v Bratislave od 8:00 do 11:00 mobilná odberná jednotka. Tohtoročný Svetový deň darcov krvi je zameraný na potrebu bezpečnej krvi a krvných prípravkov. Pri darovaní krvi pritom zohráva dôležitú úlohu princíp dobrovoľnosti a bezplatnosti. Svetový dňa darcov krvi je aj prostriedkom na zdôraznenie naliehavej potreby, aby sa ľudia na celom svete stali záchrancami ľudských životov tým, že budú pravidelnými, dobrovoľnými darcami krvi.
Agentúru SITA informovala Martina Balleková z Kancelárie prezidenta SR.
Dobrovoľník daruje krv na akcii, ktorú zorganizovala Národná transfúzna služba SR pre všetkých darcov krvi, a aj tých, ktorí ešte darcami krvi nie sú pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi. Bratislava, 12. jún 2011.Foto: SITA/Jozef JakubčoDarcov krvi v lete ubúda o tretinu až polovicu
Čas dovoleniek sa v nemocniciach už tradične spája s nedostatkom krvi. Počet darcov v lete klesne o tretinu až polovicu a nenahraditeľnej červenej tekutiny je nedostatok. "Leto pritom býva časom ťažkých dopravných nehôd a úrazov detí," hovorí vedúca lekárka pracoviska Bratislava Ružinov Klára Sviteková. Kritický je najmä prelom júla a augusta, keďže vtedy sa končí 35-dňová exspirácia krvi odobratej pred prázdninami a nemocnice potrebujú novú. Sviteková hovorí, že najväčšou zásobárňou životodarnej tekutiny pre Národnú transfúznu stanicu SR (NTS SR) sú vysokoškolskí študenti. Mnohí z nich však cez leto odchádzajú brigádovať do zahraničia.
Už štandardne platia prísnejšie podmienky pre darcov, ktorí sa vrátia zo zahraničnej cesty. Inkubačná doba v prípade cestovateľov po Európe je dva týždne. "Musíme chrániť pacientov za každých okolností a dodržať ochrannú lehotu, keby náhodou niektorí z darcov boli prenášačmi ochorenia," vysvetlila Sviteková. Po príchode z tropických krajín, kde je možný napríklad prenos malárie, nesmú dovolenkári darovať krv mesiac aj pol roka po návrate.
Podľa Svitekovej potrebuje len hlavné mesto Bratislava na normálny chod nemocníc krv od 130 darcov denne. "Ako lekárka pracujem 35 rokov a denne som konfrontovaná s potrebou krvi pre pacientov. Chýbajú nám často nedostatkové krvné skupiny, najmä s negatívnym Rh faktorom," uviedla Sviteková. Najviac darcovskej krvi potrebujú na onkologických oddeleniach či pri operáciách pacientov so srdcovo-cievnymi problémami. Pri jednej operácii srdca minú lekári krv aj od desiatich darcov. Napríklad pri výmene kĺbu pacienta či traumatologických úrazoch spotrebujú krv štandardne od dvoch až piatich darcov. Pri komplikáciách je to aj viac. V popáleninovej medicíne má dôležitú funkciu plazma, ktorej sa dá z jedného odberu vyrobiť 220 až 240 mililitrov. "Pacient dostáva niekedy dva litre plazmy, teda od ôsmich až desiatich darcov, inokedy aj viac," uvádza Sviteková. Z plazmy sa vyrábajú napríklad i prípravky na liečbu hemofílie, pričom na Slovensku je asi 400 rodín hemofilikov.
Krv môžu darovať ľudia s hmotnosťou nad 50 kilogramov, vo veku od 18 do 60 rokov, pri pravidelnom darovaní do 65 rokov. Automaticky sú z darcovstva vyradení ľudia, ktorí v živote prekonali hepatitídu (žltačku) typu B a C či iné závažné ochorenia. Spravidla by darca v čase darovania nemal byť v liečbe, pri užívaní liekov sa treba o darcovstve poradiť s lekárom. Na odber treba prísť vyspatý, nie nalačno. Vhodné je dať si beztukovú stravu a najmenej pol litra tekutín, ideálne minerálky alebo čaju. Deň pred odberom by darca nemal konzumovať ťažké jedlá, piť alkohol či fyzicky sa príliš namáhať, pretože to vplýva na kvalitu krvi. NTS SR organizuje odbery aj mimo svojich pracovísk, po dohode robí mobilné výjazdy za darcami.