Cievna mozgová príhoda nemusí zanechať dlhodobé následky

BRATISLAVA 21. apríla (ZDRAVIE.sk z WEBNOVIN) – Cievne mozgové príhody, ľudovo známe aj ako porážky alebo mŕtvice, sú treťou najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku. Ako dnes informoval na tlačovej konferencii prednosta Neurologickej kliniky Fakultnej nemocnice v Nitre Miroslav Brozman, zároveň sú druhou najčastejšou príčinou demencie a najčastejšou ...

BRATISLAVA 21. apríla (ZDRAVIE.sk z WEBNOVIN) – Cievne mozgové príhody, ľudovo známe aj ako porážky alebo mŕtvice, sú treťou najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku. Ako dnes informoval na tlačovej konferencii prednosta Neurologickej kliniky Fakultnej nemocnice v Nitre Miroslav Brozman, zároveň sú druhou najčastejšou príčinou demencie a najčastejšou príčinou epilepsie v starobe. V roku 2007 na Slovensku postihli až 21-tisíc ľudí, z čoho približne tretina umiera, tretina žije bez následkov a tretina má vážne zdravotné problémy, ako je strata reči alebo ochrnutie. Ide o časté a vážne ochorenie, napriek tomu podľa Brozmana veľa ľudí nevie o terapii, ktorá im môže zachrániť život a zlepšiť jeho kvalitu. „Trombolýza je jediný preukázateľný spôsob liečby,“ uviedol Brozman. Aplikácia trombolytika do žily je dnes štandardnou liečbou, prístupnou pre všetkých ľudí na Slovensku. V prípade upchatia mozgových ciev, ktoré príhodu spôsobujú, rozpúšťa krvné zrazeniny a zabezpečuje prekrvenie mozgu. Ako povedali Brozman a prednosta Neurologickej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou a Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Peter Turčáni, už pri aplikácii infúzie sa stáva, že pacient začína rozprávať alebo hýbať končatinami. Aj trombolýza má však svoje pravidlá. Lekári ju môžu podávať len v nemocnici, pretože najskôr musia prostredníctvom počítačovej tomografie (CT) vylúčiť krvácanie do mozgu a zároveň potvrdiť upchatie mozgových ciev. To všetko do troch hodín od zaznamenania príznakov. Preto je dôležité, aby človek zavolal rýchlu zdravotnú pomoc pri objavení sa prvých prejavov cievnej mozgovej príhody. Ide o stŕpnutie jednej časti tela spojené s malou nešikovnosťou - napríklad pri chodení alebo zapínaní gombíka, jedným z príznakov je aj ovisnutý kútik pier či problémy s artikuláciou. Mŕtvica je akútne ochorenie spôsobené upchatím niektorej z mozgových ciev a následnou neprekrvenosťou mozgu (ischemická cievna mozgová príhoda) alebo krvácaním do mozgu (hemoragická cievna mozgová príhoda). 80 až 85 percent všetkých mozgových príhod je spôsobených práve upchatím ciev. K rizikovým faktorom, ktoré môžu zapríčiniť cievnu mozgovú príhodu, patrí napríklad vysoký krvný tlak, cukrovka, obezita, zvýšený cholesterol, fajčenie či nedostatočná fyzická aktivita. SITA

GOING

Dĺžka intervencií je úmerná stupňu postihnutia, veku a dobe trvania uvedeného stavu.
Uvediem najskôr ľahší uzdravený prípad:
1.: 78-ročná pani, n.cievna mozgová príhoda, stav trvajúci 10 mesiacov,hematóm v ľavej hemisfére obrazovým vyšetrením už nezistiteľný, postihnuté bolo hlavne pamäťové centrum a verbálny prevod čítania 50/50. Z bezpečnostných dôvodov starenku rodina umiestnila do domova dôchodcov. Po čase sa stav mozgu zlepšil ale potom opäť zhoršil. Po prvom týždni intervencií boli viditeľné výrazné zlepšenia vo verbálnej komunikácii už málokedy vynechala písmeno v hovorenom slove. Pred intervenciami vynechávala polku viet a nebolo jej rozumieť. Postupne sa celá činnosť mozgu normalizovala. Po 3 mesiacoch nastala úplna normalizácia činnosti mozgu bez deficitov. Po troch mesiacoch liečby starenku rodina zobrala natrvalo z domova dôchodcov domov.
2.: 62 ročný pán, n.c.m. príhoda v 52 roku života, po 10 rokoch sa príznaky vrátili s hemiparézou pravej časti tela. Pred 10 rokmi mal hematóm v ľavej hemisfére mozgu. Na začiatku pomoci/intervecií ťažko chodil a s námahou sa otáčal na posteli. Po troch mesiacoch pomoci/intervencií začal bicyklovať, chodiť na výlety a po piatich mesiacoch liečby začal opäť behať na lyžiach.
3.: 72 ročný anesteziológ, prvé vonk. prejavy zistené v auguste 2018, začiatok intervencie september 2018.
Východiskový stav: zlá artikulácia, ľavú nohu pri chôdzi nezdvihol - zakopával o prah, zlý psychický stav. Po 1,5mesačných intervenciách okt. 2018 je p.doktor bez vonkajších príznakov a psychicky aj fyzicky stabilizovaný. Videľné zlepšenie nastalo už v deň prvej intervencie.

PARAPSYCHOLÓGIA:Tato vědní disciplína se obírá o neprobádané zákonitosti, úkazy a jevy duševního života. Do tohoto oboru spadají jevy, u nichž jde o přesahování duševního života přes jeho normální hranice. Co nevnímáme svými smysly, je nadsmyslno, které je rozsáhlé a nekonečné. A tato nová věda se obírá těmi supra nadnormálními jevy psychologie a biologie. Tyto jevy vycházejí z lidské duše a jsou vázány na zvláštní schopnosti a stavy. Parapsychologické úkazy nejsou iluzí ani podvodem, protože jejich význačným rysem je jejich neobvyklost.

Forma diagnostiky: biomagnetická (z energo informáčného systému človeka)
Forma prenosu intervencie: diaľková, *mimozmyslová/*bez receptorová
Spôsob dynamiky uzdravovania: *psychokinézia ,(nehmotná)
Popieranie uvedeného (*) možno pokladať za nevedecké.
Existencia (prenosu) bola vedecky, pokusmi v rôznych štátoch nezávisle dokázaná. Prenos funguje na bezhraničnú vzdialenosť a nedá sa ničím odtieniť. (*niektoré pojmy boli použité z knihy: Vedecký úvod do parapsychológie, Prof. M. Rýzl)