Rezort zdravotníctva o dopadoch návrhu na obmedzenie nadčasov
BRATISLAVA 21. februára (WEBNOVINY) - Ministerstvo zdravotníctva SR v súčasnosti analyzuje dôsledky obmedzení nadčasovej práce, ktoré sú súčasťou navrhovanej novely Zákonníka práce, na činnosť zdravotníckych zariadení. "Budeme hľadať všetky možnosti na to, aby sme v prípade zníženia nadčasovej práce mali dostatok zdravotníckych pracovníkov na vykrytie všetkých potrieb zdravotníctva," uviedol pre agentúru SITA minister zdravotníctva Ivan Valentovič.
Keďže na Slovensku podľa neho platia "určité európske predpisy", s obmedzením nadčasovej práce sa bude musieť rezort zdravotníctva skôr či neskôr vysporiadať. "Čím skôr sa prispôsobíme, tým to bude pre nás výhodnejšie," dodal minister.
Ak sa začne uplatňovať navrhovaná novela Zákonníka práce s obmedzenými nadčasmi, nemocnice nebudú podľa Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) schopné zabezpečovať ústavnú pohotovostnú službu. Budú mať totiž nedostatok lekárov a zdravotných sestier. Uviedol to po mimoriadnom zhromaždení ANS minulý týždeň vo štvrtok v Martine jej prezident Marián Petko.
Navrhovaná novela pracovného kódexu obsahuje v prípade úpravy nadčasov dve alternatívy. Podľa prvej z nich by sa mal maximálny rozsah nadčasovej práce, ktorú môže zamestnávateľ z vážnych dôvodov dohodnúť so zamestnancom, znížiť zo súčasných 250 hodín ročne na 150 hodín ročne.
Druhá alternatíva predpokladá, že sa najvyšší možný rozsah nadčasovej práce dohodnutej z vážnych dôvodov so zamestnancom zachová na súčasnej úrovni 250 hodín ročne. Priemerný pracovný čas vrátane práce nadčas podľa predloženého návrhu novely Zákonníka práce nebude môcť pre každé obdobie siedmich dní prekročiť 48 hodín.
SITA