Tatranci sú proti rušeniu liečební

VYSOKÉ TATRY 13. marca (WEBNOVINY) - Mesto Vysoké Tatry nesúhlasí s pripravovanou redukciou počtu lôžok vo Vysokých Tatrách. Samospráva preto otvoreným listom vyzýva ministerstvo zdravotníctva, aby prehodnotilo pripravované rozhodnutie o redukcii počtu lôžok v tatranských liečebných ústavoch.

VYSOKÉ TATRY 13. marca (WEBNOVINY) - Mesto Vysoké Tatry nesúhlasí s pripravovanou redukciou počtu lôžok vo Vysokých Tatrách. Samospráva preto otvoreným listom vyzýva ministerstvo zdravotníctva, aby prehodnotilo pripravované rozhodnutie o redukcii počtu lôžok v tatranských liečebných ústavoch.

Vedenie mesta, ako i dotknuté tatranské liečebne vyzývajú všetky zodpovedné organizácie na odbornú diskusiu o dôsledkoch tejto redukcie. Štefan Reinhardt, zástupca riaditeľky Sanatória Dr. Guhra v Tatranskej Polianke, ktorého sa redukcia tiež týka, na tlačovej besede vo Vysokých Tatrách uviedol, že návrh redukcie počtu lôžok vo Vysokých Tatrách vôbec nekonzultovali nielen s krajskými špecialistami na pľúcne choroby, ale ani s hlavnými odborníkmi ministerstva zdravotníctva na alergológiu a pneumológiu.

Návrhom redukcie lôžok je znepokojený aj samotný primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš. "Je nepochopiteľné, prečo by sa neuváženým a administratívnym opatrením malo likvidovať viac než storočné úsilie človeka o budovanie špecializovaných zariadení," uviedol na tlačovej besede primátor.

Podľa J. Mokoša minister zatiaľ nereagoval na pozvanie mesta, aby prišiel do Vysokých Tatier diskutovať s lekármi a manažérmi o potrebe týchto lôžok pre pacientov z celého Slovenska. "O takúto diskusiu nebol záujem,“ konštatoval J. Mokoš. Neprimeraný zásah do ekonomiky liečební môže negatívne ovplyvniť dostupnosť odborníkov i schopnosť mesta poskytovať primerané zázemie pre tieto celospoločensky významné funkcie územia. Zrušením lôžok v tatranských liečebniach by sa podľa primátora zrušila jedna z hlavných funkcií mesta, ktorou je okrem ochrany prírody, športu, cestovného ruchu aj liečebná funkcia.

Podľa poslanca Mestského zastupiteľstva vo Vysokých Tatrách Pavla Stana, by sa malo zrušením lôžok ušetriť približne 70 mil. Sk ročne. Náklady na iný typ liečby a náklady na približne 200 nezamestnaných, ktorí prídu o prácu, budú podľa P. Stana oveľa vyššie. Zrušením liečební v Tatrách dôjde podľa P. Stana k situácii, že pacienti sa nebudú mať kde liečiť. Vyšné Hágy sa klimatickou liečbou nezaoberajú, Dolný Smokovec je určený pre deti a Nová Polianka pre armádu a rodinných príslušníkov vojakov, uviedol P. Stano.

Argumentom mesta a tatranských odborníkov na zachovanie pľúcnych lôžok vo Vysokých Tatrách sú najmä jedinečná vysokohorská poloha a komplexná starostlivosť o pacientov s chronickými alebo akútnymi ochoreniami dýchacích ciest.

Podľa návrhu ministerstva zdravotníctva sa má na Slovensku zrušiť približne 6 000 lôžok, z ktorých 2 062 v Prešovskom kraji. V rámci Slovenska sa má zrušiť 1 421 chronických pľúcnych lôžok, z ktorých 1 129 je v Prešovskom kraji a podstatná časť vo Vysokých Tatrách, kde by mali zaniknúť liečebne v Tatranskej Kotline, v Tatranskej Polianke a v Novom Smokovci.

SITA