Pekné
Tradičná čínska medicína - 2. časť
Na prvom stretnutí terapeut TČM diagnostikuje pacienta tradičnými postupmi a to kladením otázok, vyšetrovaním pulzu a jazyka. Terapeuta zaujíma dôvod návštevy – teda to, čo aktuálne trápi pacienta a chce riešiť, všetky predchádzajúce ochorenia a samozrejme všetky pocity sprevádzajúce stav, prípadné bolesti v tele a iné. Popis by mal byť chronologický, aby terapeut pochopil vývoj disharmónie tela v čase. Dôležitá je každá poznámka, hoci aj z pohľadu pacienta nepodstatná. Pacient by mal upozorniť na všetky užívané lieky a liečené choroby, aby ich mohol terapeut zohľadniť. Toto prvé spoločné sedenie trvá zvyčajne dve hodiny, počas ktorých si terapeut urobí prvotný názor na stav pacienta.
Terapeut po ukončení úvodného sedenia hodnotí získané poznatky a z nich určuje patológiu v organizme a príslušnú liečebnú metódu. Na základe určenia liečebnej metódy môže stanoviť konkrétny recept z bylinných zmesí, prípadne AKU stimulačné metódy. Súčasťou sedenia, alebo opakovaných konzultácií a terapií sú aj rady v oblasti dietetiky a cvičenia.
Pacienti postupom času pochopia, čo je dôležité si na vlastnom tele všímať a dopĺňajú tak informácie o celkovom reálnom stave svojho organizmu, čo je pre úspech liečby veľmi dôležité. V priebehu liečby sa stav priebežne mení a na základe toho sa musí upravovať aj liečba a to najmä pri akútnych problémoch. Preto pravidelné stretávanie sa terapeuta s pacientom má svoj podstatný význam.
Ako si udržať zdravie – dietetika podľa tradičnej čínskej medicíny?
Tradičná čínska medicína nás učí, že na udržanie zdravia nestačí aplikácia jednej jedinej metódy. Aj my si stále viac a viac uvedomujeme, že „zdravý životný štýl“ je súbor správnych životných návykov, ktoré upevňujú naše zdravie a rozvíjajú našu osobnosť a najdôležitejšou jeho súčasťou je správne stravovanie. Keď sa narodíme, každej mamičke je jasné, že jediné podstatné pre jej dieťa je správna výživa. V tomto období sa celý svet krúti okolo jedla a okolo kakania, čo je skutočne veľmi dôležité. Zaujímavé je, že prejde krátke obdobie a úplne na to zabudneme. Akoby sa niečo zmenilo. Ale nič sa nezmenilo. Stále máme ten istý žalúdok, ktorý nám dodáva živiny do organizmu pre dobré fungovanie.
Ani auto by nechcelo poriadne ísť alebo by sa dokonca zadrhlo, keby sme mu nedali ten správny benzín. To isté platí pre nás. Dôležitosť stravovania sa nekončí keď vyrastieme z veku batoľaťa. Strava detí sa u nás mimoriadne zanedbáva. Deti sa stravujú v školských jedálňach a odmietajú jesť to, čo tam dostávajú. Nejedia to najdôležitejšie, polievky. Tradičná čínska medicína hovorí, že polievka obsahuje všetko, čo organizmus potrebuje – yin, yang a tekutiny.
Keby sme nič iné počas dňa nezjedli, len dobrý vývar alebo hustú polievku, tak by to pre organizmus bohato stačilo. Aj naši predkovia a hlavne v zime jedávali na raňajky polievku, jednak aby ich zahriala a aj zasýtila. Pri hľadaní odpovede, čo je pre nás najlepšie jesť, pozrite sa do receptov prastarých materí.
Tak isto ako liečivé byliny aj každé jedlo má svoju chuť a povahu. A práve tieto rôzne vlastnosti ovplyvňujú už existujúce nastavenie organizmu buď pozitívne alebo negatívne. Povaha potravín môže byť chladná, neutrálna, teplá alebo až horúca. Chuť potravín poznáme, je to sladká, slaná, kyslá, horká, pálivá.
