Rakovina prsníka - zhubný nádor
Zdroj foto: Shutterstock.com
Definícia a princíp fungovania
Karcinóm prsníka (rakovina prsníka) je zhubný nádor prsníka. Je najčastejším zhubným nádorom žien. Najčastejšie postihuje ženy vo veku okolo 50 rokov. Môže sa vyskytnúť aj u mužov. Vzniká nadmerným nekontrolovateľným delením buniek mliekovodov alebo lalôčikov. Vyvíja sa zdĺhavo, väčšinou aj niekoľko rokov.
Presné príčiny vzniku karcinómu prsníka nepoznáme. Preto môžeme hovoriť len o rizikových faktoroch:
- Genetické faktory
Gény BRCA-1, BRCA-2. Ak má žena medzi najbližšími príbuznými 2 alebo viacerých postihnutých rakovinou prsníka, má 50 % pravdepodobnosť, že sa tento nádor vyskytne aj u nej. - Životospráva
Strava bohatá na tuky, alkohol, obezita, ionizujúce žiarenie, bezdetnosť, prvý pôrod vo veku vyššom ako 35 rokov, prvá menštruácia skôr ako v 12 rokoch, nástup menopauzy vo veku nad 55 rokov. - Ženské pohlavné hormóny
Estrogény – karcinóm prsníka je závislý od hormónov, preto sa nevyskytuje u žien bez funkčných vaječníkov. - Častejší výskyt iných ochorení prsníka.
|
Príznaky
Akékoľvek zmeny na prsníkoch môžu signalizovať prítomnosť karcinómu prsníka (rakovina prsníka). Najčastejším, dobre známym príznakom je hrčka v prsníku. Žena si ju vyhmatá sama cieleným samovyšetrením prsníkov alebo náhodne napr. pri sprchovaní. Nie zriedka prichádza žena do ambulancie s tým, že jej hrčku objavil partner. Bolesť, napätie, pocit tlaku v prsníku môže signalizovať karcinóm, ale aj iné ochorenia prsníkov. Koža ako pomarančová kôra, zmeny na bradavke – výtok, zmena farby, stiahnutie. V pokročilom štádiu ochorenia sa stretávame s chudnutím, nechutenstvom, slabosťou, neprospievaním.
Diagnostika
Anamnéza
Lekár sa pýta na príznaky ochorenia, na výskyt iných ochorení prsníka v minulosti, na prvú menštruáciu, nástup menopauzy, pôrody a dojčenie.
Fyzikálne vyšetrenie
Palpačné (pohmatom) vyšetrenie prsníkov odborníkom.
Zobrazovacie metódy
USG – sonografia ukáže veľkosť, tvar, echoštruktúru nálezu. Sonograficky na rozdiel od mamografie sa dajú zobraziť aj minimálne zmeny.
Mamografia – potvrdí alebo vylúči prítomnosť známok karcinómu. Zistí jeho veľkosť a odhalí ďalšie ložiská.
CT vyšetrenie – ukáže rozsah nádoru, jeho vzťah k okolitým štruktúram, prípadne metastázy.
Ďalšie diagnostické metódy
Biopsia – odber vzorky na cytologické vyšetrenie a peroperačná histológia definitívne určia diagnózu.
Onkomarkery – v krvi stanovujeme nádorové markery CEA, CA 15-3, TPS najmä pri sledovaní progresie ochorenia a recidív.
Prevencia
Existuje niekoľko zásad, ako znížiť riziko vzniku karcinómu prsníka (rakovina prsníka), prípadne včas odhaliť jeho vývoj:
- Dodržiavanie správnej životosprávy – pravidelná racionálna strava, fyzická aktivita, vyhýbať sa stresu, nefajčiť, alkohol len príležitostne.
- Prvý pôrod pred 35. rokom života, preventívne gynekologické prehliadky. Po roku by mala každá žena každé 2 roky absolvovať mamografické vyšetrenie prsníkov.
- Samovyšetrenie prsníkov. Žena by si mala vyšetrovať prsníky raz za mesiac, vždy po skončení menštruačného krvácania. Vyzlečie sa od pása nahor, postaví sa pred zrkadlo. Najprv si prezrie oba prsníky, pátra po zmenách tvaru, farby kože, výtoku z bradaviek. Potom si postupne prehmatá oba prsníky a podpazušia. Pri akýchkoľvek zmenách vyhľadá čo najskôr lekára.
Liečba
Základnou liečbou rakoviny prsníka je liečba chirurgická. Spočíva v odstránení karcinómu, prípadne aj regionálnych lymfatických uzlín a okolitých štruktúr. Úspešnosť liečby rakovin prsníka závisí od spolupráce pacientky a od štádia ochorenia. V niektorých prípadoch je možná prsník zachovávajúca operácia. Táto operácia je indikovaná len pri splnení presne vymedzených kritérií.
Rádioterapia (ožarovanie) sa väčšinou kombinuje s chirurgickou liečbou. Jej cieľom je predĺžiť prežívanie pacientok, zredukovať recidívy, metastázy, zlepšiť efekt liečby. Zriedkavo sa využíva aj bez kombinácie s operáciou. Potom je však potrebná chemo- alebo hormonoterapia.
Chemo- a hormonoterapia sú súčasťou komplexnej liečby. Existujú aj novšie metódy liečby karcinómu prsníka (rakovina prsníka). Patrí sem imunoterapia a génová terapia.
Výber liečebnej metódy patrí do rúk špecialistu – onkológa na základe stanovených kritérií.
Súvisiace ochorenia
Okrem karcinómu sa v prsníku môžeme stretnúť aj s inými malígnymi nádormi – sarkómy, lymfómy. Tieto sú však zriedkavé.
Z benígnych nádorov sa najčastejšie vyskytuje fibroadenóm, adenóm, papilóm, niekedy aj lipóm, leiomyóm, hemangióm. Benígne nádory bývajú menšie, majú tuhšiu konzistenciu, sú nebolestivé a dobré pohyblivé.
Mastitída – je zápal prsníka. Vyskytuje sa najmä u dojčiacich matiek v šestonedelí. Ide o bakteriálnu infekciu, najčastejšie streptokokmi a styfylokokmi. Infekcia sa dostane rankou alebo trhlinkou na bradavke do žľazového tkaniva. Ak sa zápal nelieči, môže sa vyvinúť absces. Prsník je opuchnutý, bolí, koža nad zapáleným miestom je červená.
Mastodynia je pichavá bolesť v prsníkoch. Môže vystreľovať do ramien, lopatky alebo bradavky. Stretávame sa s ňou v predmenštruačnom období, u neurotických žien, ale aj pri nádoroch prsníka.
Literatúra
- Knotek J., Karcinóm prsníka. V: Ďuriš, Hulín, Bernadič (eds): Princípy internej medicíny 2, Bratislava, SAP, 2001, s.1899 –1906