Lekárska komora žiada prepracovanie novely zákona o liekoch
Foto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 6. júna (WEBNOVINY) – Slovenská lekárnická komora listom vyzvala predsedníčku vlády Ivetu Radičovú, aby sa stiahol návrh zákona o liekoch z rokovania vlády, pretože ho považuje za zlý a neprijateľný. Zároveň žiada novú a prepracovanú verziu. Za najvážnejší problém považuje to, že ustanovenia sledujú výhradne komerčné ciele a mohlo by sa objaviť aj porušovanie zákona. Nemali by sa podľa komory legalizovať aktivity konkrétnych prevádzkovateľov lekární, napríklad v podobe tzv. vernostných systémov slúžiacich výslovne na ovládnutie trhu. "Okrem toho, pre spotrebiteľa sú vernostné systémy len fiktívnou výhodou a skôr majú potenciál zvyšovať spotrebu liekov," uvádza sa v liste smerovanom premiérke.
Okrem sledovania komerčných cieľov by navrhovaný nový zákon o liekoch nemal podľa komory obsahovať ani neštandardné podmienky pre poskytovanie lekárenskej starostlivosti, úplne odlišné od podmienok pre ostatné zdravotnícke zariadenia. Rovnako by mali byť v zákone o liekoch dôslednejšie nastavené aj kvalifikačné požiadavky, keďže v kontexte zvyšujúcich sa kompetencií farmaceuta, ale aj neustáleho stúpania rozsahu poznatkov potrebných pre výkon jeho praxe, je nedostatočné vymedzenie kvalifikačných nárokov vyslovene iracionálny a potenciálne nebezpečný návrh ohrozujúci bezpečnosť pacienta. Nový zákon o liekoch ide podľa komory proti všetkým záväzkom vlády.
Slovenská lekárnická komora konštatuje, že v prípade prijatia a nadobudnutia účinnosti nového zákona o liekoch v predloženej podobe bude primárne ohrozená kvalita starostlivosti a bezpečnosť pacienta na Slovensku.Ilustračné foto: SITA/Dušan Hein Navyše legislatívne nastavenie zvýhodňujúce niekoľko subjektov vedených laikmi povedie k monopolizácii trhu a takisto aj k zníženiu vplyvu regulátora, čo následne podľa komory povedie nielen k zníženiu kvality, ale aj k zníženiu teritoriálnej dostupnosti lekárenskej starostlivosti. "Nový zákon takisto ani nezníži cenovú dostupnosť liekov na Slovensku. Zo strednodobého hľadiska, tri až šesť rokov, naopak zvyšuje riziko nárastu cien liekov," uvádza komora.
Ak by návrh prešiel v predloženej podobe, hrozí podľa komory ďalšia monopolizácia lekárenstva a takisto aj jeho možná kartelizácia s priamymi dôsledkami v podobe zvyšovania bezpečnostného rizika pre pacienta, znižovania vplyvu regulátora na cenotvorbu lieku, či priameho negatívneho dopadu na štátny rozpočet. Jeho prípadné prijatie zároveň podľa lekárnickej komory vytvorí priestor pre lobistov ekonomicky silných spoločností na korupciu úradníkov na úseku štátnej správy.
Návrh nového zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach predstavilo Ministerstvo zdravotníctva SR koncom marca tohto roku. V rámci pripomienkového konania k nemu prišlo viac ako tisíc pripomienok, z toho vyše 400 zásadných. Ak by nový zákon schválil parlament, mal by byť účinný od 1. novembra tohto roka.