Ortopédi začali operovať za pomoci navigačného systému
PREŠOV 1. marca (WEBNOVINY) – Na klinike ortopédie Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove začali dnes operovať za pomoci navigačného systému, ktorý umožňuje presnejšie výmeny bedrových a kolenných kĺbov ako doteraz. Prístroj od firmy Braun získala nemocnica so zľavou za 2,4 mil. Sk, do nového spôsobu operácie tím prešovských lekárov zaúčal špecialista nemocnice z Karlových Varov Jiří Štovíček.
Ako informoval média prednosta prešovskej kliniky ortopédie Ján Kľoc, dnes realizujú novou metódou dve náročné operácie.
Predpoludním za pomoci nového prístroja úspešne realizovali operáciu ľavého kolenného kĺbu 70-ročnej pacientky z Vranova nad Topľou, ktorá sa bez bariel nemohla hýbať. Trpela silnými bolesťami a nadváhou. Po implantovaní umelého kolenného kĺbu sa pani Helena bude môcť vrátiť do riadneho života. Zákrok jej robili pri spinálnom znecitlivení za plného vedomia.
Popoludní tím operátorov čakala mimoriadne náročná operácia 60-ročného pacienta z Humenného, ktorý mal tumor v oblasti obličky, po jeho odstránení došlo k metastázovému rozsevu do kostí a mnohonásobným zlomeninám. Pacienta už trikrát operovali. Vďaka novému navigačnému prístroju mu dnes nahradili kosť špeciálnym klincom.
Podľa J. Kľoca išlo na Slovensku o unikátnu operáciu, pevnosť kosti nahradila špirálovitá čepeľ, ktorú upevnili do zaisteného klinca a ležiaci pacient bude môcť chodiť. Zákrok realizoval tím pod vedením Jána Kľoca, na sále bol aj český špecialista Štovíček.
Prešovskí lekári operujú za pomoci navigačného systému v zrekonštruovanej operačnej sále, ktorú odovzdali do užívania vlani v novembri. Je treťou operačnou sálou na ortopédii. Klinika má 50 postelí, ktoré neumožňujú znížiť čakacie lehoty na umelé kĺby. Snahou manažmentu je preto zvýšiť počet postelí. V prešovskej nemocnici majú permanentne od 1 500 do 2 000 žiadateľov o umelý kĺb. Čakacie lehoty sú dva až tri roky.
SITA