Svetový deň AIDS
Už 19. rokov je 1. december Medzinárodným dňom boja proti AIDS (World AIDS Day). Odvtedy sa stal jedným z najúspešnejších kampaní, zvyšujúcich povedomie o tomto globálnom zdravotnom probléme, kedy si ľudia na celom svete, vrátane Slovenska, pripomínajú nebezpečenstvo prenosu HIV/AIDS a možnosti prevencie.
K 27. novembru 2010 bolo na Slovensku evidovaných 339 HIV pozitívnych ľudí, z toho u 57 už prepuklo ochorenie AIDS. Čo je HIV?
HIV je vírus, ktorý napáda imunitný systém-obranyschopnosť organizmu proti chorobám.
Je HIV a AIDS to isté?
Nie. Človek s HIV je len nositeľom tohto vírusu. Človek s AIDS je ten, v ktorom vírus HIV prepukne do takého štádia, kde je jeho imunitný systém oslabený natoľko, že už nie je schopný bojovať s chorobami, ktoré by za normálnych okolností zvládol.
Ako sa HIV prenáša?
HIV sa prenáša cez infikovanú krv, spermie, pošvové tekutiny alebo materské mlieko.
- Najčastejšie spôsoby prenosu HIV sú:
- Sex bez kondómu s niekým, kto má HIV vírus
- Zdieľanie infikovaných ihiel, striekačiek či iných injekčných zariadení
- Z HIV pozitívnej matky v priebehu tehotenstva, pri pôrode alebo dojčení (pri účinnej liečbe môže byť riziko prenosu značne znížená)
Existuje liek na HIV?
Nie, ale liečba môže mať vírus HIV pod kontrolou. Ľudia s HIV môžu žiť zdravý a aktívny život, hoci sa môžu objaviť vedľajšie účinky liečby. Liečba môže byť menej účinna, ak sa HIV vírus diagnostikuje neskoro.
Ako sa môžem brániť a iní od nákazy vírusom HIV?
Vždy používajte kondóm pri vaginálnom, análnom sexe a orálnom sexe. Nikdy sa nedeľte o ihly, striekačky alebo o iné injekčné náčinie
Vedeli ste, ze...?
- Viac ako štvrtina ľudí s vírusom HIV nevie, že sú nakazení.
- Jeden z 20 gayov žije s HIV.
- Priemerná dĺžka veku dožitia s HIV je 72 rokov.
- Najčastejšia liečba s diagnózov s HIV je jedna tabletka, raz alebo dvakrát denne.
- HIV postihuje všetky vekové skupiny. Jeden zo šiestich s HIV sú starší ako 50 rokov a jeden z desiatich je vo veku 16 až 24 rokov.
Doplňujúce informácie:
Lekárska veda rozlíšila tri štádiá infekcie vírusom HIV. Prvým je označenie HIV-pozitív a týka sa každej osoby, u ktorej bol priamo, alebo nepriamo v krvi dokázaný vírus. Druhé štádium je HIV- pozitív - asociačné ochorenie a posledným štádiom je už samotný AIDS. Podľa organizácie UNAIDS (United Nations Joint Programme on HIV/AIDS) žilo koncom roka 2009 vo svete asi 33,4 milióna ľudí s HIV, z čoho bolo 2,1 milióna detí mladších ako 15 rokov. Vlani umrelo na choroby vyvolané HIV/AIDS až 1,8 milióna osôb. Počet úmrtí sa však v porovnaní s rokom 2004 znížil o 20 percent, čo odborníci pripisujú celosvetovému úsiliu o zastavenie tejto choroby, vrátane osvety.