Lekári tvrdia, že počítačové hry môžu vyvolať závislosť
BRATISLAVA 25. júna (WEBNOVINY) - Americkí lekári chcú klasifikovať závislosť od počítačových hier ako duševné ochorenie. Príznaky sú jednoznačné: tinedžer nevychádza poriadne zo svojej izby, ignoruje priateľov, rodinu, jedlo a niekedy aj sprchu. Jeho školské známky sa zhoršujú a agresivita narastá. Dôvodom pritom nie sú alkohol či drogy, ale počítačové hry - ktoré môžu byť podľa lekárov pre niektoré deti rovnako návykové ako heroín.
Lekári z asociácie American Medical Association (AMA) chcú na výročnom stretnutí v nedeľu predložiť návrh, aby sa závislosť od počítačových hier považovala za duševné ochorenie a zvýšilo sa tak povedomie verejnosti o jej nebezpečenstvách, pričom postihnutým by liečenie mohli zároveň preplácať poisťovne. To sa však pravdepodobne nezaobíde bez širšej diskusie. Tvorcovia počítačových hier odmietajú tvrdenie, že by ich produkt vyvolával duševné poruchy. Rozdielne názory na problematiku panujú aj medzi samotnými lekármi.
Podľa pripravovanej správy AMA počítačové hry hrá približne 90 percent tinedžerov, pričom 15 percent z nich - viac než 5 miliónov detí - by mohlo byť závislých. Joyce Protopapas zo štátu Texas uviedla, že jej 17-ročný syn Michael je závislý od počítačových hier. Za dva roky sa údajne kvôli týmto hrám zmenil z dobrého žiaka na lajdáka, ktorý prepadol v dvoch školských predmetoch a cez deň i v noci sa venuje najmä populárnej počítačovej hre World of Warcraft, ktorú hrá s inými ľuďmi cez internet. "Môj otec bol alkoholik... A presne podobnú závislosť som zbadala u Michaela. Keď sme mu hru zobrali, začal sa nám fyzicky vyhrážať. Častoval nás všetkými škaredými slovami, aké vám len napadnú. Bol akoby posadnutý ," uviedla Protopapas. Keď vzala chlapca za terapeutom, povedal jej, že Michael je závislý. Protopapas prihlásila syna na šesťmesačné liečenie, za ktoré zaplatila 5 000 dolárov (v prepočte zhruba 125 000 slovenských korún). Poisťovňa jej nič nepreplatila.
K závislostiam prichádza údajne najčastejšie pri počítačových hrách, ktoré môžu hrať viacerí hráči cez internet. Medzi najpopulárnejšie patrí práve World of Warcraft od firmy Blizzard Entertainment. Hovorca spoločnosti sa odmietol vyjadriť na otázku, či ich produkt môže vyvolať u spotrebiteľa závislosť.
SITA/AP