MZ SR chce obmedziť návštevy dílerov v ordináciách
Ivan Uhliarik.Foto: SITA/Viktor ZamborskýBRATISLAVA 2. júna (WEBNOVINY) – Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) chce zástupcom farmaceutických spoločností zakázať návštevy v ambulanciách lekárov počas ich ordinačných hodín. Ako informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Katarína Zollerová, tento zákaz je súčasťou návrhu novely zákona o liekoch. Okrem toho návrh novely zákona zakazuje príjem a darovanie akýchkoľvek peňažných darov alebo vecných výhod pre lekárov od zástupcov farmaceutických spoločností. "Nie je v poriadku, ak pacienti musia čakať pred ambulanciami počas ordinačných hodín lekárov len preto, že zástupca farmaceutickej spoločnosti prišiel predstaviť lekárovi produkty spoločnosti," povedal minister zdravotníctva Ivan Uhliarik.
Absolútne neprípustné podľa ministra je to, aby lekári za predpisovanie konkrétnych liekov dostávali od zástupcov farmaceutických spoločností peniaze alebo iné výhody. "Tlak firiem na predpisovanie konkrétnych liekov je enormný, na čo doplácajú pacienti, lebo platia za lieky viac, ako by mali, pričom tieto finančné prostriedky by mohli byť využité v prospech samotných pacientov v systéme zdravotníctva oveľa účelnejšie, " zdôraznil minister.
Ministerstvo zdravotníctva preto navrhuje zavedenie generickej preskripcie, teda predpisovanie účinnej látky, nie komerčného názvu lekárom. Lekárnik bude podľa predpísanej účinnej látky na recepte povinný vydať pacientovi najlacnejší liek. Pacienti by tak mohli podľa rezortu zdravotníctva odhadom ušetriť ročne až 48 miliónov eur.
K návrhu ministerstva zdravotníctva, aby lekári predpisovali pacientom len účinnú látku a nie liek pod jeho obchodným menom, majú však výhrady aj niektorí členovia parlamentného zdravotníckeho výboru za vládnu koalíciu. Počas minulotýždňového rokovania výboru o petícii Slovenskej lekárskej komory za zachovanie doterajšieho spôsobu predpisovania liekov poslanec Ivan Chaban (SDKÚ-DS) skonštatoval, že túto petíciu podporuje. "Touto aktivitou by sa narušil terapeutický vzťah lekára a pacienta,“ uviedol k návrhu, aby sa výber konkrétneho lieku preniesol z lekárov na pacientov počas návštevy lekárne. Na stranu poslanca Chabana sa pridal aj poslanec Peter Kalist (SaS).
Exminister zdravotníctva, poslanec Richard Raši (Smer-SD) upozornil na to, že minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) pracoval vo farmaceutickom priemysle. Ak je cieľom obmedziť lobing dodávateľov liekov, Raši sa spýtal, ako chce rezort zabrániť tomu, aby sa lobing presunul do lekární. "Možno by sme sa mohli pozrieť aj na to, koľko lekární vlastnia príbuzní predkladateľov alebo zamestnancov ministerstva zdravotníctva,“ upozornil Raši.
Návrh nového zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach predstavilo Ministerstvo zdravotníctva SR koncom marca tohto roku. V rámci pripomienkového konania k nemu prišlo viac ako tisíc pripomienok, z toho vyše 400 zásadných. Ak by nový zákon schválil parlament, mal by byť účinný od októbra tohto roka. Pôvodný zákon z roku 1998 by sa mal zrušiť. Dôvodom vypracovania novej úpravy je podľa ministerstva fakt, že zákon bol vzhľadom na početné novely neprehľadný.