Pýtate sa, prečo máte neustále upchaté póry aj keď používate kvalitnú kozmetiku alebo máte tmavé kruhy pod očami aj keď máte dostatok spánku? Na tieto otázky vám dáva odpoveď vaše telo práve jednotlivými prejavmi, aby ste s tým konečne začali niečo robiť. Tvárová analýza odhalí, čo sa premieta na vašej koži.
Vonkajší vzhľad kože je odrazom nášho vnútorného stavu. Celý náš život sa premieta najmä na našej koži. Telo nedokáže klamať. Rovnako ako zrkadlo ukazuje iba to, čo je v skutočnosti.
Zdroj foto: Shutterstock.com
Orientálna diagnostika tváre dokáže určiť orgánovú nerovnováhu aj z pleti. Podľa toho, kde sa na tvári prejaví nedostatok, sa môže vyskytovať zdravotný problém v prislúchajúcom orgáne. Koža je spätá s vnútornými orgánmi.
„Koža je zrkadlom nášho zdravia“
Pýtate sa, prečo máte neustále upchaté póry aj keď používate kvalitnú kozmetiku alebo máte tmavé kruhy pod očami aj keď máte dostatok spánku? Na tieto otázky vám dáva odpoveď vaše telo práve jednotlivými prejavmi, aby ste s tým konečne začali niečo robiť. Tvárová analýza nie je náhradné riešenie medicínskeho posúdenia, ale napomôže porozumieť vášmu telu a jeho prejavom.
Diagnostika z tváre
Diagnostika je hľadanie príčin problémov a ich vyhodnocovanie. Pozorovaním farby pleti, vyrážok, opuchov či kožných nerovností v rôznych oblastiach tváre sa dá zistiť v akom stave sú jednotlivé orgány tela.
Orientálna diagnostika z tváre je prastarý spôsob, ktorý umožňuje bezkontaktnou technikou určiť nielen nerovnováhu vnútorných orgánov, ale i dominantnosť niektorého orgánu v tele (orgán, ktorý určuje od narodenia celý vývoj), či príčinu ich chronických ochorení.
V dávnych dobách keď sa táto technika diagnostikovania preslávila, neexistovali názvy ochorení. Konštatoval sa stav orgánov a hľadala sa príčina konkrétnych problémov podľa viditeľných prejavov na koži. Pre tento typ diagnostickej metódy platí pravidlo “v jednoduchosti je krása“. Voľným okom pozorovali zmeny na pokožke a vyhodnocovali ju.
Prečítajte si tiež:
Ako sa detoxikovať s odborným dohľadom?
8 spôsobov ako byť na jedeň fit
Poznaním, že celému telu vládne päť hlavných orgánov (pľúca, pečeň, pankreas, srdce a obličky), z ktorých každý má prislúchajúci ochranný orgán, dokázali vyliečiť množstvo ochorení. Napríklad súvisiaci orgán pečene je žlčník, pre obličky je to močový mechúr. Diagnostiku robili pozorovaním celkových zmien na koži a vylučovacím systémom jej spätosti s orgánmi.
Tvárová analýza v tradičnej čínskej medicíne bola považovaná za údaj o zdraví orgánov alebo poskytovala užitočné usmernenie v získaní zdravia. Už tisícky rokov známe podrobné mapy tvárovej diagnostiky vrátane jej línií, orgánových zón a farebnej typológie pokožky slúžili na zisťovanie príčin chorôb aj ako podpora pri výbere správnej liečby. Ochorenia kože, ktoré ovplyvňujú stav kože ako sú ekzémy, lupienka, akné, ružienka a iné umožňujú „čítať z tváre“. Analýzou tváre môžeme docieliť zlepšenie stavu pleti všeobecne.
Samotný organizmus človeka je najlepším „diagnostickým prístrojom“, ktorý sa dá využiť pri snahe pomôcť uzdraviť sa. Pokožka (jej pružnosť, pevnosť, sfarbenie, premastenie) je dobrým znakom na poznanie nášho zdravotného stavu. Vyrážky, svrbenie,..., ktoré sa objavia na určitom mieste nám signalizujú, kde môže byť „vnútorná chyba“. Tvár je oblasť, s ktorou sa pohľadom stretávame najčastejšie. Pri diagnostike si všímame okamžité znaky na tvári bez potreby širokého teoretického poznania.
Výhody diagnostiky tváre
- Napomáha určiť príčiny niektorých ochorení.
- Telo nás upozorňuje symptómami ak je naše telo v nerovnováhe.
- Pomáha nám spoznávať prejavy nášho vnútra navonok.
- Poznaním kožných prejavov sa zlepší povedomie v starostlivosti o pleť.
Posudzovanie pleti
- Všetko, čo sa prejaví navonok, je prítomné aj vo vnútri.
- Prejav príznakov nemusí znamenať ochorenie, môže signalizovať upozornenie pred vypuknutím choroby.
- Ak sú určité prejavy znásobené, môže to znamenať prítomnosť nerovnováhy v prislúchajúcom orgáne.
- Všetky príznaky vedúce z diagnostiky sú upozornením pre zdravší spôsob žitia. Ak sa tak stane symptómy odznejú.
Aké zmeny je potrebné si všímať?
- Pigmentácia a jej zmeny z vášho bežného farebného tónu pokožky.
- Hlboké vrásky (ktoré nie sú súčasťou prirodzeného starnutia).
- Vyrážky.
- Upchaté komedóny (čierne bodky).
- Mílie .
- Akné.
- Opuchy.
Zobrazenie tvárových zón a ich prislúchajúce orgány
Zdroj foto: Redakcia ZDRAVIE.sk
Aké zmeny si všímame a čo naznačujú?
