Vedci dokázali, že schopnosť učiť sa i pamäť, sa dajú obnoviť
BRATISLAVA 30. apríla (WEBNOVINY) - Mentálna stimulácia a liečenie liekmi môže pomôcť pacientom s degeneratívnymi ochoreniami mozgu, akou je napríklad i Alzheimerova choroba, aby sa im vrátili spomienky. Podľa novej štúdie boli pokusné myši s rovnakým stavom ako vyvoláva Alzheimerova choroba schopné obnoviť svoje spomienky na úlohy, ktoré sa kedysi učili.
Tím vedcov na massachusettskom Inštitúte pre technológie objavil dve metódy - stimuláciu mozgu a lieky, pričom obe fungovali. Svoje zistenia zverejnili v britskom odbornom časopise Nature.
Vedci použili geneticky upravené myši, v ktorých sa nachádza proteín spájaný s degeneratívnymi mozgovými ochoreniami. Vedci na začiatku pokusu naučili myši ako sa vyhnúť elektrickému zásahu a prechádzať bludiskom za potravou. Po šiestich týždňoch si myši nedokázali spomenúť, na tieto naučené úlohy. Niektoré z myší vedci umiestnili do stimulujúcejšieho prostredia s hračkami, preliezačkami a ďalšími myšami.
Práve tieto myši si dokázali lepšie spomenúť na elektrické šoky, než myši, ktoré vedci nechali v iných klietkach. Lepšie sa dokonca učili i nové veci. Vedci neskôr na myšiach testovali druh liekov zvaný i históndeacetylázy (HDAC). Lieky tiež zlepšili pamäť a schopnosť učiť sa, pričom výsledok sa zhodoval s výsledkom myší, ktoré svoju pamäť stimulovali na preliezačkách. Neurologička Li-Huei Tsai vyhlásila, že výsledky môžu poskytovať nádej pre ľudí s degeneratívnymi ochoreniami mozgu. "Po prvý raz sme priniesli dôkaz o tom, že ak mozog trpí vážnou neurologickou degeneráciou a pacient trpí závažnou stratou pamäte a schopnosti učiť sa, existuje možnosť ako túto schopnosť navrátiť podobne ako dlhodobé spomienky," povedala. Podľa vedcov sa spomienky ani schopnosti mozgu pri chorobe nestrácajú, iba ich choroba odstavuje.
SITA/AP