Epilácia / depilácia laserom
Čo znamená epilácia / depilácia
V poslednom desaťročí sa najefektívnejšou metódou trvalého odstránenia ochlpenia stala laserová epilácia / depilácia. Výrazy epilácia a depilácia sú totožné, ich význam je rovnaký. Princíp na báze ktorého laser ničí - odstraňuje chlpy sa volá selektívna fototermolýza. Znamená to, že laserový lúč vnikne do korienka (folikulu) chlpu a definitívne ho zničí. Z takéhoto korienka (folikulu) už nový chlp nevyrastie.
Princíp fungovania, fyziológia chlpu
Koľko je nutných epilácií a prečo
V priemere je potrebné, aby sa epilácia / depilácia opakovala 4 - 8 krát, v dostatočných (viď vyššie) časových intervaloch Tento počet platí pre každý laser alebo intenzívne pulzné svetlo (prístroj podobný laseru) používané na epiláciu. Dôvodom je priebeh rastových fáz chlpu. Počet epilácií je totiž priamo závislý na počte chlpov v rastovej fáze (anagéne), čiže závisí na vlastnostiach organizmu, a nie epilačného prístroja. Akékoľvek informácie o trvalej epilácii po jednom alebo dvoch zákrokoch nemôžu byť pravdivé. V nízkom percente prípadov, v závislosti na individuálnych vlastnostiach pokožky a ochlpenia môže byť počet potrebných opakovaní epilácie nižší alebo vyšší. Laserová epilácia predstavuje v súčasnosti najprogresívnejšiu metódu trvalej redukcie nežiadúceho ochlpenia.
Kontraindikácie - kedy sa nesmie epilovať
Nie sú známe žiadne absolútne kontraindikácie – absolútne dôvody prečo sa nesmie epilovať. Treba byť však opatrný v nasledovných prípadoch:
- u ľudí, ktorým sa tvoria škaredé (hypertrofické a keloidné) jazvy
- v prípadoch aktívneho alebo častého výskytu herpetickej infekcie na epilovanej oblasti
- 6 týždňov pred epiláciou po použití epilačných metód pri ktorých sa vytrhuje korienok chlpu (epilácia voskom, vytrhávanie pinzetou, vytrhávanie strojčekom)
- 6 mesiacov po celkovom používaní prírodných alebo syntetických derivátov vitamínu A – retinoidov (ISOTRETINOIN, ROACCUTAN - používaný na liečbu akné)
- v prípade lokálneho používania retinoidov (RETIN A), alebo bieliacich prípravkov – hydrochinon, stačí vysadiť 2 týždne pred zákrokom. Tiež treba byť opatrný pri precitlivenosti na tieto prípravky.
- niekoľko mesiacov pred zákrokom sa neodporúča brať prípravky s vysokým obsahom beta karoténu
Predzákroková starostlivosť pri eplilácii
Na epiláciu laserom je vhodná neopálená pokožka, minimálne sa odporúča neopaľovať sa 2-3 mesiace pred zákrokom. Je zároveň vhodné 4-6 týždňov pred zákrokom používať krém s vysokým ochranným faktorom na epilované časti tela, ktoré môžu byť vystavené hoci aj nepriamemu slnečnému žiareniu. Chlpy nesmú byť epilované strojčekom alebo akoukoľvek metódou ktorá chlpy vytrháva minimálne 6 týždňov pred zákrokom. U pacientov, ktorí prekonali infekciu vírusom herpes simplex, môže epilácia v okolí pier vyvolať opätovnú aktivizáciu infekcie. U týchto pacientov je vhodná celková antivírusová liečba niekoľko dní pred a po zákroku.
Pozákroková starostlivosť po epilácii
Vo väčšine prípadov je epilácia / depilácia laserom sprevádzaná miernou kožnou reakciou - ako po opaľovaní, ktorá zmizne počas niekoľkých hodín po zákroku. Mierne začervenanie a opuch môže pretrvávať 2-3 dni. Veľmi zriedkavo sa môžu vyskytnúť chrastičky a po ich odpadnutí dočasné hypopigmentácie alebo hyperpigmentácie kože. Tieto zmeny môžu vo veľmi nízkom percente prípadov pretrvávať 1-12 mesiacov. Tieto reakcie vyplývajú z individuálnych vlastností pokožky, ktoré sú premenlivé v závislosti na momentálnom fyzickom a psychickom stave pacienta. Po zákroku sa taktiež neodporúča opaľovanie minimálne po dobu 2-3 týždňov. Odporúča sa používať krém s vysokým ochranným faktorom na epilované časti tela, ktoré môžu byť vystavené hoci aj nepriamemu slnečnému žiareniu. Odporúča sa 2-3 krát denne sprchovať epilovanú časť tela vlažnou vodou a umývať mydlom.
Ako je epilácia znášaná pacientom
Žiadny zákrok odstraňujúci nežiaduce ochlpenie nie je úplne bezbolestný. Pacienti, ktorí sa podrobili epilácii voskom alebo elektrickou ihlou to môžu posúdiť. Zákrok laserom Lightsheer ET trvá pomerne krátko. Poskytuje dlhodobé odstránenie nežiaduceho ochlpenia, čím znižuje počet opakovaných zákrokov. Integrované chladenie chráni kožu pred tepelným poškodením a zvyšuje pohodlie pacienta počas zákroku.
Medikácia pri epilácii
Citlivosť pacienta počas zákroku, hlavne pri epilácii veľkých plôch (napr. nohy, chrbát, atď.) sa dá znížiť požitím liekov proti bolesti (vhodné užiť asi hodinu pred zákrokom), s ktorými má pacient skúsenosti (napríklad Ibuprofen, Paralen, Novalgin, ....), alebo na ktorých sa dohodne s odborným epilačným pracovníkom počas konzultácie. Ďalšou možnosťou je aplikácia anestetického krému. V prípade sedácie pacienta je pacient povinný zabezpečiť si doprovod po skončení zákroku.
Dlhodobosť výsledkov epilácie
Teoreticky, poškodenie vlasových folikulov laserom odstraňuje nežiaduce ochlpenie natrvalo. Avšak, vzhľadom k fyziológii chlpu (viď vyššie) a mnohým faktorom, ktoré ovplyvňujú rast chlpu (hormonálna nestabilita, endokrinologické poruchy....), výsledky vo veľmi nízkom percente prípadov nekorelujú presne s teóriou. Žiaducim výsledkom je trvalá redukcia nežiaduceho ochlpenia, to jest trvalé zníženie počtu chlpov v danej oblasti, a zmena ich kvality na jemné, svetlé chĺpky, ktoré už pacient vníma ako esteticky nezávadné.