Neplodnosť – skrytá hrozba
Najzávažnejším dôsledkom súčasného demografického vývoja bude podľa ministerky zrýchľujúci sa proces starnutia obyvateľstva. Priemerný vek obyvateľstva sa do roku 2030 zvýši o viac ako sedem rokov.
Ako konštatoval predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou SR MUDr. Richard Demovič, predbežné výsledky dohľadu u poskytovateľov naznačujú, že úspešnosť liečby neplodnosti u hodnotených poskytovateľov je štandardná a nadštandardná v rámci SR. Pacientky sa však k modern****ým metódam asistovanej reprodukcie dostávajú až po dlhoročnej snahe o graviditu.
Podľa Michala Klimenta, prezidenta Spoločnosti pre plánované rodičovstvo, ktorá workshop pripravila, je alarmujúcim faktom nárast významu neplodnosti a s ním spojený demografický dopad na spoločnosť.
Potvrdil to aj demograf Boris Vaňo, podľa ktorého plodnosť občanov Slovenska klesla po roku 1989 rapídne v súvislosti s transformáciou spoločnosti a z nej vyplývajúcou neistotou, ekonomickými faktormi (nezamestnanosť, reálne príjmy, hromadná bytová výstavba) i zmenou životného štýlu mladých ľudí (viac možností štúdia a kariéry).
Odborníci počas workshopu konštatovali, že každý šiesty slovenský pár rieši problém neplodnosti, pričom celých 9 % párov má problémy, riešiteľné len formou kvalitnej liečby formou asistovanej reprodukcie. Tento vývoj je problém nielen z hľadiska dneška, ale aj z hľadiska budúcnosti slovenskej ekonomiky, ktoré sa bude musieť v nasledujúcich rokoch vyrovnať s úbytkom obyvateľstva, čo zdôraznil na workshope aj analytik Národnej banky Slovenska Pavel Gertler.
Ako vyplynulo z diksusie, štátna politika podpory pôrodnosti by mala zahŕňať aj širšiu podporu moderných metód asistovanej reprodukcie, ktoré prinášajú výsledky: na Slovensku pracuje sedem špičkovo vybavených centier asistovanej reprodukcie. V nich pracujúci odborníci môžu nielen pomôcť k vytúženému potomkovi väčšiemu počtu párov než doteraz, ale aj podporiť priaznivejší vývoj doteraz nežiaducich demografických faktorov SR.
Alarmujúca situácia
V súčasnosti sa rodí o polovicu detí ročne menej ako v roku 1950. Na svete je neplodných viac ako 10 % dvojíc, čiže asi 60 až 80 miliónov párov. Neplodnosť definuje Svetová zdravotnícka organizácia ako civilizačné ochorenie, ktorej výskyt sa pohybuje medzi 15 až 20 %.
V slovenských podmienkach to znamená, že nie je zabezpečená základná reprodukcia obyvateľstva, priemerný vek občanov sa zvyšuje. V SR je podľa odborníkov neplodný každý šiesty pár, pričom ich počet bude vzhľadom na civilizačné faktory narastať. Navyše, na Slovensku rastie i sekundárna neplodnosť, čiže neschopnosť počať ďalšie dieťa. Populačná krivka dlhodobo klesá.
Centrá asistovanej reprodukcie
Podľa slovenskej legislatívy sa zo zákonného verejného zdravotného poistenia uhrádzajú 2 až 3 cykly výkonov asistovanej reprodukcie do 39. roku života ženy. Linky centier asistovanej reprodukcie v SR:
Detailne popísaná choroba na tému Neplodnosť
Poradňa - Neplodnosť / sterilita