Ak máme v tele chlad a zjeme chladné potraviny ešte k tomu v zime, keď je vonku veľmi chladno, môže sa nám stať, že začneme okamžite vracať nestrávené zvyšky potravy, budeme mať vodnaté hnačky a pocit, že nám žalúdok vôbec netrávi. Naopak, keď má človek v tele horúčosť a pociťuje napríklad pálenie v žalúdku, jeho stav sa zhorší, keď si dá pálivé a korenisté jedlo.
Preto je dôležité vnímať ako organizmus reaguje na to, čo jeme a pritom si aj uvedomiť, aké nastavenie organizmu máme. To vysvetľuje, prečo sú pre niekoho určité potraviny ťažko stráviteľné a pre iného nie. Prijímanie moderných diét bez zamyslenia sa a vnímania svojich reakcií môže viesť až ku vzniku chorôb. Nemusí to byť len problém s trávením, ale aj závažné problémy s krvou, nadmerným priberaním, závratmi alebo aj neschopnosťou otehotnieť alebo donosiť dieťa. Napríklad vegetariánska strava určite nesvedčí ľuďom s krvnou skupinou „0“ a títo ľudia by súčasne mali obmedziť stravu bohatú na lepok. Práve oni často trpia celiakiou.
Mohlo by vás zaujímať:
Tradičná čínska medicína 1. časť
Na čo vetko je dobrá akupunktúra
Spoznajte blahodárne účinky aromaterapie na vlastnej koži
Ľudia, ktorí sú bledí a zimomraví by nemali konzumovať povahou chladnú stravu, teda surovú zeleninu a ovocie, mliečne výrobky priamo z chladničky, zmrzliny, ľadové nápoje. Pozor by si mali dávať aj na morské plody a ryby, ktoré sú tiež povahou chladné a preto je ich dobré upravovať koreninami, prípadne kombinovať so zázvorom.
Dietetika tradičnej čínskej medicíny udáva, že základom stravy by mali byť obilniny a mali by tvoriť 60% našej stravy. Je to tak preto, lebo svojou povahou a chuťou majú schopnosť dopĺňať a to hlavne energiu do obličiek, ktoré zodpovedajú za starnutie organizmu. Aj naši predkovia kedysi jedli prevažne kaše, placky a obilím zahustené polievky.
- Už starodávne čínske texty uvádzajú, že obilniny tvoria základ výživy a delia sa na päť typov podľa chuti. Pšenica, jačmeň má horkú chuť, malé fazuľky majú kyslú chuť, veľké fazule majú slanú chuť, lúpané proso má sladkú chuť, žlté proso má pikantnú chuť.
- Zelenina je doplnok stravy a existuje päť druhov zeleniny opäť rozdelených podľa chuti. Cibuľka je pikantná, pór je kyslý, šalotka je horká.
- Päť druhov ovocia slúži ako prídavok ku strave. Slivky sú kyslé, marhule horké, gaštany slané, broskyne pikantné, ďatle sú sladké.
- A nakoniec, päť druhov mäsa tonifikuje. Hovädzie pre svoju sladkú chuť, psie pre kyslú, bravčové pre slanú, kuracie pre pikantnú a baranie mäso pre horkú chuť.
Takže, keď si prečítate ako na organizmus pôsobia jednotlivé chute, urobíte si predstavu, ako ktorá potravina bude na vás vplývať. Pochopíte, prečo Vám niečo chutí a niečo by ste do úst nikdy nedali.
Ako vplýva psychika na naše zdravie – emócie a orgány podľa tradičnej čínskej medicíny?
V dnešnom svete stresu, neustáleho psychického tlaku, nervozity , neistoty či frustrácie nás všetky tieto negatívne pocity a emócie oberajú o energiu, narúšajú našu vnútornú rovnováhu a berú nám chuť do života. Ovplyvňujú nielen psychiku ale postupom času aj náš zdravotný stav.
