Štítnu žľazu zoperujú unikátnym spôsobom

BRATISLAVA 25. júna (WEBNOVINY) - V banskobystrickej Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta sa v utorok 26. júna uskutoční unikátna operácia štítnej žľazy. Jej priamy prenos, ktorý bude súčasťou medzinárodnej lekárskej konferencie, sa uskutoční v nemocničnej posluchárni. Zákrok vykonaný metódou MIVAT (miniinvazívna videoasistovaná thyreoidektoómia) ...

BRATISLAVA 25. júna (WEBNOVINY) - V banskobystrickej Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta sa v utorok 26. júna uskutoční unikátna operácia štítnej žľazy. Jej priamy prenos, ktorý bude súčasťou medzinárodnej lekárskej konferencie, sa uskutoční v nemocničnej posluchárni. Zákrok vykonaný metódou MIVAT (miniinvazívna videoasistovaná thyreoidektoómia) vykoná pomocou harmonického skalpelu jeden z popredných európskych odborníkov na túto problematiku, profesor Paolo Miccoli z Talianska.

Cieľom plánovaného prenosu je oboznámiť odborníkov s operačnou metódou MIVAT. Tá sa totiž v Európe vykonáva iba na niekoľkých špecializovaných pracoviskách. Jedným z nich je Oddelenie miniinvazívnej chirurgie a endoskopie Rooseveltovej nemocnice pod vedením docenta medicíny Ľubomíra Marka. Na konferencii o miniinvazívnej chirurgii štítnej žľazy sa zúčastní asi 250 lekárov zo SR, ČR, Poľska a Maďarska.

MIVAT je špičková chirurgická metóda, ktorou sa dá úspešne operovať ochorenie štítnej žľazy. Vykonáva sa pomocou endoskopickej techniky s využitím harmonického skalpelu, ktorý reže a súčasne zastavuje krvácanie. Tento ultrazvukový nástroj funguje na princípe vysokofrekvenčného mechanického kmitania. Dá sa s ním teda operovať bez nebezpečenstva elektrického a tepelného poškodenia štítnej žľazy a priľahlých štruktúr.

"Operáciu štítnej žľazy metódou MIVAT považujeme za veľmi výhodnú z viacerých hľadísk," povedal Marko a dodal, že sa ňou dajú operovať malé i stredne veľké štítne žľazy postihnuté rôznymi chorobami, vrátane nádorových. "Hlavnými výhodami tejto metódy sú malá operačná rana (2 až 3 centimetre), bezpečný a šetrný zákrok na veľmi prekrvenom orgáne (akým štítna žľaza je), minimálna pooperačná bolestivosť a krátka hospitalizácia pacienta," dodal Marko. Jeho tím už pomocou tejto metódy vykonal viac než sto úspešných operácií štítnej žľazy.

Profesor Miccoli, ktorý bude operáciu vykonávať, je prednostom chirurgickej kliniky v univerzitnej nemocnici v Pise, kde pracuje spolu so svojím kolegom, profesorom Pierom Bertim. Do dnešných dní eviduje Miccoli 1 000 miniinvazívnych operácií štítnej žľazy.

SITA