Výpovede českých lekárov otvárajú dvere Slovákom
PRAHA 30. decembra (ZDRAVIE.sk z WEBNOVIN) - Jednou z možností, ako odvrátiť krízu po hromadných výpovediach českých lekárov, je ponúknuť túto prácu cudzincom, najmä Slovákom. Zhodujú sa na tom riaditelia nemocníc, ktorých oslovil denník Mladá Fronta Dnes. Už teraz podľa denníka pracujú v Čechách stovky lekárov zo Slovenska, arabských krajín, Ukrajiny či Poľska. "O cudzincov máme záujem. Avšak desiatky lekárov, ktorí dali zo dňa na deň výpoveď, sa nedá hneď nahradiť," tvrdí Jiří Vondra zo Severočeskej zdravotnej spoločnosti. Oproti Čechom majú cudzinci podľa neho jednu výhodu, keďže im je väčšinou jedno, kde budú pracovať - či na juhu alebo na severe krajiny.
Väčšina riaditeľov nemocníc je s prácou cudzincov veľmi spokojná, musia však vedieť po česky a mať príslušný diplom. "Slovákov ako cudzincov vlastne ani neberieme. U nás idú do lepšieho - platovo aj odborne. To je dosť silný motor," myslí si riaditeľ motolskej nemocnice Miloslav Ludvík.
Celkovo zatiaľ dalo výpoveď 3 830 z celkového počtu 12 000 českých lekárov. Niektoré nemocnice ale ešte výpovede nedostali. Koľko lekárov nakoniec z nemocníc reálne odíde sa ukáže až po skončení dvojmesačnej výpovednej lehoty. Českí lekári od vlády žiadajú zvýšenie základného platu na úroveň 1,5- až 3-násobku priemerného platu, v závislosti od dosiahnutej kvalifikácie. Aktuálne dostávajú plat vrátane nadčasov a služieb asi 50 tisíc českých korún, žiadajú pritom základný plat 70 tisíc. Ak by chcela vláda požiadavky lekárov splniť, musela by nájsť približne 3 miliardy korún.
Český minister zdravotníctva Leoš Heger je v tejto súvislosti pripravený požiadať hajtmanov o vyhlásenie stavu ohrozenia. Pokiaľ by nemocnice nedokázali zaistiť v regiónoch základnú akútnu starostlivosť, mohli by kraje prostredníctvom výnimočného stavu povolať lekárov späť do práce.