Prvý raz v SR nahradili stehnovú kosť rastúcou protézu
BRATISLAVA 10. februára (ZDRAVIE.sk z WEBNOVIN) - Lekárom v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave sa podaril unikátny operačný výkon. Zachránili nohu deväťročnej pacientky so stehnovou kosťou postihnutou zhubným nádorom pred amputáciou.
Po prvý raz na Slovensku nahradili celú stehnovú kosť, bedrový a kolenný kĺb "rastúcou protézou". Operácia sa uskutočnila už 13. decembra, pacientka sa má podľa lekárov dobre a v súčasnosti začína nácvik chôdze.
"Nádorové ochorenie Ewingov sarkóm v tomto prípade postihoval celú stehnovú kosť. Najprv som neveril, že to skutočne môže byť až taký rozsiahly nádor, ten sa však ďalšími vyšetreniami potvrdil. Rozhodli sme sa pre endoprotézu, ktorá bude rásť spolu s dieťaťom,“ povedal na dnešnej tlačovej besede prednosta Detskej ortopedickej kliniky DFNsP v Bratislave Milan Kokavec. "Vo vnútri protézy sa nachádza závitnica, ktorá nám ju umožňuje jednoduchým úkonom predĺžiť a tým predĺžiť aj končatinu," vysvetlil.
Pri operácii spolupracoval s Andreyom Švecom z I. Ortopedicko-traumatologickej kliniky LFUK a UN Bratislava, ktorý sa venuje onkoortopedickej problematike u dospelých pacientov. Ide o tretiu výmenu celej stehnovej kosti za protézu na Slovensku, po prvý raz však bude možné ju predlžovať, až kým sa neukončí rast kostí pacientky.
"Ešte v nedávnej minulosti po diagnostikovaní malígneho nádoru kosti pacient podstúpil amputáciu postihnutej končatiny. Napriek tomu všetkému prežilo len okolo 20 percent detí s osteosarkómom a len päť percent s Ewingovým sarkómom,“ uviedol Kokavec. V najbližších mesiacoch bude jasné, do akej miery bude protéza funkčná a či bude deväťročná pacientka schopná chodiť sama. Lekári sú však optimistickí aj preto, že viac ako 40-centimetrovú ranu po operácii nezasiahla žiadna infekcia. "Ak sa úplne vylieči, bude môcť chodiť, šoférovať, mať deti," povedal Švec.