Prvý jarný deň je aj Deň zdravého spánku
Denne potrebuje dospelý človek 6 až 8 hodín spánku, ktorý má obsahovať 20 % hlbokého spánku a 20 % snového spánku. Počas posledného storočia sme údajne stratili 20 % spánku denne, teda spíme v priemere menej ako naši predkovia. Príčin je niekoľko: rýchlejší život, stres, práca na zmeny, nesprávna životospráva, televízia, internet, sprievodné ochorenia...
Podľa celosvetových prieskumov až 95 % ľudí malo niekedy problémy so spánkom. Štatistiky tiež ukazujú, že 20 až 30 % ľudí trpí nespavosťou, necelá polovica to však považuje za problém a navštívi s tým lekára. Ľudia nespavosť väčšinou nehodnotia ako zdravotný problém. Pritom nekvalitný spánok sa odráža na našej nápade – bývame podráždení, menej sa koncentrujeme, sme unavení, pamäť nám neslúži stopercentne... Nespavosť býva často príčinou pracovných úrazov, dopravných nehôd.
Podľa odborníkov ľudia trpiaci nespavosťou (insomniou – preto sme spomínali, že rímsky boh spánku je Somnus) sú dvakrát náchylnejší na ischemickú chorobu srdca a trikrát viac trpia bolesťami hlavy. Riziko výskytu depresie je u nich štyrikrát vyššie ako u zdravých ľudí, 25 až 40 % trpí úzkosťami. Ľudia trpiaci nespavosťou ľahšie podľahnú závislosti od alkoholu a ďalších drog.
Samoliečba
Ponúkame vám niekoľko rád, ako sa dobre vyspať a ako sa vyhnúť poruchám spánku a nespavosti.
- Uspávacie prostriedky užívajte len v extrémnych prípadoch a počas obmedzeného času (po operácii, ťažkej chorobe).
- Večer sa vyhnite ťažkým jedlám, káve, kolovým nápojom, čiernemu čaju.
- Naučte sa chodiť spávať v rovnakú hodinu – ani nie príliš skoro, ani neskoro. Ak sa chcete dobre vyspať, nepozerajte v televízii filmy, ktoré by vás rozrušili – skúste zábavnú knihu, príjemnú hudbu, kúpeľ...
- Spávajte na chrbte s rukami pri tele (ak spíte na ľavom boku, stláčate srdce a pľúca).
- Pri zaspávaní zhlboka dýchajte.
- Starý známy domáci recept: pred spánkom vypite pohár horúceho mlieka s medom.
- Odporúčané čaje pred spaním: koreň valeriány, chmeľ, kvety levandule, listy medovky, fenikel, čaj z lipových, rumančekových kvetov, majorán záhradný.
- Vankúš na spanie skúste naplniť: 20 g komonice lekárskej, pomarančovými, rumančekovými a levanduľovými kvetmi, listami medovky lekárskej, ružovými lupienkami a chmeľom. Alebo: pohánkovými šupkami, kvetmi levandule, kvetmi rumančeka rímskeho aj kvetom rumančeka.
- Kvalitnému spánku prospeje aj kúpeľ s levanduľou lekárskou alebo santalovým drevom. Studený zábal lýtok môže tiež pomôcť – sťahuje totiž krv z mozgu. Kefovanie a umývanie celého tela ovocným octom a sprchovanie predkolenia pomáha rovnako.
- A nezabudnite: spálňa má byť vyvetraná, chladná. Spálňa nie je televízna izba ani pracovňa!