Alzheimerova choroba - KEDYSI A DNES
Každý rok je 21. september Svetovým dňom Alzheimerovej choroby. Na Slovensku je dnes okolo 60-tisíc ľudí postihnutých touto chorobou a so starnutím populácie ich rýchlo pribúda. Kým vo vekovej kategórii 65- až 74-ročných máme 2 % postihnutých, v kategórii od 75 do 84 rokov je ich už 19 % a vo vekovej skupine nad 85 rokov až 42 %.
KEDYSI
Ak sa symptómy Alzheimerovej choroby začali u niekoho prejavovať v období pred rokom 1994, nemal k dispozícii žiadne lieky. Mohol len dúfať, že nástup demencie bude pomalý, že si čo najdlhšie zachová pamäť a nezávislosť a že niekto príde s účinnou liečbou.
DNES
Sú dostupné rôzne skupiny liekov, ktoré pomáhajú liečiť symptómy Alzheimerovej choroby a dokonca spomaliť jej napredovanie. Ak je toto ochorenie diagnostikované v súčasnosti, je možné aktívne sa podieľať na jeho liečbe a súčasne si zachovať duševnú kondíciu a nezávislosť dlhšie ako kedykoľvek v minulosti. Sú potrebné ešte ďalšie inovácie, avšak rýchly pokrok v uplynulých desaťročiach skutočne zmenil životy mnohým rodinám na celom svete.
Sľubné výsledky (Anglicko, apríl 2009)
Nový liek proti Alzheimerovej chorobe, ktorý vyvíja výskumný tím z University College London, ukazuje na skupine pacientov sľubné výsledky. Vedci zistili, že malá molekula v lieku spôsobuje zmiznutie proteínu SAP z mozgu pacientov s Alzheimerovou chorobou. Proteín, ktorý podľa vedcov súvisí s týmto doteraz nevyliečiteľným ochorením, zmizol u pacientov užívajúcich liek za tri mesiace. Podľa britskej Nadácie pre výskum Alzheimerovej choroby, ktorá pomáhala s financovaním štúdie, sú výsledky sľubné, ale ešte neposkytujú istotu úspechu v boji s týmto ochorením. Preto sú v súčasnosti plánované väčšie klinické štúdie.
VEDELI STE, ŽE ... ?
Chorobu objavil nemec Alojz Alzheimer
Alzheimerovu chorobu opísal v roku 1906 nemecký psychiater Alojz Alzheimer. Postihovala najmä ženy vo veku asi 50 rokov. Nevedeli sa zorientovať, strácali pamäť, mali halucinácie. V práci „O zvláštnej chorobe mozgovej kôry“ rozobral prípad Augusty D., ktorú prijali na psychiatrickú kliniku so zvláštnou formou demencie. Nevedela si spomenúť na dátum a miesto narodenia, neorientovala sa v abecede ani mesiacoch. Po jej smrti analyzoval Alzheimer jej mozog. Mozgová kôra pani Augusty bola výrazne tenšia oproti zdravým ľuďom. Objavil aj veľa vláknitých útvarov tam, kde boli predtým neuronálne bunky.