Tradičná čínska medicína vidí a popisuje vzájomnú súvislosť medzi psychikou a stavom jednotlivých orgánov. V každom z piatich životne dôležitých orgánov tela pramení určitá konkrétna emócia. Tak ako emócie vplývajú na stav orgánov tela, je to aj naopak. Stav určitého životne dôležitého orgánu v tele dáva predpoklad určitému emočnému prejavu človeka.
Srdcu prináleží radosť a smiech. Ak má človek problém so srdcom, často sa smeje bez príčiny a nahlas. Naopak, ak človek prežije náhly a prudký nával radosti, môže sa z toho zblázniť, lebo táto prílišná emócia zraní priamo srdce.
Slezine prináleží premýšľanie. Človek s oslabenou Slezinou je zádumčivý a melancholický, určite neprekypuje temperamentom. Ak človek veľa premýšľa, točí dookola v hlave kolotoč problémov a nevie sa zbaviť dotieravých myšlienok, po dlhšom čase si oslabí funkčnosť Sleziny. Aj ľudia, ktorí celý život pracujú hlavou, majú oslabenú Slezinu a tým aj krv. To znamená, že mozog nie je dobre vyživovaný, jednak sa oslabujú zmyslové orgány ale aj pamäť. Preto sú starí páni profesori roztržití a zábudliví. Keďže v dnešnej dobe ľudia pracujú hlavne psychicky a nie fyzicky, má väčšina z nás oslabenú Slezinu. Slezina spolu so žalúdkom zodpovedá za trávenie potravy a získavanie živín pre organizmus. Oslabením Sleziny sa naruší trávenie a ľudia majú problémy so žalúdkom, s priberaním alebo chudnutím, s vylučovaním alebo s kvalitou krvi.
Pľúca súvisia s emóciou smútku. Človek, ktorý sa narodí s oslabenými Pľúcami nebude nikdy povahou veselý. Bude mať v očiach vždy nádych smútku. A naopak, ak za niekým príliš dlho alebo intenzívne smútime, poškodíme si tým pľúca. To znamená, že sa oslabí ich funkcia rozptyľovať tekutiny po tele a do pokožky, pľúca sa začnú zapĺňať hlienmi, môže opúchať tvár alebo oči.
Obličkám prináleží emócia strachu. Ak sú obličky poškodené alebo oslabené, môžeme pociťovať bezdôvodný strach a obavy. Obličky funkčne úzko súvisia s močovým mechúrom, preto často bývajú prítomné problémy s močením. Na druhej strane náhly úľak spôsobuje únik energie - Qi obličiek, uvoľní sa močový mechúr a dôjde k úniku moču.
Pečeni je vlastná emócia hnevu. Ak máte vo svojom okolí človeka, ktorý sa stále rozčuľuje, kričí a hnevá sa, môžete si byť istý, že nemá v poriadku pečeň. Ľudia so zablokovanou Qi Pečene často vybuchnú, hoci to potom ľutujú. Ale nie sú schopní ovládnuť sa. Naopak, prudký nával hnevu útočí priamo na pečeň a tým sa zablokuje jej funkcia smerovať krv do jednotlivých časti tela podľa aktuálnej potreby. Čo má neblahé následky na celý organizmus.
Preto nie náhodou Tradičná čínska medicína odporúča mať vyrovnané emócie. Vidí, že každé emočné vychýlenie z normálu priamo postihuje vnútorné orgány. Napriek tomu sa nebráňme prirodzeným emóciám. Len nedovoľme, aby nás premohli a pôsobili na nás príliš dlho.
Nebráňme sa odlišným názorom a múdrosti iných ľudí, národov či kultúr. Spoznávajme nové a vyberajme a kombinujme si z toho to, čo je pre nás dobré a použiteľné.