Kľúčové zóny tváre a ich pridružené orgány:
-
Čelo: tenké črevo, pankreas, pohlavný systém
-
Začevenanie alebo suchá, šupinatá pokožka - je prejavom nedostatku tekutín v zažívacom trakte.
-
Akné – v tejto zóne predstavuje zažívacie ťažkosti (nedostatočné vyprázdňovanie - intoxikácia).
-
Hlboké vrásky na čele (ktoré nie sú procesom prirodzeného starnutia) – môže naznačovať poruchu funkcie čriev z nesprávnej životosprávy.
-
Vrásky medzi obočím (ktoré nie sú procesom prirodzeného starnutia) – môže označovať problémy v oblasti pečene.
-
Spánková oblasť – poukazuje na poruchy slinivky brušnej (pankreas).
-
Očné okolie: obličky, pečeň
-
Zvislé vrásky medzi obočím – poukazujú na nerovnováhu v pečeni.
-
Suchá šupinatá alebo začervenaná pokožka v záhyboch horných očných viečok – poukazuje na poruchy funkcie pečene.
-
Opuchy očného okolia – oblasť očného okolia je zóna obličiek. Opuchy sa tvoria najmä prebytkom vody alebo tuku v organizme. Ak sú opuchy očných viečok veľmi výrazné, môže to značiť problémy s trávením (tráviaci trakt). Môžu tiež poukazovať na poruchy vylučovacieho systému.
-
Tmavé sfarbenie očných viečok – značí o stagnácií krvi v obličkách. Ak sú prejavy sfarbenia napríklad na pravej strane očného okolia ide o poruchu pravej obličky. Ďalším prejavom poruchy sú aj spotené ruky a nohy. Tmavé sfarbenie môže spôsobovať celkové fyzické a psychické vyčerpanie.
-
Výrazné tukové pupienky (mílie) – poukazujú sa usadeniny najmä tukového charakteru a hlieny v oblasti sleziny a pankreasu.
-
Nos: srdce
-
Kožné zmeny na nose a jeho okolí – opuchy, výrazné pigmentačné zmeny alebo deformácie poukazujú na činnosť srdca.
-
„Čierne bodky“ (komedóny) – zvyčajne predstavujú zlé trávenie žalúdka a nízky obsah kyseliny chlorovodíkovej.
-
Viditeľné krvné kapilárky (kožné krvné cievky) a ich praskanie – môže poukazovať na vysoký krvný tlak alebo poruchy srcovocievneho systému.
-
Rozšírené žilky v okolí nosa – môžu poukazovať na vysoký krvný tlak, nesprávnu funkciu srdca.
-
Líca: pľúca
-
Opuchy, lokálne prejavy ekzému, začervenanie alebo naopak bledosť líc – sa prejavujú pri poruchách dýchacieho systému (pľúca).
-
Vyrážky – problémy s obehovým systémom a vysokým príjmom tukových a hlienotvorných potravín (rafinovaný cukor, mliečne výrobky, polotovary).
-
Bledá farba líc – môže byť známkou nedostatku železa, nízky príjem kyslíka.
-
Pery: tráviaci trakt
-
Trhlinky, opuchy alebo herpes na perách – ak je prejav v hornej časti pier značí o pravdepodobnosti nerovnováhy v hornej časti žalúdka. Stredná časť hornej pery má na starosti strednú časť žalúdka, ak je problém v spodnej časti hornej pery problémom môže byť spodná časť žalúdka. Tzv. kútiky, môžu byť príčinou poruchy v dvanástniku alebo vrátnika. Spodná pera poukazuje na zdravotný stav čriev. Opuch spodnej pery naznačuje riziko zápchy(črevá sú vtedy ochabnuté). Vznik častých drobných raniek na spodnej pere poukazuje na nerovnováhu v zažívacom systéme (napríklad vredy alebo zápaly). Tiež môže poukazovať na nedostatok príjmu vitamínov B.
-
Vodorovná vráska nad hornou perou – u žien môže naznačovať problémy počas menštruácie, u mužov zníženú chuť na sex. Tento prejav je väčšinou u starších ľudí, ktorí už nemajú pohlavný styk.
-
Svetlo sfarbené pery – môže upozorňovať na zlý krvný obeh.
-
Akné, vyrážky nad hornou perou – poukazujú na hormonálnu nerovnováhu.
-
Brada: hrubé črevo, reprodukčné orgány
-
Akné, vyrážky, precitlivená pokožka – môže byť príznakom nevyváženej funkcii obličiek, stres, vyčerpanosť.
-
Vplyv duševnej nerovnováhy na kožné zmeny
-
Akné – ťažkosti s nadviazaním medziľudských vzťahov, skrývanie svojich pocitov a názorov, nedostatočná sexuálna činnosť alebo jej potláčanie
-
Alergie – obrana zo strachu, zlý prístup k zmenám
-
Herpes simplex – vnútorný konflikt nevyriešených problémov a nespokojnosť
-
Kožné vyrážky – potlačené pocity a názory, „na povrch tela vychádza to, čo nás vnútri ťaží“
-
Psoriáza – „kožným ochranným pancierom“ sa bránime útokom z vonkajšieho sveta, nechceme byť zranený, bránime sa aj dobrým úmyslom ľudí zo strachu, že sa v nich sklameme.
Okrem pokožky na tvári nám môžu napovedať o poruchách orgánov aj iné časti na hlave. Môže nás zaujímať aj dúhovka oka, pre ktorú je diagnostická metóda irisdiagnostika, reflexológia ucha, nôh, rúk alebo stavba, rast vlasov a prejavy vlasovej pokožky.