Ministerstvo zdravotníctva ide robiť poriadok v poplatkoch
Foto: SITA/Michal SvítokBRATISLAVA 3. mája (WEBNOVINY) – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR ide robiť poriadok v poplatkoch. Pre agentúru SITA to potvrdila hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová. Pacienti by tak mali presne vedieť, za čo si od nich poskytovatelia môžu pýtať tzv. poplatky za nadštandard. Explicitne to bude uvádzať novela zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti. Tá by podľa Zollerovej mala ísť do parlamentu už v júni tohto roka, predpokladaná účinnosť je od októbra 2011.
Podľa novely nebude môcť poskytovateľ požadovať od poistenca úhradu za zdravotnú starostlivosť a služby súvisiace s jej poskytovaním nad rozsah spoluúčasti okrem šiestich výnimiek. Tie tvorí prednostné poskytnutie ambulantnej starostlivosti len v rámci na to vyhradených ordinačných hodín, ktoré nesmú presiahnuť jednu štvrtinu ordinačných hodín, ako aj prednostné poskytnutie plánovanej ústavnej zdravotnej starostlivosti.
Zároveň by sa to malo týkať nadštandardného pobytu v nemocniciach, slobodného výberu ošetrujúceho zdravotníka v zdravotníckom zariadení ústavnej zdravotnej starostlivosti, poskytnutie nadštandardného zdravotníckeho materiálu, špecializovaného zdravotníckeho materiálu alebo zdravotníckej pomôcky a poskytnutie zdravotnej starostlivosti na základe vlastnej žiadosti.
Prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula, ako aj šéf odborárov Anton Szalay sa k zneniu novely vyjadrovať nechceli. Jej text totiž podľa ich slov nepoznajú. Dragula však upozornil, že v prvom rade by mal systém dofinancovať štát a zdroje by sa nemali získavať cez poplatky od poistencov. Szalay doplnil, že takýto krok môže mať za následok vytváranie dvoch kategórii ľudí: tých, ktorí na nadštandard mať budú a tých, ktorí nie.
Poplatky do slovenského zdravotníctva zaviedol v roku 2003 bývalý minister zdravotníctva Rudolf Zajac. Po zmene vlády však niektoré z nich kabinet na čele s Robertom Ficom znížil na nulu. Pacienti tak už nemuseli platiť za návštevu u lekára a za hospitalizáciu. Naďalej však ostal poplatok za využitie lekárskej pohotovosti, za dopravu sanitkou, ako aj v lekárni za spracovanie receptu.
Poskytovatelia aktuálne v nemocniciach či v ambulanciách nesmú žiadať nijaký poplatok za výkon, ktorý je plne hradený z verejného zdravotného poistenia. Ak je výkon hradený čiastočne, alebo nie je hradený vôbec, môžu zaň vyberať poplatky.
Po obnovení poplatkov volá Asociácia nemocníc Slovenska, ale aj praktickí lekári či špecialisti. Nemocnice napríklad žiadajú, aby ľudia platili za stravu či ubytovanie. Minister zdravotníctva SR Ivan Uhliarik niekoľkokrát zopakoval, že nie je zástancom priamych poplatkov, ale pripoistenia.
Na to sa odvoláva aj programové vyhlásenie vlády. Píše sa v ňom, že kabinet bude podporovať rozvoj zdravotného pripoistenia, ktoré bude pokrývať úhrady zdravotnej starostlivosti nad rámec rozsahu zdravotnej starostlivosti hradenej z verejného zdravotného poistenia, ako aj iné služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti.