Najznámejšie mýty o sexe a pravda o nich

BRATISLAVA 12. júna (WEBNOVINY) - Jedným z pretrvávajúcich sexuálnych mýtov je stále ten, že čím je mužský pohlavný úd väčší, tým je zážitok partnerky z milovania silnejší. Na tlačovej besede na to upozornil sexuológ a urológ Ivan Kubiš z Andrologickej ambulancie Diagnosticko-preventívneho centra v Banskej Bystrici. Ako dodal, celá naša spoločnosť ...

BRATISLAVA 12. júna (WEBNOVINY) - Jedným z pretrvávajúcich sexuálnych mýtov je stále ten, že čím je mužský pohlavný úd väčší, tým je zážitok partnerky z milovania silnejší. Na tlačovej besede na to upozornil sexuológ a urológ Ivan Kubiš z Andrologickej ambulancie Diagnosticko-preventívneho centra v Banskej Bystrici. Ako dodal, celá naša spoločnosť má tendencie nechať sa ovplyvňovať veľkosťou a kvalitou. Podľa Kubiša, rovnako umenie, ako literatúra, sochárstvo, či maliarstvo príliš zdôrazňovali mýtus veľkých penisov. Muži sa preto, i keď majú penis primerane veľký, cítia často neisto. To vysvetľuje, prečo vyhľadávajú pomoc, kde len môžu. Jednou z alternatív je návšteva u odborníka a následná liečba, druhou, často využívanou, býva užívanie rôznych potravinových doplnkov ponúkaných na internete, reklamou v printových médiách i televízii. "Človek má zo všetkých primátov najväčší mozog a najväčší penis. So sťažnosťami na objem mozgového tkaniva sa lekári nestretávajú," uviedol Kubiš. V prípade penisu sa však muži cítia menej isto. Aj preto až 90 percent z nich má niekedy v priebehu života pocit, že majú malý penis. Na to, aby muž prenikol do ženy, stačí aby jeho penis pri stoporení dosahoval desať centimetrov. Platí totiž, že najväčšia citlivosť na penis je vo vonkajšej tretine pošvy. "Aj keď niektoré ženy pociťujú tlak a rozťahovanie hlboko vo vnútri pošvy ako príjemné, toto nie je potrebné pre ženské sexuálne uspokojenie," dodal Kubiš a zdôraznil, že penetrácia veľkým penisom môže byť pre ženu aj bolestivá a teda nepríjemná.

Rôzne mýty sa šíria aj o erektilnej dysfunkcii (ED). Aj keď je pravda, že vo vyššom veku je pravdepodobnejšia, vek nie je jej spúšťačom. "Sexuálny život sa nekončí s pribúdajúcimi rokmi, najmä nie u zdravých mužov. Určité zmeny súvisia s poklesom hladín testosterónu a involúciou tkanív zodpovedných za erekciu. Dôležitejší ako samotný vek je častejší výskyt srdcovocievnych ochorení a cukrovky vo vyššom veku, ktoré zvyšujú riziko ED," povedal Kubiš. Pozitívom je, že ED sa dá dnes úspešne liečiť. V minulosti úspešnosť liečby potláčal mýtus, že ED skôr spôsobujú psychické problémy, stres, úzkosť a pod. Štúdie však potvrdzujú, že až 80 percent porúch erekcie spôsobujú iné - telesné príčiny. Tie sú zväčša také závažné, že ak pacient s ED navštívi sexuológa, ten ho vyšetrí a odporučí ďalšie potrebné vyšetrenia u iných odborníkov. Takto môže dôjsť k odhaleniu i závažného ochorenia ako je napríklad rakovina prostaty. V skorom štádiu sa dá takémuto pacientovi pomôcť až v 90. percentách. Pokiaľ ale rok užíva potravinové doplnky s často neúčinnými látkami a placebo efektom, ktoré mu majú pomôcť zbaviť sa ED a odďaľuje návštevu lekára, môže zanedbať svoj stav natoľko, že mu už lekári iba pomôžu dožiť.

Medzi známe mýty patrí aj to, že panna nemôže pri prvom pohlavnom styku otehotnieť, že žena nemôže otehotnieť počas menštruácie, alebo že panna nemôže dosiahnuť orgazmus. Známy je aj mýt o tzv. zaškrtenom úde (penis captivus), podľa ktorého je žena v extrémnej situácii schopná "zacviknúť" penis natoľko, že ho partner nemôže vysunúť. Neplatí ani to, že ak žena nedokáže prežiť orgazmus, ide o sexuálnu poruchu, je frigidná a sex ju neuspokojuje. Jedným z najznámejších je aj to, že cieľom sexu je dosiahnuť orgazmus u oboch partnerov naraz. "Muž by mal byť gavalier a dopriať žene orgazmus skôr, inak už potom toho veľa nezmôže," dodal Kubiš.

SITA