Pri vyšetrení na pľúcnom oddelení mi vyšli testy IGRA pozitívne.Čo to znamená?
Tuberkulóza nezmizla – 24. marec je dňom TBC
Podľa odhadov WHO na roky 2000 až 2020 ak sa nezlepšia služby verejného zdravotníctva a zdravotnej starostlivosti, tuberkulózou sa nakazí ďalšia miliarda ľudí, 200 miliónov ochorie a 35 miliónov zomrie. WHO už v apríli 1993 vyhlásila „všeobecný stav ohrozenia tuberkulózou“ (global emergency) – WHO vydala takéto vyjadrenie pri infekčnom ochorení po prvý raz.
Rozvojové krajiny majú 95 % všetkých infikovaných
Až 95 % infikovaných osôb vo svete je z rozvojových krajín, 80 % celosvetového výskytu tuberkulózy je v 22 krajinách, ktoré WHO označuje ako krajiny s vysokým bremenom ochorenia (high burden countries): India, Čína, Indonézia, Nigéria, Bangladéš, Pakistan, Etiópia, Južná Afrika, Filipíny, Keňa, Kongo, Ruská federácia, Vietnam, Tanzánia, Brazília, Uganda, Thajsko, Mozambik, Zimbabwe, Mjanmarsko, Afganistan a Kambodža.
V Európe je až 85 % bakteriologicky overenej tuberkulózy v krajinách strednej a východnej Európy. Väčšina západoeurópskych krajín hlási výskyt choroby pod 20 prípadov na 100 000 obyvateľov okrem Španielska a Portugalska. Medzi krajiny s nízkym výskytom tuberkulózy patria podľa WHO z bývalých krajín východného bloku len Slovensko, Česká republika a Slovinsko. Z východnej časti európskeho regiónu vykazujú vysokú incidenciu (nad 70 na 100 000 obyvateľov) Rumunsko a Ruská federácia.
Tuberkulóza na Slovensku
Na Slovensku patrí očkovanie proti TBC medzi povinné očkovanie, plne hradené zdravotnou poisťovňou – očkuje sa hneď po narodení dieťaťa, v 11. roku je preočkovanie.
V roku 2006 došlo k ďalšiemu poklesu výskytu tuberkulózy na Slovensku. Národný register tuberkulózy vo Vyšných Hágoch vo Vysokých Tatrách zaznamenal 732 nových prípadov, čo je 13,6 chorého na 100 000 obyvateľov. V roku 2005 to bolo 743 prípadov a 13,8 ochorenia na 100 000 obyvateľov. Informoval o tom primár I. interného oddelenia tuberkulózy Národného ústavu tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch, expert Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre tuberkulózu Ivan Solovič. U detí zaznamenali odborníci len 23 prípadov tuberkulózy, z toho bolo 13 rómskych.
Najvyšší výskyt tohto ochorenia bol na východnom Slovensku; v Prešovskom kraji 170 prípadov (21,3 chorého na 100 000 obyvateľov) a v Košickom kraji 135 prípadov (17,5 ochorenia na 100 000 obyvateľov). Zvýšený výskyt ochorenia na východe Slovenska dávajú odborníci do súvisu s vysokou mierou nezamestnanosti, ale aj s blízkosťou Poľska, Maďarska, a najmä Ukrajiny, kde je výskyt ochorenia niekoľkonásobne vyšší.
Medzi najrizikovejšie skupiny patria starší ľudia, alkoholici a viaceré nové skupiny ako bezdomovci, ale aj migranti a ľudia vracajúci sa z dlhodobého pobytu v zahraničí. Medzi nich patria nielen opatrovateľky, ale aj vojaci vracajúci sa z medzinárodných misií z krajín, kde je vysoký výskyt tuberkulózy. Podľa I. Soloviča je tuberkulóza liečiteľná, ale liečba trvá v úvodnej fáze dva mesiace a následne v pokračujúcej fáze štyri až šesť mesiacov. Neliečená tuberkulóza sa môže skončiť smrťou pacienta. Vlani zomrelo na tuberkulózu 11 ľudí.
Systém dohľadu a monitoringu nad týmto ochorením na Slovensku slúži pre niektoré krajiny bývalého Sovietskeho zväzu ako vzorový a WHO im odporúča ho zaviesť.
Rizikové skupiny pacientov s tuberkulózou
V súčasnosti delíme rizikové skupiny chorých s tuberkulózou na:
- klasické rizikové skupiny: asociáli, alkoholici, bezdomovci, staršie vekové skupiny obyvateľstva a rómovia,
- nové rizikové skupiny so závažným odrazom v epidemiologických ukazovateľoch v celosvetovom meradle: osoby infikované multirezistentnými kmeňmi TBC, jedinci s HIV a AIDS, migranti.
„Príbeh tuberkulózy za posledných tridsať rokov bol príbehom triumfu i tragédie. Triumfu vedcov, ktorí zabezpečili prostriedky na kontrolu a konečné vyhladenie tejto choroby a tragédie v tom, že sme pri využívaní ich objavov zlyhali.“ (J. R. Bignall, súčasný anglický profesor zaoberajúci sa pľúcnymi chorobami)