CT - počítačová tomografia
CT je neinvazívna röntgenová metóda. Zdroj RTG žiarenia ako aj detektory sa spoločne pohybujú okolo pacienta, počítač vyhodnocuje signály z detektoru a na základe intenzity predchádzajúceho žiarenia vytvorí obraz rezu telom pacienta. Vnútrožilové podanie kontrastnej látky zvyšuje presnosť niektorých vyšetrení.
Ako prebieha vyšetrenie?
Pacienta objedná ošetrujúci lekár na CT vyšetrenie. V stanovenom termíne sa pacient dostaví na CT pracovisko. Príde nalačno a prinesie si so sebou žiadanky na CT vyšetrenie, kartičku poistenca a zdravotnú dokumentáciu. Na niektorých pracoviskách si treba priniesť aj prázdne CD. Pacient si ľahne na CT lôžko. Ak treba, dostane kontrastnú látku. Zdravotnícky pracovník odíde do vedľajšej miestnosti, keďže ide o RTG metódu a bol by vystavený RTG žiareniu. Pacienta vidí cez sklo a môže s ním komunikovať. Lôžkom s pacientom sa zasunie do „tunela“ a vyšetrenie sa môže začať. Zvyčajne trvá 10-30min. Lekár vyhodnotí CT snímky.
Fyziologický nález:
Bez patologických zmien. Zvyčajne býva popísaná celá vyšetrovaná oblasť – presný popis závisí od toho, ktorá časť tela alebo orgán sme vyšetrovali.
Patologické zmeny môžeme nájsť pri:
- Nádoroch – benigných, maligných aj nepravých nádoroch.
- Abscesoch.
- Traumatických zmenách.
- Granulómoch.
- A mnohých ďalších patologických zmenách.
- Na zobrazenie kĺbov, medzistavcových platničiek a svalov je vhodnejšie MRI vyšetrenie.
Riziká CT vyšetrenia:
Alergická reakcia na podanú kontrastnú látku – exantém, svrbenie až anafylaktický šok.